MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı

             Yüreği bağımsızlık aşkıyla atan bir milletin temsil edildiği, demokrasinin kalbi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 98’inci yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nı kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz.

            Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde destansı bir bağımsızlık mücadelesi veren milletimiz, 23 Nisan 1920’de Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerini atmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, gerek savaş yıllarında gerek daha sonraki dönemlerde milletimizin yolunu aydınlatmış, milli iradeyi hâkim kılmış, her türlü iç ve dış mihraklara rağmen, üstlendiği ağır sorumluluğu lâyıkıyla yerine getirmiştir. Gazi Meclisimiz; bu azim ve kararlılığı 15 Temmuz hain darbe girişiminde bir kez daha göstermiştir.

           

            Mustafa Kemal Atatürk geleceğimizin teminatı çocuklarımıza verdiği değeri ve duyduğu güveni göstermek adına, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gün olan 23 Nisan´ı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan etmiştir. 

           

            Cumhuriyetimizin, çocuklarımızın omuzlarında yükseleceğine olan güçlü inancın ifadesi olan 23 Nisan, bugün her ülkeden çocukların sevgi ve dostluk duygularıyla kaynaştığı evrensel bir bayram haline gelmiştir. Bizler de millet olarak tüm dünyaya sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk, kardeşlik ve barış mesajları vererek; heyecanla, rengârenk görüntülerle ve dünya çocuklarıyla birlikte, bu güzel bayramı en güzel duygularla kutlamaktan büyük kıvanç duymaktayız.

 

            Çocuklarımızın; milli, manevi ve ahlaki yönlerden çok iyi yetiştirilmesi, vatanımızın ve milletimizin geleceği için çok önemlidir. Onlara aktaracağımız milli ve manevi değerler, iyi bir eğitim, geleceğe bakışlarını biçimlendirecek; ülkemiz için arzuladığımız hedeflere ulaşmada, kendilerine rehber olacaktır. İnanıyorum ki, çocuklarımız, ülkemizin gelişmesi ve demokrasimizin güçlenmesi için birlik ve beraberlik içerisinde çalışarak kendilerine bırakılan bu muazzam mirasa layık olacaklardır.

            Bu duygu ve düşüncelerle Meclisimizin ilk Başkanı, Milli Mücadelemizin Önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor; bugünü anlamlandıran çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı da en içten dileklerimle kutluyorum. 

 

Celalettin EKİNCİ

Muğla İl Milli Eğitim Müdürü

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.