MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

6 İLÇEMİZDE 5 YAŞ OKULLAŞMA ORANINDA YÜZDE YÜZ HEDEFİNE ULAŞTIK

"Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi" ile 5 yaş grubunda okul öncesi eğitime erişim, Muğla'nın ilçelerinde % 100 hedefine ulaşmaya devam ediyor. Dalaman, Datça, Kavaklıdere, Köyceğiz ve Ula'dan sonra bu hafta Yatağan ilçesinde 5 yaş grubunda okullaşma oranı % 100 oldu. İl genelinde ise bu oran % 99,85'e yükseldi.
6 İLÇEMİZDE 5 YAŞ OKULLAŞMA ORANINDA YÜZDE YÜZ HEDEFİNE ULAŞTIK

Millî Eğitim Bakanlığınca okullar arası başarı ve imkân farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen "Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi" kapsamında, okul öncesi eğitime erişimi il genelinde yaygınlaştırmak adına anasınıfı açılışları devam ediyor.

2022 yılı sonuna kadar devam edecek olan anasınıflarının açılışı, bu hafta 5 yaş okullaşma oranıyla %99.87 seviyelerde olan Bodrum'da yapıldı. Millî Eğitim Bakanlığının 3 milyarlık bütçe ayırdığı projede anasınıflarının donatım materyal ve ödenekleri de Bakanlıkça karşılandı. Halil İbrahim İper-Adnan İper Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan anasınıfının açılışı ise İl Eğitim Millî Müdürümüz Emre Çay ve Bodrum İlçe Millî Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe'nin katılımlarıyla gerçekleşti. Açılış sonrası öğrencilerle bir araya gelerek eğitim öğretim faaliyetlerini yerinde inceleyen İl Müdürümüz Emre Çay, miniklere hediye takdim ederek sevinçlerine ortak oldu.

"Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi" kapsamında, ilçe millî eğitim müdürleri, temel eğitimden sorumlu il ve ilçe şube müdürleri ve proje kapsamındaki okul liderleriyle zoom üzerinden çevrim içi bir araya gelen İl Millî Eğitim Müdürümüz Emre Çay; eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek adına, okul öncesi eğitime erişimi artırma noktasında ilimizde çok önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirtti. İl Müdürümüz Emre Çay, projenin ilimizde çok başarılı bir şekilde yürütüldüğünü, 6 ilçemizde 5 yaş okullaşma oranında %100 hedefine ulaşıldığını, il genelinde ise bu oranın % 99,85'i bulduğunu söyleyerek projeye emek veren herkese teşekkür etti.

Proje kapsamında il genelinde 75 okulun da iyileştirme programına alındığını belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, 66 ilkokula ve 4 ortaokula laboratuvar, atölye ve bakım onarım desteği sağlandığını, 3 ortaokul bünyesindeki anasınıfa ve 2 anaokula iyileştirilme yapıldığını, 3 ilkokulda müzik odası, 7 ilkokulda spor odası, 20 öğretmenler odası kazandırıldığını söyledi. Ayrıca toplam 70 bin kitap desteğinin yanında, 8 yeni anaokulun daha yatırım kapsamına alındığını ifade eden İl Müdürümüz Emre Çay, proje kapsamındaki okullarda görev yapan öğretmen ve yöneticilere yönelik ilk yardım eğitimlerinin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Çevrim içi toplantıda konuşan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ferman Akbulut iyileştirme kapsamına alınan 75 okulun tamamında, geleneksel çocuk oyunları alanlarının oluşturulacağını, sosyal-sportif aktiviteler düzenleneceğini, öğrencilerin kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklere katılımlarının destekleneceğini belirtti.

İl Millî Eğitim Şube Müdürü Yıldız Yılmaz'ın sunumlarıyla devam eden toplantı, yapılan değerlendirmelerin ardından sona erdi.

02-04-202202-04-202202-04-202202-04-202202-04-202202-04-202202-04-2022

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.