MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelsiz Yaşam Platformu Üyeleri ile Engelsiz Eğitim için Buluştuk

Muğla Engelsiz Yaşam Platformunu oluşturan "Muğla Zihinsel Engelliler Derneği,  "Datça Engelim Olmayın Derneği" "Bodrum Gören Kalpler Derneği" yönetici ve üyeleri; Engelliler Günü münasebetiyle İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre'yi ziyaret ettiler. Platform üyeleri eğitim konusunda engelli bireylerin sorunlarını ve beklentilerini dile getirdiler.
Engelsiz Yaşam Platformu Üyeleri ile Engelsiz Eğitim için Buluştuk

 

        Muğla Engelsiz Yaşam Platformunu oluşturan "Muğla Zihinsel Engelliler Derneği,  "Datça Engelim Olmayın Derneği" "Bodrum Gören Kalpler Derneği" yönetici ve üyeleri; Engelliler Günü münasebetiyle İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre'yi ziyaret ettiler. Platform üyeleri eğitim konusunda engelli bireylerin sorunlarını ve beklentilerini dile getirdiler.

        Muğla engelsiz yaşam platformunun yaptığı çalışmaları sunan dernek üyeleri, bundan sonraki çalışmalarda Milli Eğitim ile işbirliğinin önemli olacağına değindi. Ayrıca toplumu bilinçlendirmenin önemine ve asıl sorunun engelliye engel olmak olduğuna dikkat çektiler.

        İl Milli Eğitim Müdürü TÖRE, " Özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere verilen eğitim kalitesini artırmaya yönelik uygulamalarımız devam ediyor. İhtiyaç duyulan okullarımızda destek eğitim odası açılması çalışmalarına ağırlık vermekteyiz. Yine engelli öğrenciler ve özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler için her ilçede bir komisyon belirleyerek idarecilere, öğrencilere, velilere, öğretmenlere ve personele yönelik çalışma planlıyoruz. Ayrıca engelli bireylerin meslek sahibi olmaları ve sonrasında istihdam edilmelerine yönelik bir proje planlıyoruz. Okullarımızda açmış olduğumuz destek odaları ile özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitim ortamlarındaki yaşam konforlarını yükseltiyoruz. Engelin hayatlarının devamına engel olmaması adına öğrencilerimiz için Rehberlik ve Araştırma Merkezlerimiz ile Özel Eğitim Meslek Okullarımızda vermiş olduğumuz eğitimlerle ve Halk Eğitim Merkezlerinde açmış olduğumuz meslek edindirme kursları ile onların toplumsal yaşama katılımlarını destekliyoruz. Engelli ve engelsiz bireylerin bir arada saygı, sevgi, hoşgörü içinde yaşayabileceği ortak yaşam alanlarının oluşması, engelli bireylerinde yaşam içinde aktif bir şekilde yer alması en büyük dileğimizdir." dedi.

       Engelsiz Yaşam Platformu Koordinatörü Dilek DÜNDAR  "Engelli öğrencilerimizin toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, onları desteklemek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri ortadan kaldırmak, kaliteli yaşam sürebilmelerini sağlamak, aynı zamanda onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek herkesin sosyal sorumluluğu. Kurumlarımıza bu anlamda bir çok görev düşüyor.  Özellikle engelli öğrencilerimizin eğitim ortamlarını ve onların ileriki yaşamlarında topluma katılımlarını konuşmak için İl Müdürü Pervin hanımla ile bir araya geldik. Bu buluşma bizler için çok önemliydi. Kendisine Misafirperverliği için ve destekleri için tüm üyelerim adına teşekkür ediyorum" dedi. 

        Sıcak bir havada geçen toplantı fotoğraf çekimi ile son buldu.

02-12-201902-12-201902-12-201902-12-201902-12-201902-12-2019

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.