MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Pervin TÖRE "LGS Tercih Danışmanlığı ile 13 Bin Öğrencimize Ulaştık."

Muğla'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurulan LGS tercih danışmanlığı komisyonunda görev alan 250  rehberlik öğretmeni LGS'ye giren tüm öğrencilere ve velilere EBA üzerinden çevrim içi (canlı) olarak ve internet erişimi olmayan öğrencilere de telefonla ulaşarak tercih danışmanlığı yapıyor. Oluşturulan günlük tercih danışmalığı takip çizelgesi  verilerine göre 20 Temmuz'dan bu yana 13 bin öğrenci  tercih danışmanlığı hizmetinden faydalandı.
İl Müdürümüz Pervin TÖRE

 

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından sınav ile öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına tercih işlemleri 20 Temmuz tarihinde başladı. 29 Temmuz'a kadar devam edecek takvime göre öğrenciler, Fen Lisesi, Sosyal  Bilimler Lisesi ile Anadolu Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve Anadolu İmam Hatip Liselerinin puanla öğrenci alacak olan bölümlerine girebilmek için tercihlerini yapacaklar.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 20 Temmuz'da başlayantercih ve yerleştirme sürecinde ortaöğretim kurumlarına tercih yapacak öğrenciler için Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden çevrim içi tercih danışmanlığı hizmeti verilmeye başlandı. Tercih danışmanlık hizmeti, rehberlik öğretmenleri tarafından EBA canlı sınıfların yapıldığı iletişim platformları üzerinden gerçekleştiriliyor. 

Muğla'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurulan LGS tercih danışmanlığı komisyonunda görev alan 250  rehberlik öğretmeni LGS'ye giren tüm öğrencilere ve velilere EBA üzerinden çevrim içi (canlı) olarak ve internet erişimi olmayan öğrencilere de telefonla ulaşarak tercih danışmanlığı yapıyor.

Öğrenciler Yetenek ve İlgilerine Göre  Yönlendiriliyor

8. Sınıf Öğrencilerine eğitim öğretim yılı başlangıcından bu yana rehberlik ve araştırma çalışması kapsamında bilimsel verilere dayalı ilgi-yetenek testleri yapılarak  her öğrencinin yetenek haritası ve yöneltme karnesi hazırlandı. Bu çalışma ile rehberliğin diğer dinamikleri birleştirilerek   öğrencilerin ilgi-yetenek ve ihtiyaçları doğrultusunda eğitime ve sınavlara hazırlanmalarına katkıda bulunuldu. LGS kapsamındaki merkezî sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Muğla'da öğrenim gören öğrenci ve öğrenci velilerine öğrencilerin yetenek haritası ve yöneltme karnesi doğrultusunda tercih danışmanlığı hizmeti veriliyor.

 

13 bin Öğrenciye Tek Tek Ulaşıldı

Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM) tarafından  tüm 8.sınıf rehberlik öğretmenleri, okul rehberlik öğretmenleri ve akademik danışmanlarla çevrimiçi toplantılar yapılarak rehberlik stratejileri belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu tercih danışmanlığı klavuzu doğrultusunda yapılacak çalışmalar ve öğrencilere verilecek tercih danışmanlığı hakkında bilgilendirme yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan 0252 280 48 48 numaralı danışma hattı ile internet bağlantısı olmayan öğrencilere  telefonla tercih danışmanlığı hizmeti veriliyor.Milli Eğitim Müdürlüğünün internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından yayınlanan bilgilendirici ve tanıtıcı video, grafik ve görseller ile öğrencilere okul tanıtımları yapılıyor. 20 Temmuz'dan bu yana  oluşturulan günlük tercih danışmalığı takip çizelgesi  verilerine göre 13 bin öğrenciye  tercih danışmanlığından faydalandı.

LGS sonuçlarında Türkiye ortalamasının üzerindeyiz

Verilen tercih danışmanlığı hizmeti ile öğrencilerin ilgi, ihtiyaç ve yetenekleri doğrultusunda en uygun üst öğretim kurumlarına yerleşmelerine katkı vermeyi amaçladıklarını dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Pervin TÖRE; " Bu sene gerçekleştirilen LGS Merkezi Sınav sonuçlarının  Ölme Değerlendirme Merkezimiz tarafından analizi yapıldı.  Sınava giren her öğrencimizin tüm branşlarda doğru, yanlış, boş soru sayıları ve netlerine tek tek baktık. Geçen sene Bakanlığımızın yayımladığı LGS il sıralamasında Türkiye birincisi olmuştuk. Bu sene ortalamalarımız Türkiye ortalamasının yine çok üzerinde fakat bakanlığımız il sıralaması yayımlamadığı için bir şey söyleyemiyoruz. Muğla'nın eğitimde başarısının yükselmeye devam ettiğini görüyoruz. 

Töre, "Ülkemizi rekabet gücü yüksek, gücünü üretimden alan, katma değerli ürünler üreten, çağın bilim teknik merkezi olmasına katkı sağlayan ülkeler arasında ön saflara çekmek için önemli bir faktör olan mesleki eğitimin tanıtılması amacıyla Muğla ilimizde eğitim veren Meslek okullarımızın da tanıtım videoları yapılarak okul internet siteleri ve çeşitli sosyal medya hesapları aracılığı ile öğrenci ve velilerimizin hizmetine sunuldu.  LGS'ye giren tüm öğrencilerimize ve velilerine eğitim rehberliği ve tercih danışmanlığı hizmeti sunarak her zaman olduğu gibi devletimizle birlikte onların yanında olmaya devam ediyoruz. Tercih döneminin öğrencilerimize, Muğla'mıza ve ülkemize hayırlı sonuçlar getirmesini dilerim." dedi.

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.