MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI MART AYI 'BİZDEN' BÜLTENİNDE

Çocukların gelişim sürecinde etkin rol model olan velileri pratik bilgilerle daha aktif şekilde desteklemek amacıyla hazırlanan "BİZDEN" adlı aylık bültenin Mart sayısı velilerimize ulaştırıldı. 'Bizden'in ikinci sayfasında tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs ve korunma yollarına ilişkin bilgiler paylaşılıyor. Koronavirüsten korunmak için sık sık el yıkanması, evlerin, işyerleri ve sınıfların havalandırılması, sağlıklı beslenme ve düzenli uykuya dikkat edilmesi gibi bilgiler paylaşılıyor.  
CORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI  MART AYI 'BİZDEN' BÜLTENİNDE

Velilere ulaştırılmak üzere öğrencilere dağıtılan bültende bu ay "Zeka Oyunları", "Marka Takıntısı" ve "Koronavirüsten Korunma Yolları" yer buluyor. 

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  "Ziya öğretmen diyor ki" bölümü için kaleme aldığı yazısında şu ifadelere yer veriyor:

"Sevgili Anne Babalar;

Baharın başlangıcında hepinize bir kez daha merhaba. Tabiatın yeniden canlandığı, ağaçların çiçek açtığı, dağın taşın yeşerdiği bu dönemde çocuklarınızın dikkatinin dağılması, gayet normal. Sizin işinizin biraz zorlaştığının, çocuklarınızın okula, derslere, evdeki sorumluluklarına odaklanması için çabaladığınızın farkındayız. Bu yüzden yeni bültenimizde işinize yarayacağını düşündüğümüz bazı ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Zekâ oyunları bu konuda işinize yarayacak nitelikli bir eğitim aracı olabilir. Çocuklarınızın gelişim düzeylerine uygun oyunlar, odaklanmasına da yardımcı olacaktır. Marka takıntısı, bültende ele aldığımız diğer bir önemli konu. Bunun temelde bir kendini ifade etme sorunu olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Sizin ve çocuğunuzun sağlığı için yer verdiğimiz koronavirüs bilgilendirmelerimizi de dikkatle incelemenizi öneririm.

Sevgiyle..."

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre mart ayı bülteni için şu sözleri kaydetti:

"Değerli velilerimiz, hepimizin kıymetlisi çocuklarımızın fiziksel, bilişsel, sosyal, duygusal gelişimlerini sağlıklı sürdürebilmesi, hem sizlerin hem de bizlerin ortak kaygısı. 21. yüzyıl bilgi çağının ebeveyn profili; çocuğun fiziksel ihtiyaçlarının yanında bilişsel, duygusal, sosyal ihtiyaçlarına da cevap vermeyi ve çocuklarımızın bu gelişim sürecinde onlara doğru rehberlik yapabilme adına kendimizi sürekli geliştirmeyi gerektiriyor. Bu aşamada Bakanlığımızca sizler için hazırlanan,   'Bizden' bülteni güncel, pratik ve faydalı bilgilerle yine evlerinize konuk oluyor. Bu ayki bültenin konusu ise zekâ oyunları, marka takıntısı ve koronavirüsten korunma yolları. Bültenden en iyi şekilde faydalanmanız dileğiyle."

Bültenin 5N1K bölümünde "Zekâ Oyunları" yer buluyor. 'Erken çocukluk dönemi itibariyle anne ve baba olarak bizler de çocuklarımızla beraber zekâ oyunlarını tanımaya ve çözmeye başlayabiliriz. Kısacası her yaştan bireyin bilişsel becerilerinin gelişmesine büyük ölçüde yardımcı olan zekâ oyunları her zaman oynanabilir. Satranç, sudoku, labirent, anagram ve pek çok farklı zekâ oyunlarına ilgili internet sitelerinden ücretsiz olarak ulaşabilir ve oynayabilirsiniz." önerileri dikkati çekiyor. 

Marka takıntısının yer aldığı başlıkta ise kendini ifade sorunu yaşayan bireylerde marka takıntısının daha sıklıkla gözlendiği ve esasen bir iletişim sorunu olduğu belirtiliyor. Ürünün kalitesini ve işlevini gölgede bırakan marka takıntısına karşı çocuklarımızın farkındalığını artırmak için velilere öneriler yer alıyor.

'Bizden'in ikinci sayfasında tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs ve korunma yollarına ilişkin bilgiler paylaşılıyor. Koronavirüsten korunmak için sık sık el yıkanması, evlerin, işyerleri ve sınıfların havalandırılması, sağlıklı beslenme ve düzenli uykuya dikkat edilmesi gibi bilgiler paylaşılıyor.
04-03-202004-03-202004-03-202004-03-202004-03-202004-03-202004-03-2020

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.