MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MARMARİS'TE ÖĞRENCİLER FOTOKAPANLA YABAN HAYATINI İZLİYOR

Marmaris Evren Paşa Ortaokulu öğrencileri, doğada kurdukları fotokapanlarla doğayı ve yaban hayatını inceliyor; yangın sonrasında bölgede yaşayan türlerin ve karakulak popülasyonunun izini sürüyor.  
MARMARİS'TE ÖĞRENCİLER FOTOKAPANLA YABAN HAYATINI İZLİYOR

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, çevre dostu doğayla barışık, tüketim bilinci yüksek, ekolojik dengeye katkı sağlayan nesiller yetiştirilmesi amacıyla hayata geçirdikleri projelerle, öğrencilerde çevre bilinci ve farkındalık oluşturmak için birçok sosyal etkinlik ve eğitim faaliyeti gerçekleştiriliyor. Bu projelerden en ilgi göreni Mavi Yeşil Okullar Projesi. Proje kapsamında öğrenciler doğayı yeniden yeşertmek için tohum bombaları yaparak yanan alanlara bırakıyor, yanan orman alanlarında canlı popülasyonlarını fotokapanlarla inceliyor. Ayrıca proje kapsamında kıyı ve deniz dibi temizliği gerçekleştiriliyor.

Marmaris Evren Paşa Ortaokulu 6/B sınıfı öğrencileri de Mavi Yeşil Okullar Projesi çerçevesinde, son yıllarda Marmaris'te gerçekleşen orman yangınlarının yaban hayatına etkisini incelemek amacıyla "Karakulak İzinde" etkinliği gerçekleştiriyor.

Öğrenciler, öğretmenleri Seda Demirtürk rehberliğinde, Marmaris Millî Parkı'nda yaşayan canlıların yangınlardan ne kadar etkinlendiğini, bölgeyi terk edip etmediklerini gözlemlemek amacıyla milli parklarda çalışan orman mühendisleri rehberliğinde Günnücek Milli Parkı'nda  fotokapan kurdular.

Kurdukları fotokapan ile üç hafta boyunca bölgede kayıt yapan öğrenciler, daha sonra kayıtları izleyerek bölgede süren yaban hayatından bazılarını gözlemleme şansı yakaladılar. Öğrenciler bölgeyi izlemeye devam ediyorlar.

Proje yürütücüsü Seda Demirtürk:"Geçtiğimiz iki yılda Marmaris'te çok fazla alan yandı, burada yaşayan canlılar habitatlarının %40'ını kaybetti. Bizler de öğrencilerimizle Marmaris Milli Parkı'nda yaşayan canlıların durumunu merak ettik. Acaba bölgeyi terk mi ettiler, ne durumdalar, onlar için neler yapabiliriz sorularının cevabını bulmak için bu projeyi başlattık. Karakulak ve diğer etçillerimiz doğal yaşam süreçlerinde bile zorlu koşullarda avlanıyorlar, ürüyorlar ve yavru büyütüyorlar. Şimdi doğal alanlarının yarıya yakınını kaybedince daha kötü duruma geldiler. Öğrencilerimizin bu konularda farkındalık yaşaması ve bilinçlenmesi için bu çalışmayı başlattık." dedi.

Öğrencilerden Ayşe Çelik:" Öğretmenimiz bize bu projeden bahsettiğinde çok heyecanlandım; çünkü biz yangınlara çok üzüldük. Doğa için ve canlılar için bir şeyler yapmak istedik. Onları merak ediyoruz. O yüzden fotokapan kurduk." dedi.

Ömer Yiğit: "Biz fotokapan kurmadan önce Günnücek Milli Parkı'nda etkinlik yaptık. Oradaki görevli mühendisler bize önce Marmaris Milli Parkı'nı tanıttılar. Bölgede yaşayan canlıları anlattılar. Nasıl fotokapan kurulduğunu gösterdiler. Sonra da tekrar Günnücek'e gittik ve sınıfımız adına fotokapan kurduk. Ben sürekli acaba neler çekti, diye çok düşündüm. Öğretmenimiz kayıtları gösterince çok mutlu olduk. Domuzlar ve kuşları gördük. Onlar yuvalarından gitmemişler. " dedi.

01-12-202201-12-202201-12-202201-12-202201-12-202201-12-202201-12-202201-12-202201-12-202201-12-202201-12-2022

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.