MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

"24 Kasım Öğretmenler Günü"  Muğla'da çeşitli etkinliklerle kutlandı. İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre'nin, İl/ilçe Milli Eğitim müdür yardımcıları, şube müdürleri  ve Menteşe ilçesinden okul müdürlerinin katılımıyla Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başlayan kutlamalar Muğla Valisi Orhan Tavlı'ya yapılan Makam Ziyareti ve İl  protokolünün katılımıyla, sosyal mesafe ve sınırlı sayıda izleyicinin yer aldığı salon programı ile devam etti.
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

"24 Kasım Öğretmenler Günü" kutlama etkinlikleri, Saat 09.00'da Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı'nda çelenk sunma töreni ile başladı. Çelenk sunma törenine; İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü, il ve ilçe şube müdürleri ve okul müdürleri katıldı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre'nin genç öğretmenler eşliğinde, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un  24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama mesajının, tören ekibi sunucusu Mustafa Tuğlu tarafından okunmasının ardından tören sona erdi.

Çelenk sunma töreni sonrası Valilik makamı ziyaret edildi. İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre öncülüğünde, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya ve okul müdürleri ve öğretmenler eşliğinde gerçekleştirilen ziyarette, Vali Orhan Tavlı'ya Türk bayrağı işlemeli tablo takdim edildi.

"24 Kasım Öğretmenler Günü" salon programı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.10. 30'da başlayan programa; Vali Orhan Tavlı, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Hüseyin Çiçek, İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre, İl Protokolü ve il ve ilçe milli eğitim yöneticileri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Tören programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un "24 Kasım Öğretmenler Günü" kutlama mesajının okunmasının ardından, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin Töre, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasına tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutlayarak başlayan Töre "Değerli Öğretmenlerim, sizler sorumluluğu büyük, etkisi de bir o kadar yüksek olan yüce bir mesleği icra etmektesiniz. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün  "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir."  sözünden de anlaşılacağı üzere, bu milletin geleceğine yön verecek olan yine sizlersiniz. En zor şartlarda bile ülkemizin her köşesine ulaşarak ışık olan, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmayı gaye edinmiş, siz değerli öğretmenlerimiz sayesinde, gelecekten en ufak bir endişemiz yoktur." dedi.

21. yüzyıl dünyasında öğretmenin rolüne ve önemine değinen İl Müdürümüz, covid-19 sürecinde de öğretmenlerin özverili bir şekilde sahada yer aldıklarını belirtti. Ayrıca Muğla'daki öğretmenlere seslenişinde şu sözlere yer verdi: "Gururla ifade etmeliyim ki Muğla olarak öğretmen ve öğrencilerimizin uzaktan eğitim sürecinde, EBA'yı ve EBA TV'yi etkin bir şekilde kullanması sayesinde Türkiye birincisi olduk,  altı aydır da Türkiye birinciliğini korumaktayız. Bu başarının elde edilmesinde büyük paya sahip olan öğretmenlerimiz, okul müdürlerimiz ve velilerimiz uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerimizi birebir takip ettiler. Sizlerin huzurunda bir kez daha canla başla çalışan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyor, iyi ki varsınız diyorum. Onlarla ne kadar övünsek azdır." dedi.

Muğla Valisi Orhan Tavlı' ya da eğitime verdikleri destek için teşekkür eden Töre; Sayın Valim, sizin himayenizde başlattığımız "Muğla'da Sınırsız Eğitim" projesi kapsamında 7615 öğrencimize, diğer paydaş kurumlarımız ve öğretmenlerimiz aracılığıyla ihtiyaç duydukları EBA Destek Noktası, televizyon, tablet, internet ağı imkânı sağladık." ifadelerinde bulundu.

Protokol konuşmasından sonra aday öğretmenlerin yemin törenine geçildi. Mizansen oluşturularak gerçekleştirilen yemin töreninde, hizmet şeref belgesi almaya hak kazanmış öğretmen Şuayip Çakır, meşaleyi aday öğretmenlere teslim etti. Tören komutanı Ali Şalk'ın yönetiminde, al yıldızlı bayrağımızla birlikte aday öğretmenler yemin etti.

Mesleğe uzun yıllar hizmet vererek emekli olan öğretmenlerin hizmet şeref belgeleri Vali Orhan Tavlı, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından takdim edildi.

Programın sonunda Muğla'mızın 13 ilçesinden 13 öğretmenin seslendirdiği sözü ve bestesi Menteşe Gazi Anadolu Lisesi Beden Eğitim Öğretmeni Mehmet Fatih Can'a ait olan "Öğretmenim" şarkısının video klibi beğeniyle izlendi.

Program, Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi öğretmenlerinin hazırladığı fuaye alanında, Muğla Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri tarafından oluşturulan "Öğretmen" temalı resim sergisinin, il protokolü tarafından gezilmesiyle sona erdi.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları hafta boyunca çeşitli etkinlikler ve çevrimiçi yayınlar ile devam edecek.

 

25-11-202025-11-202025-11-202025-11-202025-11-202025-11-202025-11-202025-11-202025-11-202025-11-2020

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.