MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKA Okuma Ağacı Kitap Dağıtım Töreni

Sayın Valimizin himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Vakıf K12 işbirliği ve Türk Eğitim Vakfı desteği ile yürüttüğümüz "Okuma Ağacı" Projesinin kitap dağıtım töreni Kafaca 100.yıl İlkokulunda gerçekleştirildi. Törene, İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre, Menteşe İlçe Emniyet Müdürü Tümer Yılmaz, Vakıf K12 kurucusu Kerim Gürçay, İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Mehmet YAŞAR, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Soner KAYA, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
OKA Okuma Ağacı Kitap Dağıtım Töreni

Vakıf K12 işbirliği ve Türk Eğitim Vakfı desteğiyle yürüttüğümüz  "Okuma Ağacı" Projesi kapsamında  Kitap Dağıtım Törenini Menteşe İlçesi  Kafaca 100. Yıl İlkokulu'nda gerçekleştirdik.

Tören ile her  biri 76 kitaptan oluşan okuma kitabı setlerini öğrencilerimize protokolün katılımı ile dağıttık.

Törende Açılış konuşmasını, Vakıf K12 kurucusu Kerim Gürçay yaptı.Gürçay " 86 okulda 3 Bin 26 öğrenciye 240 Bin kitabın okullara ve öğrencilerimize dağıtımını üstlendik. Bu projenin gerçekleşmesini sağlayan Muğla İl Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum. Vakıf K12 ve şahsım adına hep hayalini kurduğum bir projeyi Muğla'da İl Müdürümüzün desteğiyle hayata geçirdik. İlk iki haftada 74 okulu ziyaret ettik 2 Bin 100 set, 170 Bin kitap dağıttık. Dağ köylerine gittik, birinci sınıflara gittik ve çocukların gözünde müthiş bir parlaklık var. İnanmaya devam etmemiz, elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Biz sadece burada ufak bir aracı olduk. Bunu becerebildiğimiz için, imkân verildiği için Milli Eğitim Müdürlüğü'ne, Muğla Valiliğine teşekkür ediyorum. Herkesin ülke için yaptığı işi, iyi yapmasına inanan biriyim." diye konuştu.

Okuma Ağacı Projesi hakkında bilgi veren Proje Koordinatörümüz Buket Ballıel Ünal; "Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okullar arası imkân farklılığının azaltılması için başlattık. Bu projede 25-30 parametre kapsamında müdahale grubuna giren okullarımızı belirledik. 135 okulumuz okulla arası imkân farklılıklarının azaltılması gereken okullarımız olarak belirlendi. Bu okullarımız ilkokul, ortaokul ve lise kapsamındaydı. Bakanlığımızın 2023 eğitim vizyon kapsamında tüm okullarımız okullar arası imkan farklılığı azaltılarak eşit imkanlara sahip olarak eğitim hakkına sahip olacak fırsat yaratılacak ilkesi ile bizlere geldi. Bu anlamda 86 ilkokulumuzdaki öğrencilerimizin her birine 76 kitabımız proje ortağımız Türkiye Eğitim Vakfı ve Vakıf K12 kurumu ile birlikte dağıtıldı. Sadece bu projemiz kitaplarımızı, aldık dağıtıyoruz değil aynı zamanda dijital platformda yaratıcı yazarlar olmaları adına adımlar yapılması için yapılan bir projeydi. Öğrencilerimiz dijital platforma köylerini, ilçelerini, illerini anlatacak, Muğla'yı anlatacaklardır. Seneye 10 Kasım tarihine kadar olan sürecek olan projemizde öğrencilerimiz tüm duygularını ifade edecekler. Dijital platforma en çok veri yükleyen öğretmenlerimiz ile Muğla İl Milli Eğitimi Müdürlüğü'müzce oluşturulacak komisyonla belirlenen öğrencilerimiz 10 Kasım 2020 tarihinde Ankara gezisi ile ödüllendirilecektir."dedi.

Konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre, Vakıf K12 kurucusu Kerim Gürçay'a plaket takdim etmek için kürsüye geldi. İl Müdürümüz Töre yaptığı konuşmada; " bir öğrenciye 76 kitap ve toplamda 240 bin kitap dağıtımı Türkiye'de  yapılan ilk proje. Muğla'da benim 760 okulum var. 760 okulun imkân farklılıklarını, eğitim ortamlarını, öğretmenlerin tercihini, yöneticilerin tercihini, velilerin o okula bakışını, okulların fiziki imkânlarını, okuldan mezun olan öğrencilerin akademik başarılarının sürekliliği gibi, 25-30 kriterle okulları çalıştık. Kriterler dâhilinde 135 okulumuzda imkan farklılıklarında diğerlerine göre kısmen de olsa farklar oluştuğunu gördük ve biz bunların üzerine çalıştıık.  Kerim Bey, vatanseverliğiyle ülke eğitimine sunduğu katkılar bizi son derece etkiledi. Bu proje fikri bizim için çok önemliydi. Çünkü 240 Bin kitabın, 3 Bin öğrencimize ve 86  okulumuza ulaştırılması  amaçlandı. Projemizin altı inanılmaz dolu. Çok inanarak yaptığım ve bana inanılmaz mutluluk veren bir proje. Çocukların o kitaplara kavuşması, öğretmenlerimize kaynak sunmamız beraberinde Muğla'da başarılara imza atılması anlamına geliyor.. Sevgili meslektaşlarım, 2023 Eğitim Vizyonunda belirtilen ortak hedefler doğrultusunda  21. Yüzyıl yaşam becerilerinden okulu ve okumayı öğrencilerimize sevdirelim. Okulu ve okumayı sevdirmekte kitaba dokunarak olur. Kitaplarımıza dokunalım. Çocuklara küçük yaşta bu alışkanlığı kazandıralım." diye konuştu.

Vakıf K12 kurucusu Kerim GÜRÇAY'a plaketini takdim eden Töre kendisine bir kez daha teşekkür etti.

Daha sonra il protokolü tarafından öğrencilere kitapları dağıtıldı. çocukların mutluluğu görülmeye değerdi.

İzlenen sinevizyonun ardından İl Müdürümüz Pervin Töre ve misafirler öğretmenlerle bir süre sohbet ettiler.

18-10-201918-10-201918-10-201918-10-201918-10-201918-10-2019
18-10-201918-10-2019

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.