MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ EMRE ÇAY, YERKESİK KÖY YAŞAM MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ EMRE ÇAY, YERKESİK KÖY YAŞAM MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, Millî Eğitim Bakanlığının başlattığı Köy Yaşam Merkezleri Projesi kapsamında hayata geçirilen Muğla Menteşe'deki Yerkesik Köy Yaşam Merkezini ziyaret etti.

Köylerde atıl ve kapalı duran okullar, revize edilip restorasyonu gerçekleştirilerek köyün ihtiyaçları doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane ve köy yaşam merkezi olarak hizmete açılıyor. Bu bağlamda Muğla il genelinde kapalı köy okulları da dönüşüm yaşayarak 26 anasınıfı, 19 ilkokul, 51 halk eğitimi merkezi, 51 köy yaşam merkezi olarak 2022-2023 eğitim öğretim yılında aktif hale gelecek.

Yerkesik Köy Yaşam Merkezinde "Akıllı Tarım Akıllı Arıcılık Projesi" Yürütülüyor

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, Millî Eğitim Bakanlığının başlattığı proje kapsamında hayata geçirilen Menteşe'deki Yerkesik Köy Yaşam Merkezini ziyaret ederek bir dizi incelemelerde bulundu.

İl Müdürümüz Emre Çay, köy yaşam merkezinde Müdürlüğümüzce yürütülen  GEKA destekli "Köy Okullarında Akıllı Tarım Akıllı Arıcılık Projesi" faaliyetlerini de yerinde inceledi.

Yerkesik Köy Yaşam Merkezinde faaliyet gösteren ahşap işçiliği, sabun yapımı ve distilasyon atölyelerinde incelemelerde bulunan İl Müdürümüz Emre Çay, okulda yaz etkinlik kursuna katılan öğrencilerle de bir araya geldi.

Menteşe Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde Köy Okullarında Akıllı Tarım Akıllı Arıcılık Projesi kapsamında Yerkesik Köy Yaşam Merkezinde açılan arıcılık kursunu ziyaret eden İl Müdürümüz Emre Çay, kursiyerlerle birlikte arıcılık eğitimi faaliyetlerine katıldı.

Köy Yaşam Merkezinde Lavantaların İlk Hasadı Yapıldı

Köy Okullarında Akıllı Tarım Akıllı Arıcılık Projesi kapsamında, Yerkesik Köy Yaşam Merkezi bahçesine dikilen lavantaların ilk hasadı ise İl Müdürümüz Emre Çay'ın katılımlarıyla yapıldı. Kursiyerler ve öğrencilerle birlikte lavanta bahçesinde ilk hasadı yapmanın mutluluğuna ortak olan İl Müdürümüz Emre Çay, distilasyon atölyesinde damıtma yöntemi ile lavanta yağı üretimine eşlik etti.

Atıl durumdaki kapalı köy okullarının tekrar hayata kazandırıldığına vurgu yapan İl Müdürümüz Emre Çay, "Aktif olarak kullanılmayan köy okullarımızı, eğitim kurumlarına ve yaşam merkezlerine dönüştürerek öğrencilerimizin ve köy halkımızın hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni eğitim öğretim yılında atıl durumdaki 51 köy okulumuz daha köy yaşam merkezi olarak aktif hale gelerek bünyesinde oluşturulan farklı alanda atölyelerle hizmete başlayacak. Aynı zamanda geçen yıl Teknoloji ve Sanayi Bakanlığınca onaylanan, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından destekli, Valimiz Sayın Orhan Tavlı himayelerinde Müdürlüğümüzce yürütmeye başladığımız Köy Okullarında Akıllı Tarım Akıllı Arıcılık Projesi kapsamında atıl durumda olan Menteşe Yerkesik İlkokulu, Ula Şirinköy İlkokulu, Milas Ovakışlacık İlkokulu, Köyceğiz Pınar Hanbükü İlkokulu ve Seydikemer Sahilceylan İlkokulu olmak üzere 5 okulumuzda akıllı tarım ve akıllı arıcılık faaliyetlerini yürütmekteydik. Bakanlığımızın başlattığı Köy Yaşam Merkezi Projesine, Köy Okullarında Akıllı Tarım Akıllı Arıcılık Projesini de entegre ederek bu okullarımız, aynı zamanda birer Köy Yaşam Merkezlerimiz haline dönüşmüş oldu. Bugün Yerkesik Köy Yaşam Merkezimizde, akıllı tarımla üretimini gerçekleştirdiğimiz lavantalarımızın ilk hasadını el birliğiyle yapmanın mutluluğunu ayrıca yaşadık." dedi.

21-08-202221-08-202221-08-202221-08-202221-08-202221-08-202221-08-202221-08-202221-08-202221-08-2022

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.