MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİLERE PSİKOSOSYAL DESTEK DEVAM EDİYOR

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü, YKS/LGS sınavlarına hazırlık sürecinde öğrenci ve velilere yönelik "kaygı, dikkat eksikliği, tedirginlik, öfke kontrolü, akademik destek ve sosyal gelişim" konularında rehberlik edebilmek için 13 ilçede "Psikososyal Destek Birimi" oluşturdu.
SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİLERE PSİKOSOSYAL DESTEK DEVAM EDİYOR

Alanında uzman rehber öğretmenler tarafından yürütülen birimde, öğrencilerle birebir görüşmeler yapılarak danışmanlık hizmeti veriliyor. Öğrencilerin sınava hazırlandıkları şu günlerde yaşadıkları stresle baş edebilmelerini kolaylaştırmak, uzman görüşüne ihtiyaç duydukları soruları cevaplamak adına oluşturulan Psikososyal Destek Birimi, mesai saatleri içinde 280 48 48 numaralı telefondan 11 Mayıs 2020'den itibaren hizmet veriyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Psikososyal Destek Biriminde hizmet veren rehber öğretmenler "Veysi Alıcı ve Vahap Alhan"  konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

"Koronavirüs salgını nedeniyle 2,5 aydır okuldan, öğretmenlerinden uzak kalan, uzun süredir evde kalmanın yarattığı psikolojik baskıyı hissederek karamsarlık duygusuna kapılan ve motivasyon kaybı yaşayan öğrencilerimiz mevcut. Onları rahatlatmaya ve psikolojik kaygılarını gidermeye çalışıyoruz.

*Olumsuz düşünceye kapılan öğrencilerimize, kendi kendilerine olumlu ifadeler kullanmalarını öneriyoruz. İnsanın kendisiyle ilgili olumlu yargılar duymaya her zaman ihtiyacı var.  Ayna karşısında "Kendimi seviyorum ve kendime güveniyorum." demek kendilerini iyi hissettirecektir.

*Bunun yanında rahatlatıcı nefes egzersizleri ile fiziksel aktivite yapmaları da kaygıyı azaltmada ve rahatlamada son derece önemli.

*Sağlıklarına, beslenme alışkanlıklarına ve uyku düzenlerine dikkat etmeleri de önem arz ediyor. Doğru beslenme ve yeterli uyku başarıyı etkileyen etmenler arasında.

*Öğrencilerimiz sınavı gereğinden fazla kafalarında büyütmemeliler. Aşırı kaygı kadar kaygısızlık da zarar verici, mühim olan kaygıyı orta seviyede tutmak.

*Motivasyon arttırmaya yönelik,  başarı ve ilham konulu kitaplar okumaları ve film izlemeleri de faydalı olacaktır.

Bizi arayan öğrencilere sadece psikolojik destek sunmuyoruz. LGS ve YKS hakkında merak ettikleri konularda da rehberlik yapıyoruz. Sınav içeriği ve süreciyle ilgili akıllarına takılan konularda, sınavla ilgili yapılan son değişiklikler hakkında gerekli bilgilendirmelerde bulunuyoruz.

Öğrencilerimiz ve velilerimiz bizleri mesai saatleri içinde çekinmeden arayabilirler, onlara rehberlik yapmak için varız."  ifadelerini kullandılar.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, "Sınav kaygısını çok etkenli olarak düşündüğümüzde öğrenci, aile ve öğretmenlerin iyi iletişim kurması ve iş birliği içinde olması kaygıyla başa çıkma süreçlerini kolaylaştırmaktadır. Psikososyal Destek Birimimiz; öğrenci, öğretmen veli arasında koordinasyonu ve işbirliğini sağlayarak sınav öncesi öğrencilerimiz rahatlatmak gayesiyle oluşturuldu. Birimimiz dezavantajlı öğrencilere ulaşmak için de aktif şekilde görev alıyor. Oluşturduğumuz bu birim sayesinde rehber öğretmeni olmayan okullarımızda da rehberlik hizmeti yürütmeye başladık.

Aynı zamanda İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak "Rehberlik Evimde" bülteniyle de sınava girecek 8. ve 12. sınıf öğrencilerimize sınav kaygısı ve zaman yönetimi vb. konularda destek sunmaya başladık. Biliyoruz ki öğrencilerimizin yüksek bir motivasyonla sınava girmeleri, başarılı olmalarında çok büyük bir etken. Sınava girecek öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyoruz." dedi.

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.