MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GELECEK TARIMDA, TARIMIN GELECEĞİ GENÇLERDE

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ortaklığında "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü" bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
GELECEK TARIMDA, TARIMIN GELECEĞİ GENÇLERDE

"Gelecek Tarımda, Tarımın Geleceği Gençlerde" mottosuyla gerçekleştirilen "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü" bilgilendirme toplantısına; İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emre Çay, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü  Sayın Barış Saylak, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Ferman Akbulut, Muğla İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Sayın Erizan Yılmaz, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Sayın Yıldız Yılmaz, Sayın Bünyamin Bozkurt, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Sayın Levent Uyan, Yerel ve Ulusal Basın Mensupları, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Personeli, İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE ekibi katıldı.

Müdürlüğümüz ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde 05.07.2022 Salı günü saat 13.30'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen ortak basın bilgilendirme toplantısı; bünyesinde tarım alanı bulunan Muğla'da tek meslek lisesi özelliğine sahip Köyceğiz Şehit Seyhan Yılmaz Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin tanıtım videosuyla başladı. Ardından İl Müdürümüz Sayın Emre Çay, Bakanlığımız ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü" hakkında bir sunum gerçekleştirdi. İl Müdürümüz sunumunda, Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının güçlerini birleştirerek tarım, hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği ve laboratuvar hizmetleri alanlarında faaliyet gösteren tüm okullarda öğrenci ve öğretmenlerin yeterliliklerini artırarak tarım ve gıda sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla 01.06.2022 tarihinde iş birliği protokolü imzalandığını kaydetti.

İl Müdürümüz, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında; Tarım, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı ile Laboratuvar Hizmetleri alanlarında Millî Eğitim Bakanlığı uhdesindeki 123 okul, 9.309 öğrenci ve 264 öğretmeni kapsayan protokolün içeriği hakkında bilgi verdi. Bünyesinde tarım alanı bulunan Köyceğiz Şehit Seyhan Yılmaz Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin 30 kontenjana sahip olduğunu belirten İl Müdürümüz, bu bölümü tercih eden öğrencilere eğitim bursu ve tablet verileceği müjdesinde bulundu. Konuşmasını "Geçmişten bu yana tarım ülkesi olma özelliği gösteren bu topraklarda gençlerimizle birlikte "Gelecek Mesleki Eğitimde" diyerek güçlü Türkiye'nin inşasına tarım faaliyetleriyle de katkı sunmayı hedefliyoruz." sözleriyle noktaladı.

Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolünün önemine değinen İl Tarım ve Orman Müdürü  Sayın Barış Saylak "Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'e ve Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit Kirişci'ye böyle bir protokole imza attıkları, böylesine önemli bir projeyi hayata geçirdikleri için şahsım ve kurumum adına şükranlarımı sunuyorum." dedi. 

Gençleri Muğla tarımında da söz sahibi yapma hedefinde olduklarını belirten Sayın Saylak "Gelecek Tarımda, Tarımın Geleceği Gençlerde" mottosuyla gerçekleştirilen bu protokolü tarihe not düşen bir protokol olarak görüyorum. Bu protokolle tarım liselerinde, gerek tarımsal üretim anlamında gerek hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği anlamında gerekse de gıda laboratuvarları, kontrol laboratuvarları eğitimi anlamında iyi bir nesil yetiştirmek durumundayız. Sürdürülebilir tarım, güvenilir gıda arzı tüm insanlık için, tüm dünya için olduğu gibi ülkemiz için de olmazsa olmazımızdır. Bunu da gençlerimizi tarıma kazandırarak gerçekleştireceğiz." ifadelerine yer verdi.

06-07-202206-07-202206-07-202206-07-2022

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.