MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DEMOKRASİ KÜLTÜRÜNÜN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PİLOT OKULLARIMIZDA YÜRÜTÜLMEYE BAŞLADI

Türkiye'de 10 ilde yürütülen "Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında ilimizdeki 11 pilot okuldan biri olan Menteşe Yenice İlkokulu/Ortaokulu okul yöneticileri, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay'ı ziyaret etti.
 DEMOKRASİ KÜLTÜRÜNÜN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ  PİLOT OKULLARIMIZDA YÜRÜTÜLMEYE BAŞLADI

MEB ve Avrupa Konseyi iş birliğiyle (Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ortak finansmanlığında) Türkiye'de 110 pilot okulun dâhil olduğu "Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi" ilimizde, 11 pilot okulda başarılı bir şekilde yürütülmeye devam ediyor. Menteşe Yenice İlkokulu/Ortaokulu, "Fikirlerimle Dünyam, Sorumluluklarımla Ben" okul projesi ile farkındalık oluşturuyorlar.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay'a gerçekleştirilen makam ziyaretinde, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kömürcü, Menteşe Yenice İlkokulu/Ortaokulu Müdürü Muhammet Okan Çınar, Ortaokul Müdür Yardımcısı Nihal Hortoğlu, İlkokul Müdür Yardımcısı Fatma Karahasanoğlu, 4/A Sınıfı öğrencisi Büşra Nur Öztürk, 7/A sınıfı öğrencisi Şirin Avcı ve "Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi" İl Koordinatörü Songül Çakmak yer aldı.

"Fikirlerimle Dünyam, Sorumluluklarımla Ben" projesinin amaçları hakkında bilgi veren Menteşe Yenice İlkokulu/Ortaokulu Müdürü Muhammet Okan Çınar, "Projemiz ile öğrencilerimizin kendi hak ve sorumlulukları konusunda farkındalıklarını yükseltmeyi, kendi fikirlerini rahatça ifade etmelerini, farklılık ve yeniliklere karşı olumlu tutum geliştirmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Projemizi 1 ay boyunca okulumuzun anaokulu, ilkokul ve ortaokul seviyesinde uyguladık. Bunu ilimizdeki tüm okullarımızda yaygınlaştırmayı hedefliyoruz." dedi.

Projenin yıl boyunca ders içi ve ders dışı faaliyetlerde uygulanacağını belirten Müdür Yardımcısı Nihal Hortoğlu ise "Her ay projemizin bir teması işlenecek. Bu temalar ve faaliyetler; öğrenci, veli ve okul iş birliğinde dayanışma halinde uygulanacak.  Projemiz ile yıl boyunca iş birliği ve hoşgörü iklimi içerisinde öğrenim-öğretim etkinlikleri, sosyal kültürel etkinlikler, sorumluluk bilincini geliştirici etkinlikler ve kültürler arası etkileşimi destekleyen etkinlikler düzenleyeceğiz." dedi.

İlkokul Müdür Yardımcısı Fatma Karahasanoğlu ise projenin hedeflerine uygun olarak "değerler, tutumlar, beceriler, bilgi ve eleştirel anlayış" başlıklarını kapsayan yetkinlikler ve etkinliklerle, öğrencilerin demokratik okul kültürünü yaşayarak öğrendiğini, bu yolla deneyimlerini bir arada paylaşma, eğitim ortamlarında var olan ve öngörülen sorunlara birlikte çözüm önerileri geliştirme imkanı bulduklarını belirtti. Örnek uygulama sunumlarının yer aldığı görüşmede, konuk öğrenciler proje ile ilgili deneyimlerini paylaştılar.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, evrensel temel değerlerin yanı sıra temel hak ve özgürlükleri içine alan demokratik bir okul kültürünü eğitim sistemine yerleştirmeyi ve toplumun genelinde demokratik kültür uygulamalarını güçlendirmeyi hedefleyen "Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi'nin pilot okulda başarılı bir şekilde yürütülmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. 

03-03-202203-03-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.