MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GENÇ BİLİM İNSANLARI DÜNYA ŞAMPİYONU ÖĞRENCİLERİMİZ ÖDÜLLENDİRİLDİ

BUCA İMSEF ve Endonezya Genç Bilim İnsanları Derneği (IYSA) iş birliği ile düzenlenen Uluslararası Bilimsel Proje Yarışması'nda dünya birincisi ve ikincisi olan öğrencilerimiz, İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre'yi ziyaret ederek kendilerine altın ve gümüş madalya kazandıran projeleri tanıttılar. Ardından İl Müdürümüz tarafından ödüllendirildiler.
GENÇ BİLİM İNSANLARI DÜNYA ŞAMPİYONU ÖĞRENCİLERİMİZ ÖDÜLLENDİRİLDİ

Uluslararası Araştırma Bilim Yarışması'na Muğla'dan katılan, Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Çağlayan Aslan, yine aynı okuldan Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Sudenaz Fatma Öner ve Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Bora Dere; Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda İl Müdürümüz Pervin Töre ve basın mensuplarına projeleri hakkında sunum yaptı.

Proje koordinatörü Mehmet Ali Onaran sunumun öncesinde yaptığı açıklamada, "Başarı kadar başarının fark edilmesi, son derece onur verici. Bu başarının devam etmesini diliyoruz. Bu başarıda işin mutfağında olan öğrencilerimizdir. Her başarının altında bir ekip, takım çalışması vardır. Takımın başı da işin başıdır. O da İl Milli Eğitim Müdürlüğüdür. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün olağanüstü takibi ve okul müdürlerimizin bize verdiği değerler sonucu, biz bu başarıyı elde ettik. Biz bilimin topluma yayılmasında öncülük yapıyoruz. Farkındalık oluşturarak daha çok başarılara, hep beraber imza atalım istiyoruz. Bilimsel heyecan, çok büyük bir heyecan. Biz öğretmenler olarak bilgimiz ve sevgimizi uluslararası platforma taşıyarak onları paylaşıyoruz. Son derece mutluyuz, gururluyuz." dedi.

Ardından tasarladıkları projeler ile altın ve gümüş madalyanın sahibi olan genç bilim insanları sunumlarını gerçekleştirmek üzere söz aldı.

İlk sunumu biyoloji dalında Life Science  (Yaşam Bilimi) kategorisinde geliştirdiği projeyle dünya birincisi olan Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Çağlayan Aslan yaptı. Sunumunda farklı dalga boylarındaki led ışıklarının, lepistes balıklarına olan efektleri ve onların üzerine olan etkilerini aktardı.

İkinci sunumu ise biyoloji dalında Environmental Science (Çevre Bilimi) kategorisinde geliştirdiği proje ile dünya ikincisi olan Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Sudenaz Fatma Öner yaptı. Sunumunda mordanların ve bazı bitki türlerinin boya maddelerinde kullanılabileceğini, daha uygun daha temiz ve çevreye yararlı şekilde insanların kullanımına sunulabileceğini aktardı.

Son sunumu ise biyoloji dalında Environmental Science (Çevre Bilimi) kategorisinde geliştirdiği proje ile dünya ikincisi olan Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Bora Dere yaptı. Sunumunda biyosorpsiyon ve bitki yapraklarıyla, atık sulardaki ağır metal kirliliğinin giderilmesi hakkında bilgi verdi.

Projelerini ilk etapta İngilizce sonrasında Türkçe olarak sunan öğrencileri dikkatle dinleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre şu sözleri kaydetti:  "Bugün burada geleceğin Aziz Sancar'larını ağırlamaktan çok büyük bir onur duyuyorum. Dünyanın yaşadığı bu küresel salgından kurtulduktan sonra daha büyük bir platformda, akranlarına örnek olmaları adına öğrencilerimize tekrar sunum yaptıracağız. Bizim en büyük hedefimiz çocuklarımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlayarak bilime sevdalı, kültürüne meraklı gençler yetiştirmektir. Öğrencilerimizin ailelerine ve öğretmenlerine çok teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmasının ardından İl Müdürümüz Pervin Töre, Proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran'a başarılı çalışmalara imza atarak farkındalık oluşturması vesilesiyle plaket takdim etti. Töre, Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi öğrencileri Çağlayan Aslan, Sudenaz Fatma Öner ve Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi öğrencisi Bora Dere'ye ise birer tablet hediye etti. Program toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

21-04-202121-04-202121-04-202121-04-202121-04-202121-04-202121-04-202123-04-2021

 

 

 

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.