MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 ŞUBAT'TA AŞAMALI OLARAK YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR

15 Şubat Pazartesi günü, İlimiz genelinde İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla belirlenen salgın koşullarının hafif seyrettiği ya da virüsün hiç görülmediği köy ve benzeri yerleşim yerlerindeki 183 ilkokulda 13.343 öğrenci, 105 ortaokulda 9.933 öğrenci ile 63 bağımsız anaokulunda 3.123 öğrenci yüz yüze eğitime başlayacak.   
15 ŞUBAT'TA AŞAMALI OLARAK YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR

15 Şubat Pazartesi günü 351 okulumuzda 27.399 öğrencimiz, ikinci yarıyıla sınıflarında yüz yüze eğitim ile başlayacak.

Çocuğunu yüz yüze eğitime göndermek istemeyen velilerin okul müdürlüklerine yazılı başvuru yapması halinde, öğrenciler uzaktan eğitimle derslerine devam edebilecek. Bu öğrencilerde devam zorunluluğu aranmayacak.

15 Şubat Pazartesi günü yüz yüze eğitime başlayacak olan okullarımızda, tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre,   "Pazartesi günü, salgın koşullarının hafif seyrettiği ya da virüsün hiç görülmediği köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde; 183 ilkokulumuz, 105 ortaokulumuz ve il genelindeki 63 bağımsız anaokulumuz eğitim öğretime başlayacak." dedi. 

Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu uyarınca, eğitim öğretime başlayacak olan okullarımızda tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Töre, sınıflarda, öğrenciler arasında 1-1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde düzenlemelerin yapıldığını ve tüm okullara ihtiyaç duydukları sıvı sabun, yüzey temizleyici gibi temizlik malzemeleri ile dezenfektan ve maskenin ulaştırıldığını ifade etti.

Öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir okul ortamında eğitim görmesi adına yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre; Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) iş birliğinde yürütülen çalışmalar neticesinde,ilimiz genelinde okulların tamamının "Okulum Temiz" belgesi almaya hak kazandığını aktardı.

İl Milli Eğitim Müdürü Töre "Okullarda temizlik görevlilerinin iş esnasında maskenin yanı sıra eldiven, bone ve benzeri korucuları kullanmaları için önlem alındı. Okullarda belirlenen noktalarda maske, eldiven gibi atıklar için ayrı olmak üzere elle temas etmeden açılıp kapanabilen atık kutuları yerleştirildi. Salgın, solunum yoluyla geçtiği için kapalı alanlardaki yüksek sesli toplu etkinliklerin riski artırması nedeniyle, sınıflarda yüksek sesle etkinlik yapılmaması için düzenlemeler yapıldı. Eğitim ortamlarının düzenli olarak doğal yollarla havalandırılması için gerekli düzenlemeler yapıldı ve okullarımızda düzenli olarak hijyen uygulamalarımız yapılıyor. " dedi.

2020-2021 Eğitim Öğretim yılının ikinci yarıyılının başlayacağı 15 Şubat Pazartesi günü öğrencilerin uzun bir aradan sonra yeniden okullarına kavuşmalarının coşkusu çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu kapsamda yüz yüze eğitime başlayacak olan tüm okullar bayraklarla donatılarak süslenecek.

Okulların şenlik havasında açacaklarını ifade eden İl Müdürü Pervin Töre, "Hafta sonundan itibaren  'Hasret bitiyor, okullar açılıyor' teması ile başlayacak olan etkinliklerimiz, 15 Şubat Pazartesi günü 'Okullar çiçek açtı' teması ile devam edecek. Tema ile uygun olarak öğretmenlerimiz okullarda tüm öğrencilerini çiçeklerle karşılayacak." dedi.        

İstiklal Marşımızın 100. yılına vurgu yapmak ve farkındalık oluşturmak için okullarımızda Bayrak Törenlerinin coşkulu bir şekilde gerçekleştirileceğini ifade eden Töre, "Yapılan etkinliklerin okul ve kurumlarımızın resmi sosyal medya hesaplarından aynı etiket ile paylaşılarak yaygınlaştırılması sağlanacak." dedi.

1 Mart 2021 tarihinden itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak. Tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında ve liselerin 12. sınıflarında 1 Mart 2021 itibariyle yüz yüze eğitime geçilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.