MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLİMİZDE OKUL KÜTÜPHANELERİNDEKİ ÖĞRENCİ BAŞINA DÜŞEN KİTAP SAYISI 3 KAT ARTTI

"Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi" kapsamında, ilimizde kütüphanesi olmayan okul kalmazken kütüphaneler kitapla zenginleştirilerek öğrenci başına düşen kitap sayısında büyük bir artış sağlandı.
İLİMİZDE OKUL KÜTÜPHANELERİNDEKİ ÖĞRENCİ BAŞINA DÜŞEN KİTAP SAYISI 3 KAT ARTTI

Millî Eğitim Bakanlığının okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde başlatılan "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi" ve "Sıfır Atık Projesi"  sayesinde, ilimize toplam 352 kütüphane kazandırılırken okul kütüphaneleri de kitap açısından zenginleştirildi.

Okul kütüphanelerindeki kayıtlı kitap sayısı, Kasım 2021'de 426 bin 843 iken haziran ayı itibarıyla bu sayı 3 katı artarak 1 milyon 281 bin 478'e ulaştı. Böylece ilimizde öğrenci başına düşen kitap sayısı 2,7'den 8,01'e yükseldi.

13 ilçedeki resmi/özel okul ve kurumların bünyesinde yer alan kütüphanelerin haftalık kitap takibi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin, okul müdürlerinin, öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerin ve hayırseverlerin el ve gönül birliğiyle, göstermiş oldukları gayretler neticesinde yüz güldüren sonuç elde edilmiş oldu. "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi" çerçevesinde okul kütüphaneleri, geniş yelpazeden oluşan kitaplarla donatıldı.

Bir taraftan da "Sıfır Atık Projesi" ile kütüphaneler, alışılmışın dışında farklı konseptlerde ilgi çeken mekanlar haline dönüştürüldü. "Sıfır Atık Projesi" ve "Çevre Dostu 1000 Okul Projesi" kapsamında il genelindeki 29 okulda ve 13 halk eğitimi merkezinde atık malzemelerden yararlanarak sıfır atık kütüphaneleri oluşturuldu.

"Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi" ve "Sıfır Atık Projesi" ilimizdeki meslek liselerini de harekete geçirdi. 5 ilçemizdeki meslek liseli öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte kolları sıvayarak kütüphaneler için masa ve kitaplık üretti.

Aynı zamanda İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen Okur Gezer Projesi ile de öğrencilerin kütüphaneleri etkin bir şekilde kullanması sağlanırken farkındalık etkinlikleri ile okumanın önemine dikkat çekildi. Proje kapsamında birbirinden değerli yazarlar, öğrencilerle buluşturularak okumak ve yazmak üzerine söyleşiler yapıldı. 13 ilçemizin tamamında gerçekleştirilen yazar okur buluşmasında; toplam 15 yazar ağırlanarak 7500 öğrenciye ulaşıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emre Çay, "Okuyan, araştıran, kendini sürekli geliştiren nesiller yetiştirmek gayesi ile bu eğitim öğretim yılında gerek ülkemizde gerekse ilimizde çok güzel çalışmalara imza atıldı. Bu doğrultuda ilimizde 352 okul kütüphanesinin açılışını gerçekleştirdik, mevcut olanları ise iyileştirdik, kütüphanelerimizi kitaplarla donattık. Bunun yanı sıra öğrencilerimizde okuma kültürünü oluşturma adına ilimiz genelinde Okur Gezer Projemizi faaliyete geçirdik. Okuma alışkanlığının önce ailede kazandırılması gerektiğinden yola çıkarak velilerimizi de bu projeye dahil ettik. Okuryazar buluşmalarıyla da öğrencilerimizi kitaplarını okudukları yazarlarla bir araya getirdik. Yeni eğitim öğretim yılında da çalışmalarımız artarak devam edecek." dedi.

Bu yıl ilk kez yaz tatili boyunca okullardaki kütüphanelerin açık kalacağını, öğrencilerin tatilde rahatlıkla kütüphanelerden yararlanabileceğini belirten İl Müdürümüz "Kütüphanelerin oluşturulmasına öncülük eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Erdoğan'ın eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye, Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in nezdinde tüm Bakanlığımıza, desteklerini her zaman üzerimizde hissettiğimiz Valimiz Sayın Orhan Tavlı'ya, emek ve gayretlerinden dolayı değerli ilçe müdürlerimize, okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize şükranlarımı sunuyorum." ifadelerine yer verdi.

18-06-202218-06-202218-06-202218-06-202218-06-202218-06-202218-06-202218-06-202218-06-202218-06-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.