MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİLİME SEVDALI GENÇLERİMİZLE TEKNOFEST 2022 FİNALLERİNDEYİZ

Bu yıl 5'incisi düzenlenen, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2022 finalleri tüm hızıyla sürüyor. TEKNOFEST Yarışmaları'nda finale kalan takımlar belli olurken Muğla'dan 9 takım daha finallere katılmaya hak kazandı.
BİLİME SEVDALI GENÇLERİMİZLE TEKNOFEST  2022 FİNALLERİNDEYİZ

Roketten İnsansız Deniz Aracı (İDA) sistemlerine, Yapay Zekadan Akıllı Araç Teknolojilerine kadar 40 farklı kategoride düzenlenen TEKNOFEST 2022'de özgün projeleriyle yarışan Bodrum Bilim ve Sanat Merkezi, Fethiye Bilim ve Sanat Merkezi, Milas Bilim ve Sanat Merkezi, Kavaklıdere Sadık Göçen Anadolu Lisesi, Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi öğrencileri finallere adlarını yazdırmayı başardı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından birçok kuruluşun paydaşlığında düzenlenen, Türkiye'nin millî teknolojilerini geliştirmeyi, bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST yarışmalarında, Muğla'nın bilime sevdalı gençleri finallere adlarını yazdırmaya devam ediyor.

Kavaklıdere Akya Takımının "İnsansız Deniz Aracı" (İDA) Finallerde

Kavaklıdere Sadık Göçen Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından kurulan Kavaklıdere Akya Takımı, TEKNOFEST 2022 Turizm Teknolojileri Yarışması'nda finallere katılmaya hak kazandı. Akya Takımı öğrencileri, tasarladıkları "İnsansız Deniz Aracı (İDA)" ile 12-14 Ağustos'ta Rize'de yapılacak finallerde yarışacak. 

Kavaklıdere Roket Takımı finallere kalmayı başardı.

TEKNOFEST yarışmalarına bu yıl ilk defa katılacak olan Kavaklıdere Roket Takımı, tüm rapor aşamalarını başarıyla tamamlayarak 4-5 Ağustos tarihlerinde Aksaray'da yapılacak finallerde, atışlarını gerçekleştirecek.

Bodrum BİLSEM 3 proje ile TEKNOFEST finallerinde

Bodrum Bilim ve Sanat Merkezi, 3 proje ile finallere kalmayı başardı. "Engelsiz Yaşam Teknolojileri" kategorisinde; İBOT Takımının "Görme Engelli Bastonu Görür mü Projesi" ve Tekno Doktorlar Takımının "Akıllı Engelli Sandalyesi Projesi", Trabzon'da 5-7 Ağustos 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan TEKNOFEST yarışmaları finallerine davet edildi.

Fishing Rod Takımının "Akıllı Balık Oltası Projesi" de 12-14 Ağustos tarihlerinde Rize'de düzenlenecek TEKNOFEST "İnsanlık Yararına Teknoloji" kategorisi finallerinde yarışacak.

Fethiye BİLSEM Akıllı Ulaşım Kategorisinde Finalde

TEKNOFEST 2022 Teknoloji Yarışları'nda "Akıllı Ulaşım ve Engelsiz Yaşam" kategorisinde yarı final değerlendirme aşamasını geçen Fethiye BİLSEM Göksu Takımı, 5-7 Ağustos'ta Trabzon'da düzenlenecek olan Türkiye finallerinde ilimizi temsil edecek.

Marmaris Martılar Takımı öğrencileri Orman Yangınlarını Önlemek İçin Kolları Sıvadı

Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan Martılar Teknoloji Takımı, yapay zekayla geliştirdikleri "Orman Yangınlarında Erken Uyarı Sistemi Projesi" ile 12-14 Ağustos tarihlerinde Rize'de yapılacak olan "İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması" kategorisinde, Türkiye finallerine katılmaya hak kazandılar.

Milas Bilim ve Sanat Merkezi Teknoloji Takımından Simülasyon Yazılımı 

Milas BİLSEM öğrencilerinden oluşan SİMMİLAS Takımı, sağlık eğitimi alanında enjeksiyon işlemini simüle eden bireysel yazılım geliştirdiler. Simulasyon yazılımı ile insan vücudunda nereye enjeksiyon yapılması gerektiği öğretiliyor. Milli imkanlarla üretilen VFabrika yazılımı ile geliştirilen enjeksiyon simülasyon programı ile sağlık alanında eğitim gören tüm öğrencilerin bu becerileri kolaylıkla kazanabilmeleri amaçlanıyor. Milas Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, 12-14 Ağustos tarihlerinde Rize'de düzenlenecek olan TEKNOFEST "İnsanlık Yararına Teknoloji" kategorisi finallerinde yarışacak.

Bilime Sevdalı Gençler Yetişiyor

Milli teknoloji hamlesi TEKNOFEST heyecanını Muğla'da tüm okullara yayma gayretinde olduklarını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emre ÇAY, "Bu yıl TEKNOFEST yarışmalarına 356 takımımız başvuru yaparken finale kalan takımlarımızın sayısı da katlanarak arttı.  Geleceğin milli teknolojilerini bugünden tasarlayan, bilime sevdalı gençlerimiz özgün projeleriyle TEKNOFEST'te ilimizi temsil ediyorlar. İlk ve ortaokullardan başlayarak meslek liselerimizde, bilim sanat merkezlerimizde, Anadolu liselerimizde, imam hatip liselerimizde ve fen liselerimizde, öğrencilerimiz tasarladıkları projelerini bu platformda geliştirme ve sergileme fırsatını yakalıyorlar. Akranlarıyla aralarında teknoloji ve bilgi paylaşımı sağlıyorlar. Türkiye'de milli teknolojinin geleceği bu gençlerimizin ellerinde şekilleniyor. Değerli öğrencilerimiz ve danışman öğretmenlerini tebrik ediyor; tüm öğrencilerimize, hayallerini gerçeğe dönüştürmek için mücadele ettikleri TEKNOFEST finallerinde başarılar diliyorum." dedi.

01-08-2022

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.