MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KÖY OKULLARINDA AKILLI TARIM AKILLI ARICILIK PROJESİNİN VALİLİKTE İMZA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRiLDİ

Muğla Valiliği himayelerinde Müdürlüğümüz koordinesinde yürütülen, 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında destek almaya hak kazanan "Köy Okullarında Akıllı Tarım, Akıllı Arıcılık" projesi için Valilik 75. Yıl Toplantı Salonu'nda imza töreni düzenlendi.
KÖY OKULLARINDA AKILLI TARIM AKILLI ARICILIK PROJESİNİN VALİLİKTE İMZA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRiLDİ

"Köy Okullarında Akıllı Tarım, Akıllı Arıcılık" projesi imza törenine Muğla Valisi Orhan Tavlı, Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim Şube Müdürü Yıldırım Yurdusev, Güney Ege Kalkınma Ajansı Muğla Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Sert, Güney Ege Kalkınma Ajansı Tanıtım ve Dış İlişkiler Bölüm Başkanı Ece Gölükçetin, Güney Ege Kalkınma Ajansı Basın Sorumlusu Berna Ayköse ve Proje Koordinatörü Öğretmen Tuğçe Doğru katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamındaki "Köy Okullarında Akıllı Tarım, Akıllı Arıcılık" projesi, Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından destek almaya hak kazandı. Proje, ilimiz genelinde ekolojik turizm alanında öncelikli seçilen ve tarımsal potansiyeli yüksek olan kapalı köy okullarında, akıllı tarım ve akıllı arıcılık faaliyetleri aracılığı ile sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı bireylere, köy halkına ve meslek liselerine istihdam sağlamayı, kurulacak atölyelerde yenilikçi öğrenci ve öğretmen eğitimleri vermeyi amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda "Tarımsal Üretim, Ekolojik Turizm, Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretimi, Bilgi ve İletişim Teknolojileri" sektörleri ile buluşacak olan temel üretim faaliyetleri belirlenmiştir.  

Proje kapsamında araştırma, geliştirme ve üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere ARGE (Araştırma Geliştirme) Köy Okulları Modeli ve ÜRGE (Üretim Geliştirme) Meslek Liseleri Modeli olmak üzere iki hizmet modeli tasarlanmış olup, ARGE Köy Okulları Modeline 6 kapalı köy okulu, ÜRGE Meslek Liseleri Modeline de 3 meslek lisesi dahil edilmiştir. Fethiye, Seydikemer, Köyceğiz, Ula, Menteşe ve Milas ilçelerini kapsayan proje, ilimiz genelinde yaygın etkiye sahip olup toplamda 18 ay sürecektir. Bu süre içerisinde Akıllı Tarım ve Akıllı Arıcılık ile ilgili eğitim faaliyetleri, farmbot, sensör, makine, ekipman, akıllı sera, akıllı kovan üretim faaliyetleri, yazılım geliştirme faaliyetleri, tıbbi aromatik bitki üretimi, distilasyonu ve sonuçlarının analiz faaliyetleri, marka, patent, faydalı model, coğrafi işaret gibi başvuru faaliyetleri gerçekleşecektir. Proje kapsamında tasarlanan üretim sahaları ve üretim sahalarının kurumsal yapılar olması, tarımsal potansiyellerin iklimsel mevcudiyetini koruması, üretimde yenilikçi teknolojilerin kullanılması ve satış pazarlama sahalarının hali hazırda var olması, projenin sürdürülebilirliğini yükseltmektedir. 

Projenin ortakları arasında Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yer almaktadır. Proje iştirakçileri ise Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Muğla Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 6 Köy Muhtarlıkları, 6 Köy Kooperatifi, KODA  (Köy Okulları Değişim Ağı Sivil Toplum Kuruluşu), Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, MAYBİR (Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği), KÖYKOP (Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği), Muğla Teknopark ve Sentezfarma İlaç Kozmetik Veteriner Hizmetleri Elektronik İthalat İhracat San. Tic. Ltd. Şti. olmak üzere ilimizin önde gelen 20 destekçisi ile projeye il genelinde geniş bir katılım sağlanmıştır.  

Proje Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 1.150.000,00 TL bütçe ile onaylanmıştır.

27-10-202127-10-202127-10-2021

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.