MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN EMRE ÇAY'IN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN EMRE ÇAY'IN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

 

 

Geride bıraktığımız Ramazan ayının bereketi ve huzuru ile iki bayramın coşkusunu birlikte yaşadığımız bu anlamlı günde, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 103. yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Samsun'da yakılan bağımsızlık meşalesi, "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır." sözüyle Amasya'da harlanmış, Erzurum ve Sivas'ta yurt sathına yayılmış ve 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara'da, bir güneş gibi parlamıştır.

23 Nisan, cepheden cepheye koşan Kara Fatma'nın, sırtında cepheye silah taşıyan Nezahat Onbaşı'nın, düşmana kan kusturan efelerin efesi Yörük Ali'nin, evladının üstündeki örtüyü, ıslanmasın diye kağnı üstündeki cephaneye örten Şerife Bacı'nın ve nice kahramanın güçlü iradesinin yansımasıdır.

Sevgili çocuklar, bu özel günün anlam ve önemini iyi anlayarak ülkemizi daha ileriye taşıyacak olan sizlersiniz. Cumhuriyetimizin 100. yılında; sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe açılan bir kapı olan 23 Nisan'ı sevinç ve gururla kutladığınızı görmek yarınlara umutla bakmamıza vesile olmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi; "Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizlersiniz."

Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadeledeki silah arkadaşlarını, ebediyete irtihal eden tüm aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor; gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle yâd ediyorum.

Başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

 

Emre ÇAY 

                                                                                                                                  İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

22-04-2023

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.