MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN EMRE ÇAY OKUL VE KURUM MÜDÜRLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİ

Yeni eğitim öğretim yılı sene başı toplantıları çerçevesinde, okul ve kurum müdürleri ile bir araya gelen İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre ÇAY, eğitimde son bir yılın değerlendirmesini yaptı.
İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN EMRE ÇAY OKUL VE KURUM MÜDÜRLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİ

Menteşe Halk Eğitimi Merkezi çok amaçlı salonunda,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre ÇAY başkanlığında gerçekleşen toplantıya; Eğitim Müfettişleri Başkanı Gökhan Alkan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serap Aksel, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yıldız Yılmaz ve okul/kurum müdürleri katıldı.

Eğitimde son bir yılın değerlendirildiği ve 2022/2023 eğitim öğretim yılında yürütülmesi planlanan faaliyetler ve projelerin görüşüldüğü sene başı toplantılarının ilk oturumu, ilkokul müdürleri ile gerçekleştirildi.

Tüm okul müdürlerine sağlıklı, huzurlu, başarılı bir yeni eğitim öğretim yılı dileyerek konuşmasına başlayan İl Müdürümüz Emre ÇAY, eğitimde son bir yılın değerlendirmesini yaptı. İl Müdürümüz ÇAY "2021-2022 eğitim öğretim yılını yüz yüze eğitim yaparak sorunsuz bir şekilde tamamladık. Okullarımızın açık olması sayesinde hızlı normalleşmeyi sağladık. Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in de ifade ettiği gibi 'Eğitimin sekteye uğramasının telafisi olmaz.' düşüncesiyle okullarımızı açık tutmak için pandeminin zor şartlarında çocuklarımız için özveriyle çalıştınız, çabaladınız. Gayretli çalışmalarınız için tüm meslektaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum." dedi.

Öğretmen motivasyonunun önemine dikkat çeken İl Müdürümüz Emre ÇAY, "Eğitimde en etkili kişi öğretmendir. Öğretmenimizin gönlünde yer etmeyen hiçbir proje, hiçbir program başarılı olamaz. Öğretmenlerimiz okullarında, öğretmenler odasında kendilerini, aile ortamında gibi huzurlu hissetmeli. Öğretmenler odası, okulun kalbi gibidir. Burada ritim bozulursa tüm okulun ahengi, uyumu bozulur. Öğretmenlerimize her konuda destek vermeye devam ediyoruz." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının ülke genelinde yürüttüğü Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi'nin ilimizde başarılı bir şekilde sürdürüldüğüne dikkat çeken İl Müdürümüz Emre ÇAY, "Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi kapsamında 75 okulumuzun bakım, onarım ve tadilatı tamamlanmıştır. Proje kapsamında ayrıca 62 anasınıfı ve 5 derslikli bir anaokulu açılmıştır." dedi.

5 Yaş Okullaşma Oranında %100 hedefine ulaşıldı.

Muğla'nın 5 yaş okullaşma oranında %100 hedefine ulaştığını ifade eden İl Müdürümüz Emre ÇAY "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde başlatılan Okul Öncesi Eğitim seferberliği kapsamında, Sayın Bakanımız Mahmut Özer'in ifade ettiği 5 yaş okul öncesi okullaşma oranının ülke genelinde %100'e ulaştırılması hedefi doğrultusunda, Sayın valimizin destek ve himayelerinde yürütülen çalışmalar neticesinde ilimizde 5 yaş okul öncesi okullaşma oranı %100'e yükseldi. Bu yıl da aynı hedefe ulaşacağımıza inanıyor özverili çalışmalarınız ve çabalarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, sizleri yürekten alkışlıyorum." dedi.

İl genelinde yürütülen OkurGezer Projesi ile 13 ilçemizde 50 yazarın 7.500 öğrenci ile buluşturulduğunu vurgulayan İl Müdürümüz Emre ÇAY, projenin bu yıl Okurgezer ve yazar olacağını, öğrencilerimizin yazarlık deneyimlerini arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

LGS'de Muğla'nın başarı grafiğinin her sene arttığını ifade eden İl Müdürümüz Emre ÇAY "LGS sınav puanı ortalamamız 287,92'den 2022 yılında 310,38'e çıktı. Türkiye ortalamasından %25 daha fazla artış ortalamasına ulaşıldı. Bir önceki seneye göre 7 puanlık bir artış gösterdik, bu başarıdan dolayı her birinizi kutluyorum." dedi.

Konuşmasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Okul Temelli Mesleki Eğitim uygulamasına da değinen İl Müdürümüz Emre ÇAY, öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimize, istedikleri alan ve konularda uzman kişilerce, görev yaptıkları okullarında eğitim verileceğini bununla ilgili taleplerin okul bazlı olarak alınmaya başlandığını ifade etti.

Bilim ve Sanat Merkezi sayısının 6'ya, e-sınav Merkezi sayısının 7'ye, Rehberlik ve Araştırma merkezi sayısının 4'e çıkarıldığını ifade eden İl Müdürümüz Emre ÇAY, Mesleki Eğitim Merkezlerinde kayıtlı çırak-kalfa sayısının 10 bin rakamına ulaştığını söyledi. Bu merkezlerimizden mezun olan gençlerimizle istihdama da olumlu yönde katkı sağlanacağını belirten İl Müdürümüz Emre ÇAY, Muğla'da sektörün teknik ara eleman ihtiyacının karşılayacağına inandığını ifade etti.

Hafta boyunca 8 oturum halinde devam edecek olan toplantılarda; Temel Eğitim, Ortaöğretim, Din Öğretimi, Hayat Boyu Öğrenme, Mesleki ve Teknik Eğitim, Özel Eğitim ve Özel Öğretim Kurumlarının müdürleri ile bir araya gelinecek. Okul müdürlerine, eğitim planlama, denetim, ölçme değerlendirme ve projeler hakkında seminer veriliyor.

28-09-202228-09-202228-09-202228-09-202228-09-202228-09-202228-09-202228-09-202228-09-202228-09-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.