MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİSİKLETLİ ÇEVRE ŞENLİĞİNDE FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTURULDU

Marmaris'te düzenlenen spor ve çevre temalı "Bisikletli Çevre Şenliği" vesilesi ile yanan ormanlık alana 3 bin kızılçam fidanı dikildi.
BİSİKLETLİ ÇEVRE ŞENLİĞİNDE FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTURULDU

Muğla Valiliği himayelerinde, Marmaris Kaymakamlığı bünyesinde, Marmaris KOD 48 Çevre Koruma Derneği koordinatörlüğü, Marmaris Ağaçlandırma ve Doğa Koruma Derneği ile Marmaris Bisiklet Derneğinin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Mavi Yeşil Okullar projesi kapsamında biz de yer aldık.

"Pedalla Marmaris" sloganıyla gerçekleşen şenliğe, Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, protokol üyeleri, öğrenciler, öğretmenler, il ve il dışındaki birçok bisiklet derneğinden doğa dostu bisikletçiler katıldı.

13 Mart 2022 Pazar günü saat 13.30'da düzenlenen "Pedalla Marmaris Bisikletli Çevre Şenliği" Marmaris Turizm İnformasyon Müdürlüğü önünden (İskele Meydanı) Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan'ın startıyla başladı. İçmeler'de son bulan 8,5 km'lik etapta, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, bisikletli çevrecilerle birlikte pedal çevirdi. Etap sonunda, belirlenen etkinlik alanına varıldıktan sonra içecek ve yiyecek ikramı yapıldı. Bisiklet ve doğa dostları müzik eşliğinde dans ederek eğlendi.

Orman yangınları öncesinde ve sonrasında su taşıma, tohum atma ve dikme için mücadele veren "Orman Amca" olarak tanınan Ali Demirtaş'a Muğla Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, plaket verdi. Şenlikte konuşan Yazgan, Marmaris'te yazın yanan alanları yeşillendireceklerini ve yaralarını saracaklarını söyledi. Bisikletçilerin çevreci ve doğacı olduğunu belirten Yazgan, "Muğla Orman Bölge Müdürlüğümüz gönüllülere yangın eğitimi veriyor. Gönülleri önemsiyoruz. Bize çok fazla destek oluyorlar. Marmaris'i tekrar yeşillendirmek için bir aradayız. Marmaris'in yaralarını saracağız." dedi.

Ardından fidan dikim ve bilgilendirme eğitimi verildi. Eğitimden sonra 2021 yazında orman yangınlarında büyük zarar gören ve Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü tarafından fidan dikimi için hazırlanan alana geçiş yapılarak 3 bin fidan, toprakla buluşturuldu.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünün il genelindeki tüm okullarda hayata geçirdiği Mavi Yeşil Okullar projesi kapsamında, Bisikletli Çevre Şenliği'nde yer almaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay "Çevreye duyarlı, doğayla barışık, sağlıklı nesiller yetiştirmek adına farkındalık oluşturan işbirliklerimiz ve faaliyetlerimiz sürecektir." dedi.

Marmaris KOD 48 Çevre Koruma Derneğine bu anlamlı etkinlik için teşekkür eden İl Müdürümüz "Yaz döneminde belki de yüzyılın felaketi diye adlandırdığımız orman yangınları afeti ile karşı karşıya kaldık. Bugün hep birlikte yaralarımızı sarmak için bir araya geldik. Bizler öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle birlikte önce bisiklet turuna, sonrasında fidan dikme etkinliğine katıldık. Aynı zamanda Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Mavi Yeşil Okullar projesini de bugünkü etkinliğe entegre etmiş olduk. Bu vesileyle Sayın Valimiz başta olmak üzere Marmaris Kaymakamımıza, derneklerimize ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. İnşallah böylesi felaketler bir daha yaşanmaz." dedi.

Fidan dikme etkinliği sonrasında, katılımcılara Marmaris İçmeler Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli tarafından makarna ikramı yapıldı.

14-03-202214-03-202214-03-202214-03-202214-03-202214-03-202214-03-202214-03-202214-03-202214-03-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.