MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Pervin TÖRE'nin "İlköğretim Haftası"Açılış Konuşması

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi "Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder." Bu düşünceden yola çıkarak, Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak olan, Bakanlığımızın ortaya koyduğu 2023 hedefleri ve 2053, 2071 vizyonuyla buluşturacak olan temel unsur da yine eğitimdir.
İl Müdürümüz  Pervin TÖRE'nin

Sayın Valim,

Sayın Milletvekillerim,

Sayın Daire Başkanım,

Protokolün Değerli Üyeleri, 

Değerli Meslektaşlarım,

Sevgili Öğrencilerimiz,

Kıymetli Velilerimiz,

Basınımızın Güzide Temsilcileri,

 

1932 yılından bu yana 87 yıldır Türk Milli Eğitiminin hizmetinde olan Atatürk İlkokulu'muzda düzenlemiş olduğumuz 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının açılış törenine hoş geldiniz diyor, sizleri saygı, sevgi ve hürmetle selamlıyorum.

 

Bugün yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. Bugünkü törenimize, Cumhuriyetimiz'in 10. yıl kutlamalarına şahitlik etmiş, adını Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ten alan Atatürk İlkokulumuz ev sahipliği yapmaktadır. 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının tüm Atatürk İlkokulu ailesine; Muğlamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

 

1932 yılından itibaren Eğitim Öğretime başlayan ve ilimizin 3. mektebi olarak kabul edilen, aynı zamanda bir kültür mirasımız olan bu okulumuz, Sayın Valimizin himayeleri ve talimatlarıyla restore edilmiştir. Bu sayede tarihi dokusunu kaybetmeden tam anlamıyla ilk yıllardaki canlılığına ve görkemine kavuşmuştur. Burada, her konuda bizlere, olağanüstüvizyonu ve liderliği ile destek veren Sayın Valimize,sizlerin huzurunda bir kez daha kurumum ve şahsım adına sonsuz şükranlarımı arz ediyorum.

 

Eğitim, bir toplumun geleceğini belirleyen bir süreç, bir memleket meselesidir. Türk Eğitim sistemimiz; tüm vatandaşlarımızı; Türk Milli Eğitiminin temel amaçlarından biri olan "Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin, dengeli ve düzgün bir karaktere sahip olmasını, aynı zamanda iyi insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirilmesi" görevini üstlenmiştir.

 

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi "Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder." Bu düşünceden yola çıkarak, Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak olan Bakanlığımızın ortaya koyduğu 2023 hedefleri ve 2053, 2071 vizyonuyla buluşturacak olan temel unsur da yine eğitimdir. Bu bağlamda eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızın yetenek ve ilgilerinin dâhilinde zihinsel, ruhsal, sosyalgelişimlerine öncülük edip millî, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirmektir.

 

Değerli Öğretmenlerim,

Heykeltıraş mermere ne ise öğretmen de çocuğa odur. Bu sözden hareketle ben de diyorum ki;sizler, öğrencilerimizin önce yüreğine, sonra aklına dokunan, okulu ve okumayı sevdiren bir rehbersiniz.Özverili çalışmalarınızla onları bilgi, beceri, tutum ve değerlerle donatacağınıza inancım tamdır. Bu zor fakat kutsal görevinizde hepinize başarılar diliyorum.Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir öğretim yılı geçirmenizi temenni ediyorum.

 

Sevgili Öğrencilerim,

Halk ozanımız Aşık Veysel bir şiirinde okulun önemini dile getirirken şöyle diyor: Dünyanın en zengin aklını gördüm.

Sermayesini sordum,

Dedi ki: Oku!

Sizlerin de gözlerinde, okula başlamanın heyecanını, sevincini, ışıltısını görüyor, bu ışıltıyı hiç kaybetmemenizi diliyorum. Okul, sizin ikinci eviniz;öğretmen ve arkadaşlarınız ise ikinci ailenizdir. Bu yeni eğitim ve öğretim yılında da arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle hep birlikte çok güzel bir yıl geçirmenizi ve derslerinizde başarılı olmanızı diliyorum.

 

Saygıdeğer Velilerimiz,

Bugün, çocuklarınızı okulla buluşturmanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Sizin çocuklarınız, bizim çocuklarımızdır. Mevlana'nın dediği gibi:"Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir." sizlerle bizlerin paylaştığı aynı duygu çocuklarımızı güzel bir geleceğe hazırlamaktır. Bizlere emanet ettiğiniz yavrularınızı hayata beraberce hazırlayacağız. Eğitim öğretim sürecinde sizlerin de desteklerinizi yanımızda görmekten mutluluk duyarız.

 

Sayın Valim;

Okullarımızla ilgili sayısal verileri burada kısaca arz etmek istiyorum.

Bugün, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 796 okulumuzda, 13.308 öğretmenimiz ve 152.549 öğrencimiz ile ders başı yapmış bulumaktayız. Zat-ı alinizin himayelerinde, tüm okullarımızda gerekli güvenlik önlemleri alınmış, yaz dönemi boyunca okullarımızın tadilat ve onarımı yapılmış, taşımalı eğitimin bütün iş ve işlemleri tamamlanmıştır. Toplam 407 taşıma merkezi okullarımızda, 21.756 öğrencimizin eğitime erişimi sağlanacaktır. 13 ilçemizde, öğrencilerimizin ders kitapları, devletimizin imkânları sayesinde eksiksiz bir şekilde masalarının üzerine konulmuştur. 2019/2020 Eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 

Atatürk İlkokulu'nun restorasyonunun kısa sürede tamamlanmasını sağlayarak eğitim öğretime yeniden kazandıran başta Saygıdeğer Valime, tüm milli eğitim camiası adına şükranlarımı arz ediyorum.

 

Sayın Valim, 2019-2020 Eğitim öğretim yılında 81 il arasında Muğla Milli Eğitim en çok yatırım alan il olmuştur. Buna vesile olan Muğla milletvekillerimiz Sayın Yelda Erol GÖKCAN ve Sayın Mehmet Yavuz DEMİR'e şahsım ve kurumum adına huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.

 

Bakanımız adına bizleri onurlandıran Daire başkanıma ve Bakanlık Maarif Müfettişlerime katılımlarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.  Atatürk İlkokulunun bahçe düzenlenmesine katkı sağlayan Orman Bölge Müdürümüze, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve desteklerini esirgemeyen tüm kurum ve kuruluşlara, mesai mefhumu gözetmeden çalışan arkadaşlarıma teşekkürediyorum.

 

Muğla Basınımıza ve değerli temsilcilerine, Muğla"nın eğitim kalitesinin yükselmesinde sunmuş oldukları katkılar için şükranlarımı arz ediyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerimle konuşmama son verirken 2019-2020 eğitim öğretim yılının Muğlamıza ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor saygılarımı sunuyorum.

 

     Pervin TÖRE

İl Milli Eğitim Müdürü

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.