MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin TÖRE’ nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin TÖRE’ nin  8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Bir milletin gelişmişlik düzeyi, kadına verdiği değerle ölçülür. Kadının katılmadığı, kadının yok sayıldığı bir topluluğu medeniyet ölçüleri çerçevesinde değerlendirmek mümkün değildir.
Türk kadını tarih boyunca hayatın her safhasında; erkeklerin yanında her türlü sorumluluğu paylaşmış, şerefiyle, namusuyla vatanını korumuştur. Bunun en büyük örneği üç aylık bebeğini beşikte bırakıp Azizi’ye savunmasına koşan Nene Hatun’dur; ömrü cephelerde geçen Nezahat Onbaşıdır; top mermisi ıslanmasın diye üzerindeki paltosunu örten Şerife Bacıdır.

“Şuna kani olmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”   diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çabaları sonucu  Türk kadını, seçme ve seçilme hakkını dünya milletlerinden önce elde etmiştir.
Toplumsal yapımızın ve aile bütünlüğümüzün sağlanmasında, başarılı ve mutlu nesillerin yetiştirilmesinde en önemli role sahip olan kadınlarımız; eğitimden bilime, sanattan siyasete hayatın her alanında ülkemizin gelişmesine ve kalkınmasına büyük katkılarda bulunmuş, ulusal ve uluslararası başarılarıyla Türk kadınının gücünü bütün dünyaya göstermiştir. İlimiz için büyük bir değer olan Sayın Valimiz Esengül CİVELEK Hanımefendi de bir Cumhuriyet kadını olarak başarılarıyla bizler için onur ve gurur kaynağıdır.
Tüm bu güzel gelişmelerin yanında maalesef kadına şiddet başta olmak üzere, cinsiyet ayrımcılığı, eğitim hakkından mahrum bırakılan kız çocuklarının eğitime kazandırılması, aşılması gereken sorunlar arasında yer almaktadır. 8 Mart bu sorunların gündeme getirilmesi, farkındalık oluşturulması ve çözümler bulunması yolunda önemli bir gündür.
Bu duygu ve düşüncelerle  sevgi, şefkat ve övgülere layık olan kadınlarımızın “ 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’’ nü kutluyorum. 
PERVİN TÖRE
 
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

  •  

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.