MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mantar Yetiştiriciliği Konusunda Muğla Anadolu Lisesi Öğrencisi Hasan Berk Allı´dan Büyük Buluş

Mantar Yetiştiriciliği Konusunda Muğla Anadolu Lisesi Öğrencisi Hasan Berk Allı´dan Büyük Buluş

Muğla Anadolu Lisesi 11´inci sınıf öğrencisi Hasan Berk Allı, zeytinyağı fabrikalarının atık suyundan tıbbi mantar yetiştirerek Türkiye´de bir ilki gerçekleştirdi. Yapılan çalışma, atık suların geri dönüşümünü sağlayarak hem çevreyi koruyacak hem de mantar yetiştiriciliği yapan fabrikalara ham madde sağlayacaktır.

 

Muğla Anadolu Lisesi 11´inci sınıf öğrencisi HASAN Berk Allı, zeytinyağı fabrikalarındaki zeytin Karasuyunun doğaya arıtılmadan doğrudan bırakılmasının önüne geçmek için önemli bir projeye imza attı. Okulun başarılı öğrencilerinden olan Ballı, "Zeytin karasuyundan yapılmış besi yerlerinde tıbbi mantar yetiştirilmesi" isimli projesi kapsamında çalışmalarını Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mantar Araştırma Laboratuvarı´nda sürdürdü. Lise öğrencisi Hasan Berk Allı, günler süren çalışması sonucu Türkiye´de bir ilki gerçekleştirerek zeytin karasuyundan üç çeşit tıbbi mantar yetiştirdi.

 

Öğrencimiz bu çalışmasıyla dış ortama atılan atık suyun mantar miselleri kullanarak temizlenmesini gerçekleştirmiştir. Öğrencimizi başarısından dolayı kutlar, emeği geçen öğretmen ve idarecilerimize teşekkür eder ve başarılarının devamını dileriz.

 

TIBBİ MANTAR NEDİR? 

Tıbbi mantarlar birçok hastalığın tedavisinde faydalı oldukları araştırmalar sonucunda tespit edilmiş olan mantarlardır. Bu mantarların içerisinde bulunan polisakkaritler bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve tümör gelişimini inhibe edebilir. 1960´lı yıllardan bu yana tıbbi mantarlar hakkında yapılan araştırmalar sonucunda mantarın tamamının kullanılmasından ziyade daha çok mantar ekstrelerinin kullanımı ve etkileri hakkında bilgiler edinilmiştir. Yapılan bu araştırmalar sonucunda mantarların direkt bakteri virüs veya kanser hücrelerini öldürmediğini fakat bağışıklık sistemini düzenledikleri ve güçlendirdikleri tespit edilmiştir.

 

Bazı ülkelerde, artan klinik bulguların ardından mantarlardan izole edilmiş ekstreler olan PSK ve Lentinan´a destekleyici kanser ilacı ruhsatı verilmiştir ve bunların masrafları aynı ilaçlarda olduğu gibi devlet sigortası tarafından karşılanmıştır. Günümüzde kullanılan birçok ilaç mantar ve fungi (küf) kökenlidir. Bunlar arasında; penisilin, lovastatin vb. bulunmaktadır.

 

18-04-201718-04-2017

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.