MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM KURUMLARI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

Mesleki ve teknik eğitim kurumlarının genel durumunun değerlendirilmesi, niteliğinin daha da artırılması ve Muğla İşin Erbabı projesi çalışmaları hakkında kurum yöneticileriyle toplantı gerçekleştirildi.  
MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM KURUMLARI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

Menteşe Halk Eğitimi Merkezinde yapılan toplantı; İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre başkanlığında, ilçe milli eğitim müdürleri, mesleki ve teknik eğitim şube müdürleri ve meslek lisesi yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Covid-19 salgını tedbirleri altında, 02.10.2020 Cuma günü saat 15.00'te saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan toplantı;  mesleki ve teknik eğitimden sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Özcan Kuşcu'nun sunumuyla devam etti.  

Şube Müdürü Özcan Kuşcu sunumunda, Muğla genelinde mevcut olan 51 mesleki ve teknik Anadolu lisesinin panoramasını aktararak öğrencilerin başarı, devam- devamsızlık durumlarına mercek tuttu. Başarı durumları ile devam devamsızlıkta ters orantı olduğunu vurgulayan Kuşcu, öğrencilerin devamsızlık yapmalarına neden olan faktörlere ve devamsızlığın önlenmesi hususunda yapılacak çalışmalara dikkat çekti. Bakanlığımızın sunduğu raporda devamsızlık sorununun en az yaşandığı iller arasında yer aldığımızı, mesleki ve teknik liselerinin önceki yıllara nazaran gerek öğrenci sayısı gerekse başarı ortalamasında yükselişte olduğunu, Muğla İşin Erbabı projesinin de nitelikli insan gücü yetiştirme misyonuna katkı sağladığını belirtti. Kuşcu, Covid-19 sürecinde mesleki liselerinin kara gün dostu olduğuna değinerek bu süreçte cerrahi maske, siperlikli maske, dezenfektan, dezenfektan paspası, tulum vb. üretiminde mesleki ve teknik Anadolu liselerinin başı çektiklerini belirtti. Elini taşın altına koyan tüm yöneticilere ve öğretmenlere teşekkür etti.

"Muğla İşin Erbabı" proje koordinatörü Sibel Erişti projenin amaçları, hedefleri ve kat edilen yol hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Projenin mesleki ve teknik Anadolu liselerinde başarılı bir şekilde yürütüldüğünü belirtti.

Ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre yöneticilere hitap etmek üzere kürsüye çıktı. Güçlü Türkiye'ye giden yolda mesleki teknik Anadolu liselerinin önemine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre " Meslek liselerimizdeki nitelikli insan gücünü, sektörle iş birliği yaparak daha nitelikli, daha güçlü hale getirme hedefindeyiz. Dünya ekonomisine baktığımızda ekonomisi güçlü olan ülkelerin mesleki ve teknik liselerinin de güçlü olduğunu görüyoruz." dedi.

Mesleki ve teknik Anadolu lisesi yöneticilerinin Covid 19'la mücadelede cephede milli mücadele ruhuyla hareket ederek en önde savaştığını, çok büyük başarılara imza attığını vurgulayan Töre, okul yöneticilerini takdir ederek " Sizler Türkiye'nin geleceğinde iz bırakan müdürlersiniz, bizler için çok kıymetli, çok özelsiniz." dedi.

İl Müdürümüz Töre, konuşmasına şu sözlerle devam etti: "Mahmut Özer'e Bakanımıza şahsım ve Milli Eğitim camiası olarak teşekkür ediyorum. Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, geçmişten günümüze konuşulan bir meseleyken son iki yılda büyük bir değişim sürecine girerek atağa geçti ve tercih edilen okullar arasında ilk sırada yerini aldı. Hayallerimiz gerçek oldu. Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgesi'ndeki meslek liselerinin niteliğinin artırılması yönündeki hedefleri doğrultusunda, bizler de İşin Erbabı projesiyle Muğla olarak katkıda bulunduk. Değerli Müdürlerim, bu projeye gözünüz gibi çocuğunuz gibi dört elle sarılın, bire bir takip edin. Biz işin erbabını yetiştirdiğimiz sürece Teknofest'lerde, milli ve yerli üretimlerde, kendi işini açıp kendi istihdamını sağlayan yüzlerce iş vereni yetiştireceğiz ve bu iş verenler Türkiye ekonomisinin güçlenmesi, güçlü Türkiye'nin oluşması yolunda hizmet verecekler.

Muğla'da mesleki eğitimde yüzde 60'lık öğrenci artışına dikkat çeken Töre, öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bu okullara yönlendirilmelerinde "Yetenek Haritası" uygulamasının da etkili olduğunu belirtti.

İl Müdürümüz Pervin Töre başarılarıyla, örnek çalışmalarıyla ön plana çıkan mesleki ve teknik Anadolu liselerini emsal göstererek Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesinde oluşturulan kimya bölümünün covid-19 sürecinde kimya sanayisi gibi yüksek kapasitede dezenfektan üretimi gerçekleştirdiğini ve Türkiye'de meslek liselerine kimya alanında danışmanlık yapacağını söyledi. Menteşe Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin de Türkiye'deki turizm meslek liselerinin AR-GE merkezi olarak seçildiğini bununla da gurur duyduklarını belirtti. Diğer liselerimizin de alanında fark yaratan, liderlik yapan kurumlar olma yolunda ilerlediğini, her meslek lisesinin en az 3 TÜBİTAK projesinde yer almasını, marka ve patent üzerinde çalışmalar yürütmesini salık verdi. Ayrıca okullarda alanında yetkin olan öğretmenlerin, ders video çekimleri yaparak uzaktan eğitim sürecine katkı sunmalarını beklediklerini ifade etti.

İl Müdürümüz Pervin Töre; okulların fiziki koşullarının iyileştirilmesi, EBA, EBA Destek Odaları, DYK kursları, devamsızlık vb. konularında gerekli açıklamalarda bulunduktan sonra iyi dilek ve temennilerde bulunarak konuşmasına son verdi.

Toplantı, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Özcan Kuşcu'nun okullarda öğretmenlerin uzaktan eğitim video çekimleri hakkında okul yöneticilerini bilgilendirmesi ve okul müdürlerinden gelen soruları yanıtlamasının ardından son buldu.

03-10-202003-10-202003-10-2020

03-10-202003-10-202003-10-202003-10-202003-10-202003-10-2020

 

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.