MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜRÜMÜZ EMRE ÇAY MUĞLA BASINIYLA BİR ARAYA GELDİ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, yerel ve ulusal basının temsilcileriyle bir araya gelerek eğitim öğretimde son bir yılın genel değerlendirmesini yaptı.
İL MÜDÜRÜMÜZ EMRE ÇAY MUĞLA BASINIYLA BİR ARAYA GELDİ

Menteşe Öğretmenevinde düzenlenen programda, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, il genelinde yürütülen eğitim öğretim faaliyetlerinde kamuoyunu bilgilendirme adına verdikleri her türlü destek için basın mensuplarına teşekkür etti.

Sohbet havasında gerçekleşen toplantıda son bir yılda il genelinde yürütülen projeler, eğitim yatırımları, okulların devam eden onarım ve iyileştirme çalışmaları ve yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları hakkında bilgilendirme yapıldı.

2021/2022 eğitim öğretim yılı 1073 okul ve kurumda görevli 14.005 idareci ve öğretmen, 164.658 örgün eğitim 13.292 açık öğretim öğrencisi ile tamamlandığını dile getiren İl Müdürümüz Emre Çay "Muğla eğitim ailesi olarak öğrencisi, öğretmeni, idarecisi ve velisiyle çok büyük bir camiayız." dedi.

Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda okullaşma oranındaki artışa dikkat çeken   İl Müdürümüz Emre Çay; ilimizde 5 yaş okul öncesi okullaşma oranının 2021 Eylül ayından itibaren %71,20'den %99,72'ye yükseldiğini, mesleki eğitim merkezlerinde ise %360'lık bir kayıt atış oranı elde edildiğini belirtti.

İl Müdürümüz Emre Çay, ilimize kazandırılan yeni binalara bakıldığında son bir yılda bilim ve sanat merkezlerinin sayısının Köyceğiz BİLSEM ve Marmaris BİLSEM'in açılmasıyla birlikte 4'ten 6'ya çıkarıldığını, 3 ilçemizde bulunan rehberlik ve araştırma merkezlerine bir yenisi daha eklenerek Bodrum ilçemizde de bir rehberlik ve araştırma merkezinin kurulduğunu, 3 ilçemizde bulunan e-Sınav merkezinin Datça, Marmaris, Milas ve Köyceğiz'de açılmasıyla birlikte 7'ye yükseldiğini belirtti.

Hayat Boyu öğrenme merkezlerimizde 2021 yılında açılan 3.426 kursa, 64.359 kursiyerimiz katılırken 2022 yılının ilk 7 ayında ise 3.206 kursa 72.034 kursiyerin katılım gösterdiğini ifade eden İl Müdürümüz Emre Çay "Bakanlığımızca bu yıl ilk kez uygulanan yaz kursları ile ilimizde 5.718 öğrenciye tatil döneminde de eğitim imkânı sunulmuştur." dedi.

Yerel, ulusal ve uluslararası projelerde ilimizin başarılarıyla ilk sıralarda yer aldığına dikkat çeken İl Müdürümüz Emre Çay, proje kapsamındaki okullarımızda kat edilen yol hakkında bilgi vererek belirlenen hedeflere ulaşılmasından duyduğu memnuniyeti basınla paylaştı.

Projelerin yanı sıra işletmelerin çırak ve stajyer bulma sorununa çözüm üretmek amacıyla Müdürlüğümüzce oluşturulan "çırakarıyorum.com" isimli web uygulaması ile yine Müdürlüğümüz yazılım ekibi tarafından okul ve kurumlar arasında güçlü ve hızlı iletişim sağlamak amacıyla oluşturulan Muğla Eğitim Yönetim Bilgi Sitemi (MEYBİS) uygulaması hakkında basına bilgi verildi.

Basın toplantısı eğitim yatırımları, okulların devam eden onarım ve iyileştirme çalışmaları hakkında sunumla ile devam etti. 24 okulumuzun büyük onarım işlemlerinin tamamlandığını, 7 okulun ise 2022-2023 eğitim öğretim yılı Eylül ayında büyük onarımının tamamlanmasının sağlanacağını belirten İl Müdürümüz Emre Çay, "Okullarımızda çalışmalar tamamlandığında eğitimde marka şehir olan Muğla'mızda çok daha güvenli ve modern eğitim ortamlarını öğrencilerimize sağlamış olacağız. Onarım çalışmaları tamamlanıncaya kadar bazı okullarımızda öğrencilerimizi kısa bir süre misafir ederek yine kendi öğretmenleri eşliğinde eğitim öğretimi kesintiye uğratmadan devam edeceğiz. Bununla ilgili tüm planlamalarımızı yaptık. Velilerimiz ile okul müdürlüklerimiz koordineli bir şekilde süreci paylaşıyorlar. Çok daha hazırlıklı ve planlı bir şekilde yeni eğitim öğretim yılına başlayacağız. Yeni eğitim öğretim yılının öğrencilerimize, velilerimize ve tüm öğretmenlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

Toplantı, İl Müdürümüz Emre Çay'ın "Davetimize icabet eden ve yaptığımız çalışmaları kamuoyuyla paylaşmamıza vesile olan değerli basınımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyorum." sözleriyle sona erdi.

21-08-202221-08-202221-08-202221-08-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.