MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇIRAKARIYORUM.COM UYGULAMASI İŞLETMELERE KALİFİYE ELEMAN SAĞLIYOR

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan "çırakarıyorum.com" web uygulaması, işletmelerle meslek liseleri arasında köprü görevi görüyor.
ÇIRAKARIYORUM.COM UYGULAMASI İŞLETMELERE KALİFİYE ELEMAN SAĞLIYOR

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünce tasarlanan "çırakarıyorum.com" uygulaması sayesinde, işletmelerin çırak ve stajyer talepleri meslek liseleri ve mesleki eğitim merkezlerine iletilerek işletmelerin kalifiye eleman ihtiyacı karşılanıyor.

İşletmelerle meslek liseleri arasında köprü görevi görmek amacıyla Türkiye'de ilk kez hayata geçirilen "çırakarıyorum.com" web sayfası oldukça etkin, verimli bir uygulama. İşletme sahibi bilgilerini "çırakarıyorum.com" web sayfasında yer alan sisteme kaydederek kayıt oluyor ve ihtiyaç duyduğu alanlarda çırak öğrenci talebinde bulunabiliyor. Mesleki eğitim veren tüm okul ve kurumlar, işletmelerin çırak öğrenci ihtiyaçlarını görerek öğrencilerini yetenek ve isteklerine göre işletmelere yönlendirebiliyor.

Uygulamaya şu ana kadar 817 işletme kayıt olarak 317 eleman ihtiyacı için başvurdu. İşletmelere  yerleştirmeler ise önümüzdeki günlerde yapılacak.

Uygulama ile İşletmelere Çırak Yerleştirme Süreci Daha Hızlı Yapılabilecek

Meslek liselerinde, öğrencilerin staj yapabileceği işletmelerin tespitinin ve staja uygunluğunun incelenmesinin zaman alıcı bir süreç olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, bu uygulama ile artık işyerine uygun çırak yerleştirme sürecinin daha hızlı ve kontrollü yapılabileceğinin bilgisini verdi.

Muğla'da İstihdama Açılan Dijital Kapı

Uygulamanın okul-sektör iş birliğini artıracağına vurgu yapan İl Müdürümüz Emre Çay, "çırakarıyorum.com" Muğla'da istihdama açılan dijital bir kapı olacak. Uygulama aracılığı ile ilimizin, ilçe ilçe aylık ve yıllık bazlı istihdam açığı görülebilecek. Elde edilen veriler ise İl İstihdam Kurulu ile düzenli olarak paylaşılarak bunun mesleki eğitimde geliştirilecek politikalara destek sunacağına canı gönülden inanıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Okul Terki yapan Öğrenciler için "Eğitimde Takip ve İstihdam Modülü (ETİM) Uygulaması"

"çırakarıyorum.com" web sayfasının yanı sıra Eğitimde Takip ve İstihdam Modülü (ETİM) uygulamasını da faaliyete geçirdiklerini belirten İl Müdürümüz Emre Çay, "çırakarıyorum.com" uygulaması ile entegre şekilde çalışacak olan ETİM modülü ile ortaöğretimin herhangi bir kademesinde okul terki yapan öğrencilerimiz, okullar tarafından sisteme işlenecek. Bu öğrencilerin bilgisi, her ilçede ETİM koordinatörü kurum olarak belirlenen mesleki eğitim merkezi veya bünyesinde mesleki eğitim programı uygulanan mesleki ve teknik Anadolu lisesi tarafından takip edilecek  İlgili koordinatör kurum, öğrenci ile iletişime geçerek ve öğrenciye rehberlik ederek ildeki en çok istihdam açığı bulunan mesleki eğitim programına yönlendirecek. Mesleki bir eğitim programına devam etmek istemeyen öğrenciler halk eğitim merkezleri tarafından  açık öğretime kayıt yaptırabilecekler." dedi.

Türkiye'de bir ilke imza attıklarını belirten İl Müdürümüz Emre Çay, web sayfasının ve ETİM modülünün mesleki eğitime yön vereceğini belirtti.

MESEM ÖĞRENCİ SAYISI 10 BİNE ULAŞTI

Öte yandan il genelinde Mesleki Eğitim Merkezlerinde (MESEM) Eylül 2021'de 1952 olan öğrenci sayısı, bugün itibariyle 10 bin 336'ya ulaştı.

13-10-202213-10-202213-10-2022

13-10-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.