MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BEÇİN KALESİ VE ÖREN YERİNDE ÖĞRENCİLER KAZI YAPTI

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver BÖKE, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre ÇAY'ın katılımlarıyla; UNESCO'nun Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Muğla'nın Beçin Kalesi ve ören yerinde, ilkokul ve lise öğrencileri kazı çalışması yaptı.
BEÇİN KALESİ VE ÖREN YERİNDE ÖĞRENCİLER KAZI YAPTI

Muğla Valiliği himayesinde İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre ÇAY'ın koordinesiyle yürütülen "Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi" belgeselinin ve kitabının tamamlanmasının ardından bölgeye akın akın ziyaretler devam ediyor.

Tarih hazinesi olan Beçin Kalesi'ni tanıtmak ve tarihi eserlerle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen gezide, Milas Beçin İlkokulu ve Mete Ersoy Anadolu Lisesi öğrencileri, bölgede kazı ekibi ve arkeologları eşliğinde kazı yaparak eserlerin toprak altından çıkarılmasının mutluluğunu yaşadılar.

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver BÖKE, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre ÇAY, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa BAL, Muğla Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu Proje Uzmanı Sibel SAÇAL'ın da öğrencilere eşlik ettiği temsili kazı çalışmasından sonra programa, kale ve ören yerinin gezilmesiyle devam edildi.

Milas ilçesinde tarihin ilk çağlarından günümüze dek uzanarak insanlık tarihine tanıklık eden Beçin Kalesi; Karya Uygarlığına ve Menteşe Beyliğine başkentlik yapmış olup Türk şehircilik tarihinin en korunaklı bölgelerinden biridir. Milas'ın güneyinde doğa harikası düz bir platonun üzerinde yükselen, saklı bir hazine olma özelliğine sahip Beçin Kalesi'nde ve ören yerinde, kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.

05-11-202105-11-202105-11-2021

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.