MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 Mayıs Atatürk´ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı Kutlama Mesajı

Umut; gençlikte, gelecek gençliğin elindedir. 19 Mayıs 1919 günü Mustafa Kemal Atatürk milli mücadeleyi başlatırken güvenmişti Türk gençliğine. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal’in, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. O gün, gönülleri vatan aşkıyla bayrak sevdasıyla dolan gençlerimiz yine aynı ruhla 15 Temmuz’da da düşmanların, hainlerin karşısında gövdesini siper etmiş, ölmek var dönmek yok diyerek evlerinden bir sel gibi akmış ve önlerine çıkan hainlere gereken cevabı vermiştir.
19 Mayıs Atatürk´ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı Kutlama Mesajı

Umut; gençlikte, gelecek gençliğin elindedir. 19 Mayıs 1919 günü Mustafa Kemal Atatürk milli mücadeleyi başlatırken güvenmişti Türk gençliğine. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal’in, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. O gün, gönülleri vatan aşkıyla bayrak sevdasıyla dolan gençlerimiz yine aynı ruhla 15 Temmuz’da da düşmanların, hainlerin karşısında gövdesini siper etmiş, ölmek var dönmek yok diyerek evlerinden bir sel gibi akmış ve önlerine çıkan hainlere gereken cevabı vermiştir.

Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “milli egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Fatihlerin, Yavuzların, Nene Hatunların, Şahin Beylerin torunları olan gençlerimiz damarlarında dolaşan asil kanın mevcudiyetiyle ecdadının kemiklerini sızlatmadı, sızlatmayacaktır. Bunun bilincinde olan Mustafa Kemal Atatürk; Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etmiş, 19 Mayıs’ı da bayram olarak armağan etmiştir.

Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarında yükseltecek olan gençlerimizi hayata yönlendirecek, fikirlerini destekleyerek geleceklerini inşa etmelerini sağlayacak yaratıcı ve akılcı ortamlar hazırlamak hepimizin görevidir. Modern ve teknolojik donanımlarla ufku genişleyen gençlerimiz, dünden başlayarak geleceğin güçlü Türkiye’sini ilmek ilmek örmektedirler. Unutmamalıyız ki, bir milletin geleceğini ve istikbalini çağdaş medeniyetler seviyesine yüceltecek olanlar yine gençlerimizdir.

Ülkemiz için potansiyel iç ve dış tehlikelerin ve nedenlerinin farkında olmak Türk gençliğinin görevidir. Vatanın bağımsızlığı tehlikesi söz konusu olduğunda, tıpkı Kurtuluş Savaşı’mızda olduğu gibi, her türlü farklılıklarımızı tıpkı renklerin uyumu gibi birleştirip yine tek yürek olabilmeliyiz. Milli birlik ve beraberliğimizin sağlanmasında, hepimize özellikle de Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ı emanet ettiği gençlerimize büyük görevler düşmektedir.

 Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Gençlerimizin bayramını tebrik ediyor, selam ve sevgilerimi iletiyorum.

 

Celalettin Ekinci

İl Milli Eğitim Müdürü

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.