MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"BÜTÜNLEŞTİRİCİ EĞİTİM İÇİN SOSYAL-DUYGUSAL-DOĞAL ÖĞRENME ADIMLARI PROJESİ" AÇILIŞI VE LANSMANI YAPILDI

Yatağan TEK Mehmet Akif Ersoy İlkokulu tarafından hazırlanan "Bütünleştirici Eğitim için Sosyal-Duygusal-Doğal Öğrenme Adımları"  projesi açılış ve tanıtım etkinliği, geniş katılımlı bir organizasyon ile Muğla'da gerçekleştirildi.


Menteşe Türkan Saylan Kültür Merkezi Kongre Salonunda gerçekleştirilen proje tanıtım programına; İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar, Kavaklıdere İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuray Kabaş, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kömürcü, şube müdürleri, okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

143.442 Euro hibe desteği almaya hak kazanan ve ilimizde bu güne kadar kabul edilen en yüksek bütçeli Avrupa Birliği destekli eğitim projesi olan TEK Mehmet Akif Ersoy İlkokulu  "Bütünleştirici Eğitim İçin Sosyal-Duygusal-Doğal Öğrenme Adımları Projesi" tanıtım toplantısı, Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar'ın açılış konuşmasıyla devam etti. İlçe Müdürü Osman Alemdar, proje ile bütünleştirici eğitim için özel eğitim hizmetlerinin kalitesinin artırılmasını, özel eğitim ve bütünleştirici eğitim konularında farkındalık oluşturmayı ve özel eğitim ve bütünleştirici eğitime ilişkin çalıştaylar, konferanslar, seminerler vb. aracılığıyla işbirliği ve koordinasyon mekanizmalarının kurulmasını hedeflediklerini belirtti.

Osman Alemdar konuşmasının devamında "Projede özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerin ihtiyaçlarına odaklanarak 'kapsayıcı eğitim' temelinde, okulun fiziki ortamının ve eğitim öğretim materyallerinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapılacak, açık hava ve doğa sınıfları oluşturulacak, aileler ile öğretmenler ve öğrenciler için farkındalık oluşturan sanatsal, sportif, bilimsel ve sosyal etkinlikler düzenlenecek." dedi.

Projenin özel eğitime gereksinimi olan öğrenciler için hayırlara vesile olmasını dileyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay konuşmasında  "Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak geliştirilen, benim de üzerinde çok önemseyerek durduğum bu değerli proje, inanıyorum ki özel öğrencilerimizin daha nitelikli, daha kapsayıcı ve daha bütünleştirici eğitim almaları adına zemin oluşturacaktır. Şunu belirtmeliyim ki özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimizin toplum içinde etkin rol alabilen, sosyal uyum ve iletişim becerileri güçlü, bağımsız yaşam becerilerinin yanı sıra işbirliği ve problem çözme becerisine sahip, çevresiyle uyumlu, üretici ve mutlu bireyler olarak yetiştirilmesini sağlamak nihai amacımızdır. "Bütünleştirici Eğitim İçin Sosyal-Duygusal-Doğal Öğrenme Adımları" projesinin de yenilikçi, sürdürülebilir ve bütünleştirici olması yönünde bu amaca hizmet edeceğine gönülden inanıyorum. İlimizde en yüksek bütçeli Avrupa Birliği destekli bu eğitim projemiz, özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimine olduğu kadar öğretmenlerimizin de mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak, aynı zamanda öğrenci, öğretmen, aile ve toplum arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesine vesile olacak, büyük bir farkındalık oluşturacaktır. Yatağan TEK Mehmet Akif Ersoy İlkokulu öğretmenlerimizin ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi akademisyenlerimizin gayretleri ve girişimleriyle yürütülen "Bütünleştirici Eğitim İçin Sosyal-Duygusal-Doğal Öğrenme Adımları" projesinin eğitim camiamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyor; çalışmanın hazırlanmasında katkı sunan tüm değerli öğretmenlerimize, yöneticilerimize ve paydaşlarımıza içtenlikle teşekkür ediyorum." dedi.

Yatağan TEK Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Proje Koordinatörü Okul Rehber Öğretmeni Münevver Ayla Top tarafından yapılan proje tanıtım sunumunun ardından 1. oturuma geçildi. İlk oturumda "Doğada Öğrenme ve Özel Eğitim" konulu konferans verildi. Öğle arasının ardından başlayan 2. oturumda ise "Sosyal ve Duygusal Beceri Öğrenimi ve Özel Eğitim" konulu konferans ile program devam etti.

Yatağan TEK Mehmet Akif Ersoy İlkokulunun başvuru sahibi ve koordinatör olduğu projede, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi eş başvuru sahibi, Yatağan Belediyesi ise iştirakçi olarak yer alıyor.

15-04-202215-04-202215-04-202215-04-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.