MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN PERVİN TÖRE'NİN2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YILSONU KARNE MESAJI

            İlimiz genelinde 794 okulumuz, 9279 dersliğimiz,13.490 öğretmen kadromuz ve 21.253'ü taşımalı olmak üzere 152.721 öğrencimizle, 2018- 2019 eğitim öğretim yılının sonuna gelmiş bulunuyoruz.         
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN PERVİN TÖRE'NİN2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YILSONU KARNE MESAJI

 

          Sevgili Öğrenciler,

Her biriniz için tatil kavramının anlam ve önemi farklı farklı. Kiminiz için tatil babaanne, kiminiz için anneanne, kiminiz için de bolca oyun ve uyku demek. Zira karneler tatil müjdeleyicisi olarak her öğrenciyi heyecanlandırır ve sevindirir. Karne bir yıllık öğrenim sürecinin değerlendirilmesi, bu değerlendirmenin aileye ve çocuğa iletilmesi için bir araçtır aslında. Her ne kadar öğrenme ve gelişimin sadece notla değerlendirilmesi yeterli olmasa da karne eğitim sisteminin değişmez bir parçasıdır. Aldığınız karneler sizin tüm bir yıl boyunca okuldaki derslerinize ne kadar çalıştığınızı, sınavlarda kaç puan aldığınızı gösterir.  Biliyoruz ki sizler sadece karnenizdeki notlardan ibaret değilsiniz. Bu nedenle karneniz iyi notlardan oluşuyorsa "Daha iyi ne yapabilirim!" diye, eğer düşük notlarınız varsa "Bu düşük notlar bana ne anlatıyor, kendimi hangi alanlarda daha fazla geliştirmeye ihtiyacım var?" diye düşünmeniz, sizi gerçek başarıya taşıyacaktır.

 

Sevgili öğrenciler önünüzde uzun bir yaz tatili var. Eğer bu zaman diliminde hem dinlenerek hem de kendinizi geliştirecek aktivitelere yer vererek bir planlama yaparsanız gelecek eğitim öğretim yılına çok iyi başlayabilirsiniz. Uzun yaz tatili, içi boş bir şekilde geçirilirse büyük öğrenme kayıplarına neden olacaktır.   Bu nedenle yaz tatilinde en iyi dostunuz kitaplar olsun. Kitap okuma, sizin akademik yönünüze büyük bir destek vermekle kalmaz, aynı zamanda beyin gelişiminize büyük katkılar sağlar. Bu durum sizi daha iyi bir "öğrenen" haline getirecektir.  Unutmayın ki Mustafa Kemal Atatürk' ün tüm zaferlerinde, hayatı boyunca okuduğu 10.000'den fazla kitabın büyük bir önemi vardır.

 

Yaz tatilinde bolca açık alanlarda zaman geçirmeye çalışın. Oynayın, bisiklete binin, denize girin, parklarda arkadaşlarınızla bir araya gelin. Ailelerinizle yakın ve ya uzak yerlerdeki müzeleri, ören yerlerini, sergileri gezin. Gezip gördüğünüz her yer sizde yeni deneyimler oluşturacaktır.

 

Ve en önemlisi sevgili çocuklar lütfen ekranlarda saatlerce zaman harcamayın. Her türlü ekran; televizyon, tablet, bilgisayar ve telefon hem vücudumuzu hem de beynimizi oldukça pasif bir duruma sokar. Gün içinde ekran başında geçireceğiniz süreyi mutlaka sınırlandırın. Unutmayın bu gün kendinize vereceğiniz emek aslında bu ülkenin geleceğine vereceğiniz emektir. Çünkü geleceğimiz sizlersiniz. Hem eğlendiğiniz hem de öğrendiğiniz bir tatil yaşamanız dileğiyle...

 

             Değerli Öğretmenlerimiz,

        Geleceğin güçlü Türkiye'sine giden yolda, 2023 Eğitim Vizyon belgesindeki hedeflere ulaşmak içinsizlerin katkıları son derece önemlidir. Kaliteli eğitim ve öğretimin yolu, öğrencilerin zihni gelişimlerini kolaylaştırmaktan, milli ve manevi yönlerini güçlendirmekten, onlara vizyon kazandırmaktan geçmektedir. Bilgiyi özümseyen, araştıran, sorgulayan, analitik düşünen, toplum bilinci yüksek, başarıya inanan, iletişim becerileri ile donatılmış bireyler sizlerin sayesinde yetişecektir. Eğitim öğretim yılı boyunca öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek adına göstermiş olduğunuz özverili çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyor, sizleri canı gönülden kutluyorum. Seminer dönemindeki çalışmalarınızda da başarılar diliyor; sağlıklı, huzurlu, verimli bir yaz tatili geçirmenizi temenni ediyorum. 

 

            Değerli Veliler,

         Sizler de öğretmenlerimizi bu yolda yalnız bırakmayıp var gücünüzle evlatlarınıza destek olmaya çalıştınız. Emeklerinizden ötürü sizlere teşekkür ediyorum. Unutmamalısınız ki karne sadece öğrencinin akademik başarısını ölçen bir araç olup kişiliğini, karakterini, zekâ seviyesini ölçmez. Dolayısıyla karnelerinden dolayı çocuklarınızı başkalarıyla kıyaslamak, onları üzmekten öteye gidemez. Bunun yerine varsa eksik yönlerini birlikte tespit etmeli, destek olmalı, yol göstermelidir. Onların öncelikli ihtiyacı sevgi ve ilgidir. Onu da en iyi sizde bulacaklardır. Onun içinde tatile girmenin keyfini, heyecanını çocuklarınızla beraber, doğru geri bildirimler yaparak yaşamanızı rica ediyorum. Hepinize çocuklarınızla geçireceğiniz sağlıklı, başarılı ve mutlu günler temenni ediyorum.

        

                                                                                                                                                       Pervin TÖRE

                                                                                                                                               İl Milli Eğitim Müdürü

 

13-06-2019

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.