MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"AKILLI TARIM AKILLI ARICILIK PROJESİ" SAHA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteği, Güney Ege Kalkınma Ajansının (GEKA) koordinasyonuyla Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Müdürlüğümüzce yürütülen "Köy Okullarında Akıllı Tarım Akıllı Arıcılık" projesi çalışmalarına yönelik saha ziyareti gerçekleştirildi. Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret eden GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, projenin Ar-Ge çalışmalarında tasarlanıp üretilen akıllı kovan ve geliştirme süreci devam eden Farmbot tarım robotunu incelediler.


Gerçekleştirilen saha ziyaretinde, İl Müdürümüz Emre Çay, Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, GEKA yetkilileri, Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) temsilcisi Yasin Kırgız, İl ve İlçe eğitim yöneticileri ile projenin Ar-Ge çalışmalarının yürütüldüğü Fethiye, Köyceğiz ve Menteşe'deki meslek lisesi müdürleri yer aldı.

Şehit Ziya İlhan Dağdaş MTAL'nin okul bahçesinde oluşturulan uygulama serasında, Farmbot akıllı tarım robotu ile yapılan ürün geliştirme faaliyetleri incelendi. İl Müdürümüz Emre Çay ve Genel Sekreter Özgür Akdoğan, proje kapsamında tasarlanıp üretilen akıllı kovanı inceleyerek tasarım ve geliştirme sürecinde yer alan öğretmen ve öğrencilerden bilgi aldı. Okul Müdürü Hamit İzdaş ve Proje Koordinatörü Tuğçe Doğru tarafından, proje çalışmaları hakkında katılımcılara birifing verildi.

Proje çalışmaları hakkında konuşan proje koordinatörü Tuğçe Doğru, "Arıcıların ihtiyaçları doğrultusunda günümüz çağının teknolojik imkanları kullanılarak üretilen kovanda; nem, sıcaklık gibi arının bal yapmasına ve beslenmesine etki eden faktörler, anlık olarak cep telefonuna ve akıllı cihazlara aktarılıyor. Ayrıca kovanın üzerinde bulunan sensörler yardımıyla kovanın konumu, google harita üzerinde takip edilebiliyor. Bu sayede arıcıların kovan güvenliği de sağlanmış oluyor." dedi.

Farmbot cihazının mümkün olduğu kadar yerli üretim bir akıllı tarım cihazına dönüşmesi noktasında gerek Teknopark gerekse diğer proje iştirakçileri ile iş birliği çalışmalarının devam etmekte olduğunu ifade eden Doğru, "Proje kapsamında meslek liselerinin bahçelerine kurulan seraların kendi kendine iklimleme yapabilen otomasyon çalışmaları da büyük oranda tamamlandı. Saha ziyaretine ev sahipliği yapan Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, uygulama serası içerisine aynı zamanda topraksız tarım sistemini kurarak ilk ürünlerini elde etti. Proje kapsamında meslek lisesi öğrencilerine yönelik "iş hayatında iletişim ve girişimcilik" konulu eğitimler verildi. Meslek lisesi öğrencilerimizin projede yer alan Ar-Ge faaliyetlerine katkı sunmak amacıyla Vodafone Akıllı Tarım Köyü ziyareti ve Teknopark ziyareti gerçekleştirildi." dedi.

Proje iştirakçisi olan Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği temsilcisi Yasin Kırgız, akıllı arıcılık kapsamında geliştirilen akıllı kovanların Ar-Ge çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını ve MAYBİR tarafından kovanların sahada deneme çalışmalarının başladığını ifade etti.

GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, projede yer alan iştirakçilerin Ar-Ge faaliyetleri boyunca aktif olarak görev aldıklarını görmekten memnun olduğunu ifade ederek "Akıllı Tarım ve Akıllı Arıcılık faaliyetlerindeki Ar-Ge çalışmalarının meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından yürütülüyor olmasını ve burada geliştirilen ürünleri, son derece önemli buluyorum. Kalkınmaya, istihdama ve üretime yönelik bu projeleri GEKA olarak desteklemeye devam edeceğiz. Projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında başta İl Müdürü Emre Çay'a, Muğla eğitim ailesine ve tüm paydaş kurumlara teşekkür ediyorum." dedi.

İl Müdürümüz Emre Çay, "Geçen yıl büyük bir umutla başlattığımız projemizin gidişatına yönelik olarak, bugün GEKA Genel Sekreteri Sayın Özgür Akdoğan ile Köy Okullarında Akıllı Tarım ve Akıllı Arıcılık Projesi kapsamında, meslek liselerimizde yürütülen Ar-Ge çalışmalarına yönelik saha ziyareti gerçekleştirdik. Akıllı arıcılık kapsamında üretilen ve siparişleri alınmaya başlanan "Akıllı Kovan"ın, arıcılığın baş şehri Muğla'mız olmak üzere ülkemizdeki tüm bal üreticilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak tarzda özgün bir icat olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimiz ile katkı sunan kurum ve kuruluşlarımızı tebrik ediyorum. Ayrıca akıllı tarıma yönelik olarak ithal ettiğimiz farmbotların, daha da geliştirilerek yerli ve milli üretime dönüşmesine yönelik atılan adımları, heyecan ve umut verici buluyorum. Artık Ar-Ge sürecinden Ür-Ge sürecine geçerek mesleki eğitimi, şehrimiz başta olmak üzere ülkemizin ihtiyaçlarını karşılayan bir seviyeye taşımanın amaç ve gayreti içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Süreç içerisinde emeklerinden dolayı meslektaşlarıma, öğrencilerimize, mali destek ve rehberlikleri nedeniyle Genel Sekreterimizin nezdinde Güney Ege Kalkınma Ajansına (GEKA), paydaş kurumlarımıza ve katkı sunan herkese şükranlarımı sunuyorum." dedi.

 

23-03-202323-03-202323-03-202323-03-202323-03-202323-03-202323-03-202323-03-202323-03-202323-03-202323-03-202323-03-2023

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.