MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ EMRE ÇAY' IN 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ EMRE ÇAY' IN 10 ARALIK  DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

İnsanlık tarihinin önemli kilometre taşlarından biri olan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilişinin 73. yıl dönümünü kutluyoruz. Temel insan haklarının korunmasına dair birçok uluslararası sözleşmenin kaynağını teşkil eden bu beyanname ile birey olarak insan, uluslararası hukukun öznelerinden birisi olmuştur.

İnsan hakları, insanın dil, din, ırk, renk, cinsiyet, sosyo-ekonomik ya da kültürel herhangi bir şarta ya da statüye tabi olmaksızın doğuştan sahip olduğu dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez, evrensel, üstün nitelikli ahlaki değerlerdir. İnsanın değerini, onurunu, saygınlığını korumayı amaçlayan bu evrensel değerlerin vuku bulmadığı yerde insanca yaşamaktan söz edilemez.

İnsan Hakları Beyannamesi'ni ilk imzalayan ülkelerden biri olarak birlik, beraberlik, barış, hoşgörü hamuruyla yoğrulan kültürümüz Yunus Emre'de "Yaradılanı hoş gör, yaradandan ötürü", Hacı Bektaş-ı Veli'de "Hiçbir insanı ve ulusu ayıplayıp hor görme", Mevlana Celaleddin-i Rumi'de "İnsan odur ki, incitilmeye müstahak olanı incitmesin" sözleriyle tezahür etmiştir. "Adımız miskindir bizim / Düşmanımız kindir bizim / Biz kimseye kin tutmayız / Kamu âlem birdir bize" anlayışı, Anadolu coğrafyasının hümanizme, insan haklarına yüzyıllar öncesinden ne kadar sahip çıktığının kanıtı olmuştur.

Bugün de tüm dünyada insan haklarının egemen olması noktasında gayretlerimiz kararlılıkla devam etmektedir. Biz eğitimciler olarak medeniyetimizin bu hassasiyetini gelecek nesillere aktarmak üzere yapılacak her türlü çalışmaya destek veriyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi "İnsan hakları uygar yaşamın temelidir, çağımızın en üst değeridir, güvencesi demokrasidir." düşüncesiyle evlatlarımızı yarına hazırlama gayreti içerisinde, karakterli nesiller olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Bu düşüncelerle, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nü kutluyor; milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.

 

                                                                                                       Emre ÇAY

                                                                                                İl Milli Eğitim Müdürü

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.