MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

20 HAZİRAN 2020'DE YAPILACAK OLAN LGS İLE İLGİLİ SORULARIN CEVAPLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Koronavirüs tedbirleri kararları doğrultusunda 20 Haziran 2020 tarihine ertelendiği açıklanan LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavın nasıl gerçekleştirileceğiyle ilgili veliler ve öğrencilerin sorularına Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından cevap verildi.
20 HAZİRAN 2020'DE YAPILACAK OLAN LGS İLE İLGİLİ SORULARIN CEVAPLARI

 

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, "Öğrencilerimizin sağlığı için Bakanlığımız ve Valiliğimiz öncülüğünde ilimizde her türlü tedbirleri alarak LGS sınavını gerçekleştireceğiz. Anne ve babalarımızın içleri ferah olsun; öğrencilerimizi, kendi okullarında ve önceden dezenfekte edilmiş sınıflarda sınava alacağız; her birine maske dağıtacağız ve sosyal mesafeye dikkat edeceğiz. Bu süreçte öğrencilerimiz, Bakanlığımızın yayınladığı örnek soru paketlerinden faydalanarak sınavlarına en güzel şekilde hazırlansınlar.  Sınava girecek tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyorum." dedi. 

 

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açılamada, Milli Eğitim Bakanlığınca LGS merkezi sınavında uygulanması planlanan tedbirler şöyle sıralandı;

 

1- Korona virüs salgını tedbirleri kapsamında; öğrencilerimizin sınav binalarına kolay ulaşılabilmeleri için bu yıl ilk defa öğrenciler kendi okullarında sınava gireceklerdir. 2- Öğrenciler sınava gelirken yanlarında geçerli kimlik belgesi ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır.

 

3- Öğrencilerin sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri e-okul üzerinden açıklanacaktır.

 

 

4- Sınav giriş belgeleri, okul yönetimleri tarafından sınav günü, sınavdan 30 dakika önce öğrencilerin sıra numarasına göre masalarına bırakılacaktır. 

 

5- Okulda kantinler açık olmayacağını göz önünde bulundurarak öğrenciler ihtiyaç duyacakları su, dezenfektan ve peçeteyi yanlarında getirebileceklerdir. Ayrıca her sınıfta dezenfektan ve peçete okul idareleri tarafından bulundurulacaktır.

 

6- Sınava gelen öğrencilere, velilere ve sınavda görevli tüm personele okul idaresi tarafından okul girişinde ellerine dezenfektan uygulaması yapılacak ve ücretsiz olarak maske dağıtımı yapılacaktır.

 

7- Geçerli kimlik belgenizi en geç sınavdan 1 gün önce veliniz ile birlikte kontrol ederek hazır bulundurunuz.

 

8- Geçerlik kimlik belgesinde 15 yaş nedeniyle fotoğraf bulundurması gerekenler gerekli değişikliği süreçten dolayı yapamamaları göz önüne alınarak fotoğraflı geçerli kimlik belgesi şartı aranmayacaktır.

 

9- Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için sadece bir veliniz ile birlikte sosyal mesafe kurallarına uyarak, sınav günü en geç saat 09.00'da kendi okulunuzda hazır bulunmanız gerekmektedir.

 

10- Öğrenciler, önceden dezenfekte edilmiş binalara maskeleri takılı halde, bekletilmeden sosyal mesafe korunarak, sırayla alınacaktır.

 

11- Tüm okullarımızda Rehber öğretmenlerimiz korona virüs tedbirlerinin denetimi kapsamında velilerimize ve öğrencilerimize yardımcı olmak için okul dışında görevli olacaklardır.

 

12- Birinci oturum sonunda verilecek arada öğrenciler, öğretmenlerinin kontrolünde bina bahçesine çıkabilecektir. Öğrencilerin sosyal mesafelerini korumaları için görevli öğretmenler tarafından kontroller yapılacaktır. Öğrencilerin velilerle bir araya gelmesine izin verilmeyecektir.

 

13- İkinci oturum için öğrenciler binalara sosyal mesafe korunarak sırayla alınacaktır.

 

14- Velilerin okul bahçelerine girişlerine izin verilmeyecektir. Öğrencilerin binalara giriş ve çıkışlarında velilerin izdiham oluşturmamaları, sosyal mesafeye dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

15- Sınav sonunda öğretmenleri gözetiminde binadan çıkan öğrenciler velilerine teslim edilecektir.
07-05-202007-05-202007-05-2020

 

 

Sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.