MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİMİN GELİŞİM SÜRECİ DEĞERLENDİRİLDİ

Muğla'nın yüz akı olan ve salgın döneminde yıldızı daha da parlayan meslek liselerinin 2020-2021 değerlendirme toplantısı, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre başkanlığında gerçekleştirildi.  
MESLEKİ EĞİTİMİN GELİŞİM SÜRECİ DEĞERLENDİRİLDİ

Menteşe Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serap Aksel, il ve ilçe milli eğitim şube müdürleri ile mesleki eğitim okul ve kurum müdürleri katıldı. Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından "Muğla Mesleki ve Teknik Eğitim 2021" tanıtım videosu ile devam etti.

Programda İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, birer fabrika gibi çalışan meslek lisesi müdürlerini selamlayarak konuşmasına başladı. Geleceğin güçlü Türkiye'sinin meslek liselerinden yükseleceğini belirten Töre, ara eleman değil ana eleman yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Meslek liselerinin Kovid-19 sürecinde ön safta yer aldığına ve bu süreçte tarihe damga vurduğuna değinen Töre, "Maskeyi ilk üreten Milli Eğitim camiası oldu. Biz Muğla'da ilk olarak 5000 maskeyle yola çıktık ve şu ana kadar Menteşe Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde 1 milyonu aşkın maske ürettik. Ayrıca maske üretimi yapan makineler de Konya'da  bir meslek lisesinde üretildi. Şunu özellikle ifade etmeliyim ki ekonomik bağımsızlık, fikri bağımsızlıkla, fikri bağımsızlık ise üretmekle olur. Üreten çocuk, mutlu çocuktur. Meslek liselerinde fikri bağımsız, üretmenin zevkine varan, vatandaşlık görevini ve geçmişini iyi bilen, geleceğe iyi hazırlanan, dijital çağı takip eden gençler yetiştirmemiz lazım."

Muğla'da 52 meslek lisesi ve 17.166 meslek lisesi öğrencisi olduğuna vurgu yapan Töre "52 meslek lisemizde toplamda 31 alan, 92 dal var. Bu alanlar içerisinde en çok tercih edilenleri ise yiyecek-içecek hizmetleri, elektrik-elektronik teknolojisi ve bilişim teknolojileri ilk üç içerisinde yer alıyor. En az tercih edilen alanlar ise harita-tapu kadastro, makine tasarımı ve büro yönetimi. Bu alanlarla ilgili eylem planlarımız var. Biz mesleki eğitimin her kademesinde kaliteyi artırmayı hedefliyoruz. Öncelik olarak işe aileden başlayarak öğrencilerimizin eğitim öğretim hayatları boyunca iyi yetişmelerini ve iyi evlat olmalarını sağlamalıyız. Bu bağlamda aile eğitimlerini önemsiyoruz. Konuyla ilgili olarak Hayat Boyu Öğrenme ile paydaş kurumlar arasında protokoller imzalayacağız." dedi.

Meslek liselerinin farklı, fark yaratan okul müdürleriyle nitelik kazanacağına vurgu yapan Töre, okul müdürlerinin en kilit noktada yer aldığına değinerek öğrencinin derdiyle dertlenen ve işini dert eden okul müdürlerinin, okullarına vizyon katacağını belirtti. Okul müdürlerine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eden İl Müdürü Töre, okul müdürleri ile bilgi alışveriş yaparak, süreç değerlendirmesinde bulundu.

Ar-Ge Birimi Öğretmeni Sibel Erişti, meslek liselerinin tercih edilir olmasına ve geliştirilmesine yönelik yürütülen projeler hakkında sunum gerçekleştirdi.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Özcan Kuşcu'nun, Muğla'nın sayısal verilerle mesleki ve teknik eğitim haritasına yer verdiği ve 1. yarıyılda yapılan çalışmalar ile 2. yarıyılda yapılacak çalışmaları değerlendirdiği sunumunun ardından toplantı sona erdi.

24-02-202124-02-202124-02-202124-02-202124-02-202124-02-202124-02-202124-02-202124-02-202124-02-2021

 

 

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.