MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Köy Çocuklarımıza Robotik Kodlama ve 3D Printer Eğitimi

 Robotik İlham Projesi" kapsamında  "Robotik Kodlama ve 3D Printer Eğitimi" alan Milas Kazıklı köyü çocukları  ürettikleri bluetooth ile kontrol edilebilen bir otonom araç projesini sergilediler. 
Köy Çocuklarımıza Robotik Kodlama ve 3D Printer Eğitimi

Yaşının bilimsel yöntemlerle 3000 üzeri olduğu tescil edilen ulu zeytin ağaçlarının korunması, gelecek nesillere aktarılması ve zeytin ağaçlarından elde edilen gelirle Milas'ın köylerindeki çocukların eğitimine katkı sağlanması amacıyla gerçekleştirilen "Robotik İlham Projesi" kapsamında "Robotik Kodlama ve 3D Printer Eğitimi"  ne katılan eğitmenlere ve öğrencilere teşekkür belgeleri verildi.

11 Ağustos 2020 Salı günü Milas ilçesi Kazıklı köyünde gerçekleştirilen tören, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Prof. Dr. Selçuk Aktürk ve ekibinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Proje kapsamında düzenlenen " Robotik Kodlama ve 3D Printer Eğitimi" süresi boyunca,  Milas'ın Kazıklı köyü ve çevre köylerden gelen ortaokul ve lise düzeyindeki 19 öğrenciye;  temel fizik, temel elektrik, basit programlama, basit tasarım bilgileri ve 3D printer kullanımı ile ilgili bilgiler verildi. Ulusal ve uluslararası çok sayıda robotik yarışmasına katılan "Özel İzmir Amerikan Koleji'nden oluşan 5 lise öğrenci ekibi ve bir üniversite öğrencisi tarafından verilen eğitimler, 5 -11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti.

Öğrenciler proje kapanış töreninde, ürettikleri bluetooth ile kontrol edilebilen bir otonom araç projesini görücüye çıkarmanın gururunu ve İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre'nin elinden teşekkür belgesi almanın sevincini yaşadılar.  

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre "Robotik İlham Projesi" kapanış töreninde şu sözleri kaydetti:

"Böylesine anlamlı, böylesine değerli bir projenin hayata geçiriliyor olmasından son derece mutluluk duyuyorum.  Prof. Dr. Sayın Selçuk AKTÜRK ve ATA Ağaç Marka Sahibi Hatice Aktürk'ün girişimleri ve Müdürlüğümüz işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz bu proje aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesidir.  Binlerce yıldır Anadolu topraklarında hayat bulan ulu zeytin ağaçlarının korunması,  gelecek nesillere aktarılması ve Milas köylerindeki çocuklarımızın eğitimlerine katkı sağlanması gayesiyle yürüttüğümüz "Robotik İlham Projesi" meyvelerini vermeye başladı. Bugün burada gözleri ışıl ışıl parlayan 19 öğrencimiz, bu proje sayesinde almış oldukları robotik kodlama ve 3 boyutlu yazıcı eğitimi ile kendilerini geliştirme, yaz tatillerini en iyi şekilde değerlendirme imkânı buldular. Bir haftalık eğitimleri sonucunda bir ürün, bir proje oluşturmanın heyecanını ve gururunu yaşadılar ve bize de yaşattılar. Aynı zamanda doğaya, ağaca duyarlılıkları kat be kat arttı. "

Dezavantajlı okullarda okuyan öğrencilerin robotik kodlama, yapay zekâ, 3 boyutlu yazıcı ve STEM alanında eğitimler almasının önemine vurgu yapan Töre;  Milas ilçesi Kazıklı köyü öğrencilerine, okullarına tasarım beceri atölyesi kazandırılacağı sözünü verdi. Bu müjdeli haberi duyan öğrenciler, çok sevindiler. Ata Ağaç'ın etrafında sevgi çemberi oluşturarak objektiflere poz verdiler.

 

12-08-202012-08-202012-08-202012-08-202012-08-202012-08-202012-08-202012-08-202012-08-2020

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.