MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜRÜMÜZ EMRE ÇAY YATAĞAN'DA OKUL YÖNETİCİLERİNİN MESLEKİ GELİŞİM PROGRAMINA 'YÖGEP' KATILDI

İL MÜDÜRÜMÜZ EMRE ÇAY YATAĞAN'DA OKUL YÖNETİCİLERİNİN MESLEKİ GELİŞİM PROGRAMINA 'YÖGEP' KATILDI

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen "Yönetici Geliştirme Programı" kapsamında, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünce koordine edilen YÖGEP seminerlerden bir yenisi Yatağan'da başladı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, Yatağan'da düzenlenen öğretmen ve okul yöneticilerinin Mesleki Gelişim Semineri Açılış Programı'na konuşmacı olarak katıldı.

Yatağan Belediyesi Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar, Şube Müdürü Fevzi Aktaş ve okul müdürlerinin katıldığı seminer saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesi ile başladı. Ardından İlçe Müdürü Osman Alemdar açılış konuşmasını gerçekleştirdi. YÖGEP programı kapsamında tüm okul yöneticilerimiz için 120 saatlik bir eğitim programının hazırlandığını ifade eden İlçe Müdürü Alemdar, "Eğitim kalitesinin arttırılması noktasında, eğitim yöneticilerimizin bilgi ve becerilerinin arttırılmasına çok büyük katkı sağlayacağına inandığımız YÖGEP projesinin ilçemizde gerçekleştirilecek yönetici eğitimlerinin açılış toplantısında bizleri yalnız bırakmayan İl Müdürümüz Emre Çay'a şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Tüm okul müdürlerinin Ramazan ayını tebrik ederek konuşmasına başlayan İl Müdürümüz Emre Çay, okul ikliminin güçlü hale gelmesinde,  okul yöneticilerinin "liderlik" rolünün çok önemli olduğuna değindi. İl Müdürümüz Emre Çay "Okul müdürünün yöneticilik ve iletişim becerilerinin güçlü olması gerekiyor. Öncelikle okul müdürünün kurumunda tüm öğretmenleriyle ve çalışanlarıyla birlikte aile ortamını sağlaması ve huzurlu bir eğitim ortamını oluşturması, okuluna, öğretmenlerine, öğrencilerine, velilerine liderlik etmesi gerekiyor." dedi.

YÖGEP Projesinin Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Bakanlık politikaları doğrultusunda öğretmenin güçlendirilmesi adına geliştirilen uygulama stratejilerinden biri olduğunu ifade eden İl Müdürümüz Emre Çay, "Öğretmenin güçlendirilmesi, Yönetici Geliştirme Programı'nın amaçları arasında ilk sırada yer alıyor. Geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin güçlendirilmesi, mesleki gelişimlerine olanak sağlarken toplumsal statülerinin yükselmesine, öğrenci motivasyonu ve başarı artışına da katkı sağlayacaktır." dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanununun önemine değinen İl Müdürümüz Emre Çay,  "Öğretmenlik Meslek Kanununun yürürlüğe girmesiyle 60 yıllık özlem sona ermiş oldu. Öğretmenlik Meslek Kanunu bugün eğitim camiamız için çok büyük bir kazançtır. Artık bir öğretmen olarak meslektaşlarım kendi kanunlarıyla belirlenmiş haklara sahip oldu. Ayrıca Türkiye, öğretmenlerine yönelik özel kanunu olan OECD ülkeleri arasına da girmiş oldu." dedi.

Konuşmasında öğretmenlik yıllarından okul müdürlüğüne, ilçe müdürlüğünden il müdürlüğüne uzanan yolda deneyimlerini paylaşımda bulunan Emre Çay, konuşmasını okul müdürlerine başarı dileklerini ileterek noktaladı. Protokol konuşmaları sonrasında, çekilen aile fotoğrafının ardından hafta boyunca devam edecek olan 30 saatlik I. Modül YÖGEP seminerlerinin ders sunumlarına geçildi.

"Yönetici Geliştirme Programı (YÖGEP)" kapsamında, ilimizde görev yapan 533 okul ve kurum yöneticisine, 4 modül halinde 120 saatlik eğitimler verilecek. 9 ilçemizde verilecek olan seminerlerin 1 haftalık 30 saat olan I. modülü; 18-22 Nisan'da Fethiye ve Milas ilçelerinde verilmiş olup eğitimlerin ilk basamağı 25-29 Nisan'da Ortaca-Yatağan'da, 09-13 Mayıs'ta Menteşe-Seydikemer, 16-20 Mayıs'ta Marmaris-Köyceğiz ve 23-27 Mayıs'ta ise Bodrum'da verilecek. Eğitimler 31 Temmuz 2022 tarihine kadar devam edecek.

26-04-202226-04-202226-04-202226-04-2022

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.