MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DEPREM TATBİKATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Öğrencilere afet ve deprem anlarında nasıl tedbirler alınması gerektiği ve tahliye durumları hakkında deneyim kazanmalarını sağlamak amacıyla Menteşe Dumlupınar İlkokulunda gerçeğini aratmayan deprem ve yangın tatbikatı yapıldı.  
DEPREM TATBİKATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Muğla Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İlçe Emniyet Müdürü Tümer Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ferman Akbulut, Muğla AFAD Müdürü Mustafa Kışlal'ın da katılımlarıyla gerçekleşen tatbikatta; Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ekibi, 112 Ambulans, UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri), AFAD (Sağlık Ekipleri ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) ve İlçe Emniyet ekipleri hazır bulundu.

6.4 şiddetinde bir deprem senaryosu üzerine uygulanan deprem tatbikatı siren sesiyle başladı. Siren sesi süresince bina içindeki öğrenciler, öğretmenler ve personel güvenli yerlerde "çök - kapan - tutun" pozisyonunu aldı. Binanın hafif hasar alması sebebiyle, öğrenciler Okul Afet ve Acil Durum Yönetimi tarafından güvenli alana tahliye edildi. Depremde mahsur kalan öğrenciler ise AFAD, UMKE ve itfaiye ekiplerince kurtarılıp sağlık ekibine teslim edildi.

Senaryo gereği deprem sonrası çıkan yangını söndürmek için itfaiye ekibi, binadaki yangını söndürüp ikinci kattaki öğrencileri güvenli bir şekilde kurtardı. Yaralı öğrenciler ambulanslara taşındı ve gerekli müdahaleler sağlık ekipleri tarafından yapıldı. Eş zamanlı bir şekilde öğretmenler tarafından öğrenciler ailelere/velilere imza karşılığı teslim edildi. Ailelerine ulaşılamayan öğrenciler ise önceden güvenli alan olarak belirlenen kapalı spor salonuna İlçe Emniyet Ekipleri gözetiminde götürüldü.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre tatbikatla ilgili olarak "Herhangi bir doğal afet karşısında ön bilgilendirme yapmak ve öğrencilerimizde bu bilinci uyandırmak amacıyla okullarımızda bu tatbikatları yapıyoruz. Amacımız öğrencilerimizin deprem sonrası toplanma alanlarını, güvenli bölgeleri ve ne yapacaklarını fark etmeleri ve böyle durumlarda arbede yaşamamalarını sağlamaktır. Bugünkü tatbikatta aklımıza gelecek gelmeyecek her türlü ayrıntı arkadaşlarla birlikte çalışılarak uygulamaya konuldu." dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) İl Müdürü Mustafa Temel Kışlal; "Okullarda, öğrencilerimizde afet bilincinin oluşturulması, afetle acil durumlarda uygun hareket tarzının belirlenmesi, yine okullarımızda ki acil durum ekiplerinde görevli personellerin bilgi ve becerilerinin arttırılması, diğer kurum ve kuruluşlarla koordinasyon ve işbirliğinin sağlanması maksadıyla bir tatbikat düzenlendik. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün talebi üzerine tatbikata; AFAD, UMKE, 112, İtfaiye Teşkilatı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü katılmakta. Afetlerin nerede ne derece olacağı bilinmiyor ama bilinen bir gerçek var ki her yıl meydana delen afetler neticesinde büyük acılar, kayıplar yaşamaktayız. Afetlerden tamamen kurtulmak mümkün değil, mümkün olan afet zararlarını en aza indirebilmektir. Bunu yapabilmek için de resmi kurum ve kuruluşların koordinasyon ve işbirliği, sivil toplum kuruluşlarının ve halkımızın da katkılarıyla bu hazırlıklar en iyi seviye de yürütülebilecektir. Ben tatbikata katılan tüm ekiplere ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Afetsiz ve savaşsız bir dünya diliyorum" dedi.

11-03-202011-03-202011-03-202011-03-202011-03-202011-03-202011-03-202011-03-202011-03-2020

 

 

 

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.