MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇEVRE DOSTU 1000 OKUL PROJESİ BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı iş birliğiyle tüm ülke genelinde yürüttüğü "Çevre Dostu 1000 Okul Projesi" ilimizdeki 13 pilot okulda başlatıldı.
ÇEVRE DOSTU 1000 OKUL PROJESİ BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığınca çevre bilincinin öğrencilerimizde oluşması ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla 'Temiz Okul ve Temiz Enerji' çatısı altında yer alan "Çevre Dostu 1000 Okul Projesi" ilimizde başladı.

Çevre Dostu 1000 Okul Projesi kapsamında, her ilçede en az bir tane olmak üzere Türkiye genelinde toplam 1000 okul, çevre dostu, iklim dostu ve sıfır atık uyumlu olacak. İlimizde ise her ilçeden bir okul olmak üzere toplam 13 okulumuzda Çevre Dostu 1000 Okul Projesi uygulanacak.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay zoom üzerinden 13 İlçe Milli Eğitim Müdürleri, temel eğitimden sorumlu il ve ilçe şube müdürleri ve proje kapsamında yer alan 13 okul müdürleriyle çevrim içi toplantı gerçekleştirdi.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ferman Akbulut'un moderatörlüğünde başlayan toplantı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay'ın hitaplarıyla devam etti. Projenin hem ülkemize hem de ilimize hayırlı uğurlu olmasını temenni eden İl Müdürümüz Emre Çay, öğrencilerde çevre ve doğa bilincinin artırılmasında, Çevre Dostu 1000 Okul Projesi'nin farkındalık oluşturacağını ifade etti. İlimizdeki proje kapsamında 13 okulun idarecilerinden öğretmenine, personelinden öğrencisine herkesin hassasiyet göstereceğine ve Muğla'nın Çevre Dostu okullarıyla 81 il arasında en önde yer alacağına gönülden inandığını, projenin sadece bu 13 okulla kalmayıp tüm il genelinde yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini belirtti.

Çevrim içi toplantı, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yıldız Yılmaz'ın proje tanıtım sunumuyla devam etti.

"Çevre Dostu 1000 Okul Projesi" ile 13 okulu neler bekliyor? 

*Proje kapsamındaki tüm okullarda, güneş enerjisi panelleri kurularak okullar elektrik tüketimlerinin bir bölümünü kendileri üretecek.

*Yağmur suyu depolama üniteleri kurulacak. Yağmur suları ise okulların bahçelerinde ve farklı yerlerde değerlendirilecek.

*Okul kütüphaneleri, sıfır atık kütüphanelerine dönüştürülecek.

*Sensorlu lamba uygulaması yapılacak. Tüm aydınlatmalar LED aydınlatmalar ile değiştirilecek.

*Tüm bataryalar fotoselli bataryalar ile değiştirilecek.

*Kompanzasyon panosu kontrolü ve gerekli olduğu takdirde kompanzasyon panolarının iyileştirilmesi sağlanacak.

*Elektrik, su ve doğalgaz kullanımlarının anlık olarak izlenebilmesi için gösterge paneli kurulacak.

*Isıtma kazan sistemi dönüşümü yapılacak. Termostatik vana uygulaması yapılacak.

*Yemekhaneler ve kantinlerdeki organik atıklar kompost makineyle gübreye dönüştürülecek. Çocuklarımız bunlarla okul bahçelerinde bitkiler yetiştirecek.

*Proje kapsamında, Bakanlığın destekleriyle 13 okulun tüm yöneticileri ve öğretmenlerine çevre bilinci ve iklim değişikliğiyle ilgili sürekli eğitimler verilecek.

 

İlimizde Çevre Dostu 1000 Okul Projesi kapsamında yer alan okullarımız ise şöyle: 

İlçe

Okul Adı

Bodrum

MAHİNUR CEMAL USLU ORTAOKULU

Dalaman

CUMHURİYET İLKOKULU

Datça

KABAKLARLI İLKOKULU

Fethiye

MEHMET AKİF ERSOY İMAM HATİP ORTAKOLU

Kavaklıdere

MENTEŞE İLKOKULU

Köyceğiz

BEYOBASI İLKOKULU

Marmaris

ŞEHİT AHMET BENLER İLKOKULU

Menteşe

ŞEHİT JANDARMA BİNBAŞI KIVANÇ CESUR ORTAOKULU

Milas

ŞEHİT ERKAN KARATAŞ İLKOKULU

Ortaca

DİKMEKAVAK ASİYE FARUK ÖZALP ORTAOKULU

Seydikemer

ŞEHİT GÜRCAN AKAN İLKOKULU

Ula

AKYAKA CAHİT BELKIS GÜNEYMAN İLKOKUL/ORTAOKULU

Yatağan

FATİH ORTAOKULU

Ülke genelinde 1000 okulla başlayan projenin tüm eğitim sistemini kapsayarak yaygınlaştırılması ve tüm Türkiye'de 57 bin 108 okulun tamamının çevre dostu okullar olması hedefleniyor. Ayrıca 7. ve 8. sınıflarda okutulan "Çevre Eğitimi" dersinin, iklim değişikliğiyle uyumlu bir ders olarak yenilenmesi, yine seçmeli ders olarak okutulan derslerin isminin "Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği" olarak değiştirilmesi sağlanıyor.

 

 

 

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.