MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEK LİSESİNDEN "ENGELLİLER İÇİN ELEKTRİKLİ OTO"

3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi makine teknolojisi bölümünde üretilen engelli aracın prototipi, İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre'nin katılımlarıyla tanıtıldı.  
MESLEK LİSESİNDEN

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Öğretmeni Emin Necat Doğan ve öğrencileri tarafından üretilen engelli aracının prototipi tanıtıldı.

Engelli aracının tanıtım törenine; İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre başta olmak üzere, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu, Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, öğretmen ve basın mensupları katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz basın mensuplarına verdiği demeçte şu sözleri kaydetti. "Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ve Muğla için de bugün önem arz ediyor. Biz de bugünü daha anlamlı hale getirebilmek için belki de Türkiye'de tek olan şu anda tamamen yerli ve milli bir aracın üretimini gerçekleştirdik. Aracın üretimi Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yıllardır duayen olarak çalışan Necat Doğan hocamız tarafından tamamen kendine ait tasarımı ile gerçekleştirilmiştir. Toplumsal sorunları tamamen kendine dert edinen ve ben daha ne yapabilirim kaygısıyla çalışan bu ideal öğretmenime ve ona destek veren okul müdürümüze ben huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Dünya Engelliler Günü'nde tüm engellerin kalkması dileğiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum."

Açıklamalarda bulunan Makine Öğretmeni Emin Necat Doğan, engelli aracının 15 ayda tamamlandığını belirterek, "Dünyadaki engelli araçlarını araştırdım. Engellilerin ulaşım hakkını rahat bir şekilde kullanabilmesi için, tekerlekli sandalyesi ile binip inebileceği ve belirli yerlere bağımsız olarak gidebileceği bir araç tasarlamak istedim. Bu aracın tüm mekanik tasarımı şahsıma ait olup uzaktan kumandasını elektrik ve elektronik bölümü öğretmenlerimiz yaptı. İşbirliği içinde uzaktan kumandalı rampamızın çalışmasını sağladık. Aracımız, 35-40 kilometre hız yapabiliyor. Aracımızın henüz son hali bu değil. Bu aracı en son, en modern hale getirmek için çalışıyoruz. Prototipin üst kısmına güneş enerjisi paneli eklemek istiyoruz." dedi. Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ise aracın yapım aşaması tamamlandıktan sonra seri üretime başlanacağını, üretilen araçların ise Muğla'da engelliler derneklerine dağıtılacağını belirtti. Demeçlerin ardından araç, engelli bir vatandaşımız tarafından test edilerek tam not aldı.

Covid-19 sürecindeki göstermiş olduğu üstün gayretleri ve Türkiye'de hijyen malzemeleri üretiminde ilk beşte yer alması dolayısıyla Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hamit İzdaş'a; Sayın Bakanımız Ziya Selçuk'un tevcihleri ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kenan Varın Numanoğlu onaylı başarı belgesi, İl Müdürümüz Pervin Töre tarafından takdim edildi.

03-12-202003-12-202003-12-202003-12-202003-12-202003-12-202003-12-202003-12-202003-12-202003-12-2020

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.