MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN PERVİN TÖRE'NİN 10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN PERVİN TÖRE'NİN  10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

Tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduğunu ilan eden Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilişinin 72. yıl dönümündeyiz.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni ilk imzalayan ülkeler arasında yer alan ülkemiz; küresel ölçekte karşı karşıya kalınan en zor sınavlardan biri olan ve başta sağlık ve yaşam hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlükleri tüm dünyada tehdit eden COVID-19 salgını döneminde her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmak, sosyal adaleti sağlamak ve toplumsal refahı tesis etmek için güçlü bir irade göstermeye devam etmektedir.

İnsanlar farklı ırklardan ve kültürlerden gelebilir, farklı değerlere sahip olabilirler. Bütün farklılıklara rağmen, insanlığın ortak paydası, bireylerin doğuştan sahip oldukları temel hak ve özgürlükleridir. Bu, onurlu bir yaşamın gereği ve en temel şartıdır.

İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, dünya genelinde toplumsal barışı ve huzuru tehdit eden yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı, hoşgörüsüzlük, ayrımcılık ve nefret söylemlerini duyuyor olmak son derece üzüntü vericidir. En yakın tarihte yaşadığımız örnek de 8 Aralık 2020 gecesi Avrupa'nın en önemli futbol organizasyonu olarak kabul edilen "UEFA Şampiyonlar Ligi"nde, temsilcimiz Başakşehir Futbol Kulübünün Yardımcı Antrenörü Webo'ya yönelik yaşanan ırkçı hareket, tüm kalbimizle, tüm benliğimizle insana insan gözüyle bakmanın medeniyetlerin en kutsal görevi olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Eğitim camiası olarak insan hakları konusunda bizlere çok büyük görevler düşmektedir. Bizler, çocuklarımızı haklarını bilen ve insan haklarına saygılı, evrensel değerlerle donanmış, fikri ve vicdanı hür bireyler olarak yetiştirmek için; "Yaratılanı severiz, yaradandan ötürü" diyen kültürel anlayış çerçevesinde çalışmaya devam ediyoruz.

İnsana "insan" gözüyle bakmanın, sözde değil özde insan olmanın, ırkçılığa, ayrımcılığa topyekûn hayır diyebilmenin ne kadar önemli olduğunun idrakiyle, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor; insan haklarının ihlal edilmediği, insan hakları konusunda toplum bilincinin arttığı, barış, sevgi ve kardeşliğin hâkim olduğu bir dünya temenni ediyorum. 

 

Pervin TÖRE

İl Milli Eğitim Müdürü

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.