MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MENTEŞE SPOR LİSESİ İÇİN MUĞLASPOR KULÜBÜNDEN DESTEK ZİYARETİ

Muğla'da bu yıl eğitim öğretime başlayacak olan Menteşe Spor Lisesinin heyecanı yaşanıyor... 2020/2021 eğitim öğretim yılında faaliyete başlayacak olan Menteşe Spor Lisesi ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve Muğla Spor Kulübü başkanı Erol Kapiz ile yönetici, antrenör ve okul idarecilerinin katılımıyla iş birliği ve istişare toplantısı yapıldı.  
MENTEŞE SPOR LİSESİ İÇİN MUĞLASPOR KULÜBÜNDEN DESTEK ZİYARETİ

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre başkanlığında yapılan toplantıya, Muğlaspor Kulüp Başkanı Erol Kapiz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ferman Akbulut, kulüp alt yapısındaki değişik spor branşlarından antrenörler ile Menteşe Spor Lisesi idarecileri katıldı.

Çocuklarımızın ilgi ve yetenekleri doğrultusunda Spor Lisesini açtık

Toplantıda konuşan Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, "Geçtiğimiz sene Muğla'da öğrencilerimizin yetenek ve ilgilerini tespit etmek amacıyla il genelinde 48 bin 200 öğrencimize, 160 soruluk bir test uyguladık ve 5 güçlü alanda, çocuklarımızın yetenek bilgi haritasını oluşturduk. Bu verilerden yola çıkarak bir spor lisesi ihtiyacını tespit ettik. Bu bilimsel veri üzerine şu an yeni bir binamız yapılıncaya kadar, Kanuni Sultan Süleyman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin bulunduğu binada spor lisemizi açıyoruz.

Yetenek sınavı ile 120 öğrenci alacağız

Spor lisesine yetenek sınavıyla girileceğini belirten Töre,  "Spor lisesi için bu sene 120 kişilik kontenjan belirledik. Başvurular 29 Haziran'da sona erecek.  1 Temmuz ile 10 Temmuz arasında ise yetenek sınavı yapılacak. Bugün itibariyle 227 başvuru var. 1000'e yakın başvuru bekliyoruz. Belirlenen komisyon tarafından 120 öğrenci okula alınacak."  dedi. Muğlaspor ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ile ortak çalışmalar yürüttüklerini belirten Töre, "Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün bütün tesislerinden ve Muğlaspor'un eğitime sundukları katkılarından yararlanarak, Muğla'ya ve Türkiye'ye başarılı sporcular yetiştirmek istiyoruz." diye konuştu. 

Bizim için tarihi bir an

Muğlaspor Kulüp Başkanı Erol Kapiz ise, "Gerçekten bizim için tarihi bir anı yaşıyoruz. Yıllardır altyapıya önem vermemiz gerektiğini söylüyoruz. Yetenekli çocuklarımızın burada olmasını çok istiyorduk. Yetenekli çocuklarımız diğer illerdeki spor okullarına gidiyorlardı. O çocukları Muğla'da tutamıyorduk. Pervin müdürümüzün bu adımı gerçekten Muğlaspor için çok önemli bir gelişme. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz." dedi.

Spor Lisesi Müdür Yardımcısı, aynı zamanda Muğla Basketbol İl Temsilcisi Ümit Çolakoğlu ise, "Muğla'da yıllardır beklediğimiz bir liseydi. Çünkü ilimizde lise seviyesine gelmiş başarılı sporcular hep il dışındaki diğer spor okullarına gitmekteydi. Bu lise açıldıktan sonra Muğla'nın yetenekli sporcuları Muğla'da kalacak. Aynı zamanda Spor Bilimleri Fakültesi'nde akademisyen olarak Muğla'ya hizmet verecek öğrenciler de yetiştirmek istiyoruz." diye konuştu.

Spor lisesine girmeye nasıl hak kazanılır:

Yetenek sınavına başvuran adaylardan;  yetenek sınavında 50 (elli) ve üzerinde puan alan adaylar başarılı sayılacak ve yerleştirme puanı (YP) hesaplanacak. Yetenek sınavı puanının %70'i ve OBP' nin %30' unu toplamak suretiyle elde edilecek yerleştirme puanı merkezi olarak 100 (yüz) puan üzerinden hesaplanacak. En yüksek YP puanından aşağıya doğru yapılan sıralamaya göre bölümler bazında belirlenen kontenjan kadar aday yerleştirilerek kayıt hakkı kazanacaktır.

 25-06-202025-06-202025-06-2020

 

 

 

 

 

 

                                           

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.