MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİR TARİH HAZİNESİ BEÇİN KALESİ BELGESELİNİN VE KİTABININ BASIN LANSMANI YAPILDI

Muğla Valiliği himayesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde yürütülen "Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi" projesi kapsamında hazırlanan belgesel film ile kitabın tanıtımı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde düzenlenen program ile gerçekleştirildi.
BİR TARİH HAZİNESİ BEÇİN KALESİ BELGESELİNİN VE KİTABININ BASIN LANSMANI YAPILDI

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğrenci Sarayı VIP Salonunda gerçekleştirilen tanıtım programına; Muğla Valisi Orhan Tavlı'nın yanı sıra Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Yönetmen Bülent Sağlam, Beçin Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş,  proje paydaşları ile basın mensupları katıldı.

"Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi" belgeselinin kısa tanıtım filmi ile başlayan program, protokol konuşmalarıyla devam etti. Programda sırasıyla Beçin Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Belgesel Yönetmeni Bülent Sağlam, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, Milas Kaymakamı M. Ünver Böke ve Muğla Valisi Orhan Tavlı'nın konuşmaları yer aldı.

Kalenin tarihi hakkında bilgilendirme yapan Beçin Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş "Türklerin Anadolu'ya geldikten sonra nasıl bir şehir kurduğunu görmek istiyorsanız, Beçin Kalesi'ni gelip görmelisiniz. Yerleşim devam etmediği için 14. 15. yüzyıl dokusunu orijinal haliyle muhafaza eden tarih hazinesi bir yer." dedi. 

Beçin Kalesi'nin tarihi ve kültürel önemine değinen Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl "Bu zengin mirası, ilimiz kamu kurumları ile koordineli bir şekilde tanıtma ve geliştirme gayretindeyiz. Bugün izleyeceğiniz bu belgeselde bu ortak çalışmanın bir eseridir." dedi.

Proje içinde yer almaktan büyük heyecan duyduklarını belirten Belgesel Yönetmeni Bülent Sağlam "Beçin tek kare fotoğrafını bile gördüğünüz zaman herkesi heyecanlandıran bir yer. Kültür turizmi açısından Beçin'i öne çıkaracak, Beçin'in tanıtımını sağlayacak önemli bir çalışmaya imza attık. Bu çalışmaya ek olarak Sayın Kadir Pektaş Hocamızın öncülüğünde görsel çalışmamızın yanına, kalıcı, araştırmacıların, öğrencilerin yararlanabileceği ya da Beçin'i tanımak isteyenlerin merak edip araştırdıklarında bulabilecekleri Beçin Kalesi'ni anlatan kitap çalışması da gerçekleştirildi." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay konuşmasında şu sözleri kaydetti: "Sayın Valimiz Orhan Tavlı'nın turizm destinasyonlarının korunması ve geliştirilmesine yönelik başlatmış olduğu seferberlik kapsamında, adeta açık hava müzesi konumunda bulunan Muğla'mızın sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerinin kapsamlı bir şekilde gelecek nesillere tanıtılması, aynı zamanda turizme kazandırılması, ilimiz ve ülkemiz adına büyük önem arz etmektedir. Bu minvalde gerçekleştirilen çalışmalardan biri de "Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi" projesidir. Bu proje kapsamında alanında uzman akademisyenlerin danışmanlığında, uluslararası standartlara uygun bir çalışma disiplini içerisinde hazırlanan "Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi" belgesel filmini, bugün sizlerle buluşturuyor olmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz." dedi.

Kadim tarihimizi, tarihi ve kültürel değerlerimizi gelecek kuşaklara tanıtmanın önemine değinen İl Müdürümüz " Bu proje yüzyıllardır vakur ve mağrur duruşuyla tarih sahnesindeki eşsiz yerini koruyan 7000 yıllık Beçin Kalesi, 21. yüzyıl insanlarına ve gelecek nesillere kendini en güzel ve en etkileyici şekilde anlatabilecek ve bu sayede yerli ve yabancı turizme kazandırılabilecektir. Aynı zamanda proje kapsamında, Beçin Kalesi'ne okulların belli bir takvim doğrultusunda ziyaret gerçekleştirilmesini sağlayarak çocuklarımıza bölgenin tarihi ve kültürel değerlerini yerinde görme fırsatı tanıyacağız. Tarih hazinesi Beçin Kalesi'nde, öğrencilerimiz keşfederek, yaşayarak öğrenme imkanı bulacaklar." ifadelerine yer verdi.

Bu projenin tarihe saygı çalışması olduğunu vurgulayan Muğla Valisi Orhan Tavlı, "Her bir bölgesi buram buram tarih kokan Muğla'mız geçmişi yaşatan ve her an hissettiren önemli değerlere sahiptir. Antik çağlardan bu yana pek çok medeniyetin hüküm sürdüğü ilimiz adeta bir açık hava müzesidir. Muğla; Karia, Likya, Roma, Selçuklu, Menteşe Beyliği ve Osmanlı'ya kadar birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır. İlimizin sahip olduğu potansiyeli daha ileri taşımak, dört mevsim turizm hedeflerini gerçekleştirmek, sahip olduğumuz değerleri korumak ve gelecek nesillere aktarmak, geleceğin turizmini şimdiden belirlemek amacıyla her fırsatta sektör temsilcileri, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, oda ve meslek örgütleri ile bir araya gelerek ortak akılla, iş birliği içerisinde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. İlimizde yürütülen arkeolojik kazılara yardımcı olmak, ilimizin tarihi ve kültürel varlıklarının tanıtımını sağlamak, tarih ve kültür değerlerini sevdirmek gerek ulusal gerekse uluslararası tanıtımına ve gelişimine daha geniş katkı sağlamak amacıyla kamu kurumlarımız ile kazı başkanlıkları arasında destek protokolleri imzalanmıştır. Bugün tanıtımını yaptığımız Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi belgesel film ve kitabı bu kapsamda yürütülen çalışmalardan biridir." şeklinde konuştu. 

Programın sonunda toplantıya katılanlara, Beçin Kalesi kitabı takdimi yapıldı.

29-11-202129-11-202129-11-202129-11-202129-11-202129-11-202129-11-2021

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.