MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

11 KASIM MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ'NDE DİKİLEN FİDANLAR TÜRKİYE YÜZYILINA NEFES OLACAK

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında  tüm Türkiye ile eş zamanlı olarak Menteşe Düzeyn Mevkiinde fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi. "Türkiye Yüzyılına Nefes"  mottosu ile 11 Kasım, saat 11.11'de gerçekleştirilen etkinlikte yüzbinlerce fidan toprakla buluşturuldu.  
11 KASIM MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ'NDE DİKİLEN FİDANLAR TÜRKİYE YÜZYILINA NEFES OLACAK

Ülkemizde 2019 yılından bugüne Milli Ağaçlandırma Günü olarak kutlanan 11 Kasım'da, Muğla'da 253 bin fidan toprakla buluştu. Milli Ağaçlandırma Günü İl Programı, Menteşe Düzeyn mevkiinde gerçekleştirildi.

Fidan dikim etkinliğine; Muğla Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, MSKÜ Rektörü Turhan Kaçar, Baro Başkanı Levent Akgün, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Cumhur Çoban, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, kurum müdürleri, siyasi parti temsilciler, STK temsilcileri, öğrenciler, görevliler ve vatandaşlar katıldı.

Fidan dikimi etkinliği saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın söylenmesinin ardından protokol konuşmaları ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, "Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, 'Türkiye Yüzyılına Nefes' temalı 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında düzenlediğimiz bu etkinlik dünyadaki iklim değişikliği ve küresel ısınmanın artmasıyla daha da önem kazanmaktadır. İlimiz genelinde tüm ilçelerimizle birlikte 253 bin adet fidanı toprakla buluşturmuş olacağız. Son yıllarda yaşanan küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle orman yangınlarında büyük artış gözlenmektedir. Yakın tarihimizin en yoğun orman yangınlarını maalesef ilimizde yaşadık. Orman yangınlarında zarar gören alanlarımız için üretim çalışmalarımızı hızlı bir şekilde tamamladık. Gerek yangınların söndürülmesinde gerekse yangın sonrası yaptığımız çalışmalarda bizlere desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederiz." diye konuştu.

Etkinlikte bir konuşma gerçekleştiren AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, 2021 ve 2022 yılında yaşanan orman yangınları sonrasında yanan sahalara kızılçam, karaservi, harnup, akasya, erguvan, defne, zakkum olmak üzere toplam 3 milyon adet fidan dikildiğini belirterek "Temiz, solunabilir havanın ve içilebilir suyun en önemli depo kaynağı olan ormanlarımızın en büyük düşmanı yangınlardır. Yangınlar küresel ısınma ve iklim değişikliği ile son yıllarda büyük bir artış göstermektedir. Muğla'mız 1 milyon 156 bin 983 hektar ormanlık alana sahiptir. Bu ormanların tamamı yangınlara birinci derece hassas ormanlardır. Muğla Orman Bölge Müdürlüğümüz orman yangınlarına karşı hem havadan hem karadan teknolojinin son imkânlarını kullanarak mücadele etmektedir. Gelecek yıl sonuna kadar Yeryüzü Cenneti Muğla'mızda yanan alanlara 5 milyon fidan dikimi hedefleniyor. Son 2 yılda Muğla'mızda meydana gelen yangınlarda hasar gören alanlara toplam 215 ton tohum atıldı." dedi.

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla bir konuşma gerçekleştiren Muğla Valisi Orhan Tavlı, "Muhteşem doğasıyla, iklimiyle yeryüzü cenneti olarak bilinen %68'i ormanlarla kaplı olan Muğla'mızda, ağaç ve orman sevgisini geliştirerek gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesini sağlamak, daha yeşil bir Muğla, daha yeşil bir Türkiye ve daha yeşil bir dünya için Muğla'da son yirmi yılda 202 milyon 968 bin fidanı toprakla buluşturduk. Muğla'mızda meydana gelen yangınlarda hasar gören orman alanlarının rehabilitasyonu ve ağaçlandırılması kapsamında son iki yılda ilimizde toplam 215 ton tohum toprakla buluşturuldu. Ayrıca bu sahalara kızılçam, karaservi, harrnup, akasya, erguvan, defne, zakkum olmak üzere toplam 3 milyon adet fidan dikimi yapıldı. Gelecek yıl sonuna kadar 5 milyon fidanı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda azimle ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Ormansız bir yurt, vatan değildir.' sözünden hareketle yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlılara nefes olacak bu anlamlı çevre seferberliği kapsamında, ormanlarımızı yangınlardan zarar gören bölgelerimizi tekrardan yeşillendirelim. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz ki; 'Türkiye Yüzyılına Nefes' seferberliğiyle toprakla buluşturacağımız fidanlar, Türkiye yüzyılında bu topraklarda yaşayan tüm canlılar için nefes olacaktır. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nde daha yeşil bir Muğla, daha yeşil bir Türkiye için ellerimiz toprağa değsin, yarınlarımız yeşersin. Bu alanın dikime hazırlanmasında ve fidanların dikiminde emeği geçen, katkısı olan özellikle de davete icabet ederek ağaç sevgisini bir seferberlik haline dönüştüren, bir fidan dikimini bir millet meselesi olarak gören geçmişten gelen gücümüzle, Anadolu'ya yayılan köklerimizle, dünden bugüne, bugünden geleceğe Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni yüzyılına nefes olan herkese şükranlarımı sunuyorum." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından fidan dikim etkinliğine geçildi.

İl Müdürümüz Emre Çay, ağaçlandırma sahasında öğrencilerle birlikte fidanları toprakla buluşturdu. Fidan dikiminin ardından öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte hatıra fotoğrafı çektiren İl Müdürümüz Emre Çay, "Çocuklarımızda ağaç sevgisini geliştirmek, toplumun tüm kesimlerinde doğaya, ormanlara ve çevreye olan duyarlılığı artırmak ve Türkiye Yüzyılına Nefes olmak için 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nde  fidanlarımızı toprakla buluşturduk. Diktiğimiz fidanlarımızın ağaca, ağaçlarımızın ormana dönmesini ve geleceğe nefes olmasını diliyor, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum." dedi. 

14-11-202214-11-202214-11-202214-11-202214-11-202214-11-202214-11-202214-11-202214-11-202214-11-202214-11-202214-11-202214-11-202214-11-202214-11-202214-11-202214-11-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.