MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"EĞİTİMLE YENİDEN BULUŞMA" PROJESİ'YLE KAYIT DIŞI ÖĞRENCİLER MUĞLA'DA EĞİTİME KAZANDIRILIYOR

Milli Eğitim Bakanlığınca ülke genelinde başlatılan "Eğitimle Yeniden Buluşma" projesi kapsamında, Muğla'da eğitim sisteminde kaydı bulunmayan öğrenciler eğitime kazandırılmaya devam ediyor. İl ve ilçelerde oluşturulan komisyonlarca kayıtsız öğrenciler tespit edilerek tek tek adresleri ziyaret ediliyor, öğrencinin en uygun eğitim seçeneklerine karar veriliyor ve ardından kayıt işlemleri başlatılıyor.


4 Ocak 2023'te başlayan "Eğitimle Yeniden Buluşma" projesi ile okul öncesinden mesleki eğitim merkezleri ve açık öğretim de dahil olmak üzere tüm kademelerde eğitim sistemine dahil olmayan öğrenciler, eğitimle yeniden buluşuyor.

Muğla'da kayıt dışı öğrencilerin okullara erişimi ve okullaşma oranlarının artırılmasına yönelik çalışmalar başarıyla yürütülüyor. İl genelinde eğitim sistemine farklı sebeplerle dâhil olmayan öğrencilerin yeniden eğitimle, okulla buluşturulması için lise çağında çocuğu olan velilere örgün öğretim, açık öğretim ve mesleki eğitim merkezi seçenekleri konusunda bilgi verilerek kendileri için en uygun buldukları sisteme çocukları dâhil ediliyor. Tercihte ilk sırada yer alan Mesleki Eğitim Merkezlerine (MESEM) kayıtlı öğrenci sayısı, geçtiğimiz 2022 yılında il genelinde %500 artarak 11 bin'e ulaştı. "Eğitimle Yeniden Buluşma" projesi ile birlikte ocak ayında, kayıt dışı öğrencilerden MESEM'lere büyük oranda kayıt başvurusu gerçekleşti. Bu sayede ortaöğretimdeki okullaşma oranı yüzde 95'ten yüzde 97'ye yükseldi.

Eğitimde feda edilecek tek bir çocuğun olmadığını vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay "Bakanlığımızın eğitimde kapsayıcılık ve fırsat eşitliğini merkeze alan hedefleri doğrultusunda, çocuklarımızı nitelikli eğitimle buluşturmaya devam ediyoruz. Eğitimde marka şehir olan Muğla'mızda, okul öncesinden ortaöğretime, eğitimin her kademesindeki öğrencilerimizi eğitimin tüm olanaklarından faydalanması adına var gücümüzle çalışıyoruz. Bakanlığımızın "Eğitimle Yeniden Buluşma" projesi kapsamında, ilimizde çeşitli sebeplerden dolayı öğrenim göremeyen dezavantajlı çocuklarımızı da tespit ederek eğitime dâhil etmenin mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

Proje kapsamında Merkezî Nüfus İdare Sistemi  MERNİS üzerinde tutulan güncel nüfus ve adres bilgileri dikkate alınarak okula kayıtsız çocukların sistem tarafından otomatik tespit ve takip edilmesine yönelik e-Okul sistemine entegre modül hazırlandı. Modül içerisinde örgün eğitimde ilkokul ve ortaokul kademesi için 15, lise kademesi için de 18 yaşından büyük olmamak şartıyla zorunlu eğitim çağındaki öğrencilerin otomatik tespiti sağlanıyor.

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.