MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEK LİSELİ ÖĞRENCİLERE YANGIN ALANLARINDA FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ

Bu yıl "Mesleki Eğitim Öğretim ve Yeşil Dönüşüm" teması ile gerçekleştirilen "Avrupa Mesleki Beceriler Haftası" çerçevesinde, ilimizdeki mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrencilere, orman temalı farkındalık eğitimleri verildi.
MESLEK LİSELİ ÖĞRENCİLERE YANGIN ALANLARINDA FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ

2016 yılından itibaren yıllık olarak Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen Avrupa Mesleki Beceriler Haftası, bu yıl "Mesleki Eğitim Öğretim ve Yeşil Dönüşüm" teması ile kutlandı. Bu noktadan hareketle ilimizde mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrencilerin orman ekosistemlerinin önemini anlaması ve insanoğlunun bu sistemin bir parçası olduğuna yönelik farkındalık geliştirmesi amacıyla, yangında tahrip olmuş alanlarda doğa eğitimleri gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Muğla Orman Bölge Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen eğitimler, 2021 yılında orman yangınlarının yaşandığı bölgelerde (Bodrum, Dalaman, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Seydikemer, Yatağan) düzenlendi. Geçen yıl toplam 10.894 hektar ormanlık alanın yangından zarar gördüğü ilimizde, öğrencilerle yerinde eğitim yapılarak ormanlarımızdaki tahribatı görmesi sağlandı.

Avrupa Mesleki Beceriler Haftası boyunca Muğla Orman Bölge Müdürlüğü personeli tarafından verilen eğitimlerde; yangın ve olası nedenleri, yangına karşı bireysel olarak alınabilecek tedbirler, biyoçeşitlilik ve insanın bu çeşitlilikteki yeri, yangın sonrası gelişen primer canlı türleri ve iyileşme süreci hakkında öğrencilere bilgi verildi.

Çevre bilincinin öğrencilerde oluşturulmasının önemine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emre Çay "Gerçekleştirilen eğitimler ile yakın gelecekte ilimiz ve ülkemizin nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılayacak olan meslek lisesi öğrencilerimizin edindikleri kazanımları iş hayatları boyunca uygulaması, mümkün olduğunca az atık üreten, atıkları geri dönüştürme gayreti içinde olan, sürdürülebilirlik mantığını kavramış, doğaya saygılı bireyler olmasını hedefliyoruz." dedi.

01-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.