MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

14. ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğinde her yıl farklı bir şehirde düzenlenen "14. Uluslararası Meb Robot Yarışması" bu yıl 08-09-10 Nisan 2020 tarihlerinde Şanlıurfa'da yapılacaktır. 
14. ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI

12-02-202014. ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI DUYURUSU

 

Uluslararası Robot Yarışmaları, mesleki ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu konuda farkındalık oluşturulması, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimlerinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amacını taşımaktadır.

2007'de başladığı günden bu yana MEB Robot Yarışmaları'na uluslararası düzeyde 25 bin 504 öğrenci ve danışman öğretmen katıldı. Öğrenciler, 132 robotla başlayan ilk yarışmadan son yarışmaya kadar 18 bin 141 robot geliştirdi.

14. Uluslararası MEB Robot Yarışması bu yıl Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılının kutlanacağı 11 Nisan 2020 tarihi öncesinde, 8-10 Nisan 2020 tarihleri arasında Şanlıurfa GAP Spor Salonu'nda yapılacaktır. Bu yıl ortaokul öğrencileri de ilk kez bu yarışmaya başvurabilecektir.   

Göbeklitepe'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması ve 12 bin yıllık geçmişiyle "Tarihin sıfır noktası" olarak adlandırılması nedeniyle yarışmanın teması "Göbeklitepe", sloganı ise "Ahican Tarihin Sıfır Noktasında" olarak belirlenmiştir.

Daha önceki yıllarda yapılan yarışmalara, lise ve üniversite öğrencileri katılırken, bu yılki yarışmaya, mesleki ve teknik eğitimi tanıtma kapsamında, ortaokullar da dahil edildi. Bu amaçla "Çizgi İzleyen Temel Seviye" ve "Tozkoparan Robot" adıyla ortaokullar için yeni bir kategori eklendi.

Bakanlığın ilan edeceği kategorilerde sıralamaya giren ekipler, ayrıca 22-27 Eylül 2020'de yapılacak TEKNOFEST yarışmalarına katılım hakkı elde edecek.

Yarışmaya başvurular, 20 Mart 2020 tarihine kadar http://robot.meb.gov.tr/ internet adresinden yapılabilecek ve ayrıntılı bilgilere, doküman, kategori kılavuzlarına bu adresten ulaşılabilinecektir.

Şanlıurfa 14. Uluslararası MEB Robot Yarışmasına Katılacak Kategoriler

14. Uluslararası MEB Robot Yarışması Kategorileri
(8-9-10 Nisan 2020 Şanlıurfa)

Yarışmacı Düzeyi

Endüstriyel Robot Kol

Ortaöğretim ve Yükseköğretim

Çizgi İzleyen( İleri Seviye)

Ortaöğretim ve Yükseköğretim

Hızlı Çizgi İzleyen

Ortaöğretim ve Yükseköğretim

İnsansız Hava Aracı (Mini Drone)

Ortaöğretim ve Yükseköğretim

Mini Sumo

Ortaöğretim ve Yükseköğretim

Serbest Proje

Ortaöğretim ve Yükseköğretim

Tasarla-Çalıştır

Ortaöğretim ve Yükseköğretim

Temalı

Ortaöğretim ve Yükseköğretim

Yumurta Toplayan (Caretta Caretta)

Ortaöğretim ve Yükseköğretim

Labirent Ustası

Ortaöğretim ve Yükseköğretim

Çizgi İzleyen (Temel Seviye)

Ortaokul ve Dengi Okullar

Tozkoparan Robot (Temel Seviye)

Ortaokul ve Dengi Okullar

 

         

YanıtlaYönlendir

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.