MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dr. Özgür Bolat ile Dove Özgüven Projesi Semineri

Unilever A.Ş., Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle Türkiye geneli resmi tüm lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, "Dove Özgüven Projesi" yürütülmektedir. Projeyle lise çağındaki gençlerin kendilerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları özgüveni inşa edebilmeleri amaçlanıyor. "Dove Özgüven Projesi" Kapsamında eğitimci ve yazar Dr. Özgür BOLAT'ın konuşmacı olarak katıldığı seminer düzenlendi. Muğla Demircioğlu Otel de gerçekleştirilen seminere Muğla İli genelinde liselerde görev yapan tüm rehber öğretmenler katıldı.
Dr. Özgür Bolat ile Dove Özgüven Projesi Semineri

Çocuklarımızı; özgüveni yüksek ve mutluluk odaklı bireyler olarak yetiştirmeliyiz.

 

 

 

Dr. Özgür Bolat' ın konuşması;

 

"Dove Özgüven Projesi 2004 yılında başlamış 139 ülkede yapılan bir projedir. Türkiye çalışmalarımız 2016 yılında başladı. Dr. Özgür Bolat liderliğinde ekibinde yer alan Klinik Psikolog Alev Kurt ile yürütülüyor. Proje paydaşlarımız ise Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Sabancı Üniversitesi. Projemiz Türkiye'de şimdiye kadar kırka yakın ilde 200 bin gence ulaştı. 

Projenin çıkış noktası: Biliyorsunuz ergenlik döneminde bireyler müthiş bir fiziksel gelişim içinde ve bu değişimi anlamlandırmak için kendine ve dışarıya bakıyor. Bu karşılaştırma esnasında da çocukluk döneminde oyuncaklarıyla başlayan, sonrasında izlediği filmde, dizide, sosyal medyada çokça gördüğü ideal görünüm baskısıyla karşılaşıyor.

Dove'un 14 ülkede, içinde Türkiye'nin de olduğu, araştırmalar bize şunu söylüyor: 10 gençten 5'i ideal görünüm baskısı yaşıyor. Baskıyı yaşayanların 10'da 7'si bedenini sevmediği için okulda söz almak istemiyor, doktora gitmiyor, yeni bir hobiye başlamak istemiyor. Sosyal alanlardan kendini sakladığı için potansiyeli ortaya koyamıyor ve özgüveni düşüyor.

Biz gençlere etkinlikler üzerinden şu mesajı veriyoruz: "İdeal görünümler toplumdan topluma, zamandan zamana değişen bir kurgudur. Ulaşmak neredeyse imkansızdır, ulaşmaya çalışmak da sağlıksız bir durumdur. Gelin biz sizin özgüveninizi hayallerinize bakıp onları somut hedeflere dönüştürerek, yeteneğinizi, kişiliğini keşfederek, biraz kontrol duygusunuzu yükselterek oluşturalım." 

Projenin etkisi değerlendirmek adına yaptığımız akademik araştırma bize, gençlerin özgüvenini dış görünümüyle ilgili algısının, arkadaşlarıyla yaptığı beden odaklı konuşmaların ve medyada gördüğü rol modellerin etkilediğini görüyoruz. Projeden sonra aynı ölçekleri yeniden uyguladığımızda, bu faktörlerin artık gençleri etkilemediğini; özdeğerinin yükseldiğini, arkadaşlarıyla dış görünüş üzerine konuşmaların, medyadaki rol modellerle ve arkadaşlarla kendini karşılaştırmaların azaldığını görüyoruz. Böylece gençler dış görünüşünden ziyade hayallerine ve yeteneklerini geliştirmeye odaklanarak özgüvenini yükseltebiliyor."

 

Gün boyu devam eden  seminer öğretmenlerin soruları ve Dr. Özgür BOLAT'ın cevapları ve çözüm önerileri ile son buldu. 

 

24-10-201924-10-201924-10-201924-10-201924-10-2019

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.