MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Pervin TÖRE 'nin Eğitimde İyi Örnekler Ödül Töreni Konuşması

Muğla Eğitimde İyi Örnekler Projesi kapsamında dereceye giren okulların Ödülleri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen tören ile sahiplerine verildi. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin TÖRE törende öğretmenlere, öğrencilere, idarecilere ve tüm davetlilere konuştu...
İl Müdürümüz Pervin TÖRE 'nin Eğitimde İyi Örnekler Ödül Töreni Konuşması

03-10-2019

İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin TÖRE'nin konuşmaları:

 

Sayın Protokol Mensupları,

Değerli Meslektaşlarım,

Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu ışığında, Müdürlüğümüzce yürütülen, "Eğitimde İyi Örnekler" projesinin ödül törenine hoş geldiniz diyor; sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 

Yeni bir eğitim öğretim dönemine daha merhaba derken uzun bir maratona hep birlikte başladık. Başta öğrenciler, öğretmenler olmak üzere eğitimin tüm paydaşlarına başarılı bir yıl diliyorum.

Eğitim, bir insan meselesi olup insanı son mertebesine kadar geliştirmeyi amaçlamaktadır.Bizler eğitime ciddiyetle, kararlılıkla eğiliyoruz. Bir milletin kurtuluşunun, yükselişinin ancak ve ancak eğitimle mümkün olacağının idrakindeyiz.  Yarınlarımızın teminatı öğrencilerimizi, geleceğe hazırlamak için çoklu kurumsal işbirliğiyle hareket ediyoruz. 

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2023 Eğitim Vizyonu perspektifiyle eğitime bakmaktayız. Bu doğrultuda gerek uluslararası,  gerek ulusal, gerekse yerel düzeyde toplam 19 projeyi hayata geçirdik. Öğretmen ve yönetici gelişimlerinden, Muğla Ölçme Değerlendirme Merkezine;  Tasarım Beceri Atölyelerinden, Mesleki Teknik Eğitime;  erken çocukluk eğitiminden, yerel projelere kadar önemli hamlelerde bulunduk. Yaptıklarımızı asla kâfi görmüyoruz. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün belirttiği gibi  " Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetindeyiz."

Proje demek vizyon demektir. Proje demek yenilikçi yaklaşım demektir. Proje demek özveri, emek, işbirliği demektir. Bu bilinç ve yaklaşımla "Eğitimde İyi Örnekler" projesini gerçekleştirdik. "Mutlu Çocuklar, Mutlu Türkiye" sloganıyla, öğretmenlerimizi yenilikçi uygulamalar geliştirmeye, iyi örnekler sunmaya ve paylaşmaya davet ettik.Eğitime alternatif bir bakış açısı getiren, eğitimi geliştirmeye gönüllü ve kararlı eğitimcilerimiz: Bu pojede, "Biz de varız." dediler. I. dönem 401başvurudan 19 alanda;  II. dönem ise 454 başvurudan 17 alanda iyi örneklerle bizleri buluşturup emsal oluşturdular.

Değerli Meslektaşlarım,

Sizlerin değerli katılımlarıyla bu proje hayat buldu, renklendi. Projelerinizle paylaşım ve karşılıklı öğrenme olanakları sağladınız, ufkumuzu genişlettiniz. İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, 2023 hedeflerine giden yolda, vizyon sahibi siz değerli öğretmen ve yöneticilerimizin varlığı bizlere güç katmaktadır. İyi ki varsınız. 

Biz, iyi örneklerin yer ve koşullar ne olursa olsun var olduğuna inanıyoruz. Önemli olan bu uygulamaların fark edilmesi ve paylaşılmasıdır. İyi örnekleri paylaşmak, özgün çalışmaları ön plana çıkarmak, tüm okul/kurumlarımız tarafından model alınmasını sağlamaktadır. 

Okullarımızdaki yönetici, öğretmen ve öğrencileri proje hazırlamaya, üretmeye, ekip çalışmaları yapmaya, kendilerini en iyi şekilde ifade etmeye teşvik etmektedir. Ayrıca öğrencilerin gizli kalmış yeteneklerinin desteklenerek geliştirilmesine ortam hazırlamaktadır.  Bilim, sanat ve kültürel alanlarda özgün ve farklı düşünceler ortaya koyabilen, özgüveni gelişmiş bireylerin yetişmesine katkıda bulunmaktadır. 

"Eğitimde İyi Örnekler" projesi ulusal ve yerel düzeyde, eğitimin her kademesinde uygulanmakta olup her geçen gün iyi örneklerin sayısının artacağına inancım sonsuzdur.

Düşünmeyi öğrendim. Sonra kalıplar içinde düşünmeyi öğrendim. Sonra sağlıklı düşünmenin kalıpları yıkarak düşünmek olduğunu öğrendim.

Bu duygu ve düşüncelerle projeye katılan, dereceye giren ve destek sunan tüm okul ve kurumlarımıza,  yönetici, öğretmen ve öğrencilerimize özverili çalışmalarından dolayı can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Eğitimde iyi örneklerin daha da geliştirilip yaygınlaşmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.