MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüz Sayın Celalettin EKİNCİ´nin İlköğretim Haftası Mesajı

Müdürümüz Sayın Celalettin EKİNCİ´nin İlköğretim Haftası Mesajı

Değerli öğretmenler, veliler ve öğrenciler,

Uzun bir yaz tatilinin sonunda yeni bir eğitim- öğretim yılına daha ulaştık. İlimiz genelinde 145.406 öğrencimiz 12.026 öğretmenimizle 2017-2018 eğitim öğretim yılına giriyoruz.

Eğitimimizin temel amacı; insan haklarına ve her türlü düşünceye saygılı, yeteneklerinin bilincinde,gelişmeye ve yeniliklere açık, bilginin gücüne inanan, milli, manevi ve ahlaki değerlere sahip bireyler yetiştirmektir. Bilgiyi üreten ve paylaşan, insanlığın yararına sunabilen genç nesil, o ülkenin en büyük zenginliğidir. Geçmişini çok iyi bilen, bugününe çok iyi vakıf, geleceği için çok büyük hayalleri olan nesiller yetiştirme hedefindeyiz.

 

Sevgili Öğrenciler,
Öğrenmekten, okumaktan ve bilgiden uzak durmayın. Sizlerin başarısı, bizler için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağıdır.
Çalışmak, derslerinizde başarılı olmak kendinize, ailenize ve ülkenize karşı sorumluluğunuzdur. Eğitim öğretim yılı boyunca derslerinize vakit ayırdığınız kadar ailenize, akrabalarınıza, arkadaşlarınıza ve kendinize de zaman ayırmalı hayatı yaşayarak öğrenmeniz gerektiğini unutmamalısınız. İnsan, değerleri olandır. Mukaddesatımızı ve bizi biz yapan değerlerimizi sizler koruyacak ve ülkemizi güçlü yarınlara sizler taşıyacaksınız. Sizlerin milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak okuyan, araştıran, bilgi ve becerilerini daima yenileyen bireyler olacağınıza, geleceğe daha sağlam adımlarla ilerleyeceğinize inanıyoruz.

 

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,
Bir öğretmeni unutulmaz yapan şey; öğrencisinin yüreğine dokunmasıdır. Bize emanet edilen evlatlarımıza ilim ve irfan öğretirken aynı zamanda örf, adet ve geleneklerimizi, kültürümüzü, mukaddes değerlerimizi de öğretmemiz gerekir. Akademik açıdan başarılı öğrenciler yetiştirirken merhametli insan olma gereklerini göz ardı etmeden davranmalıyız. Ünlü filozof Eflatun’un da söylediği gibi “Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli değnek analarla öğretmenlerin elindedir. Eğitim demek, vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirmek demektir.” Öğrenme aşkını, bilgi birikiminizi paylaşarak öğrencilerimizin yollarını aydınlatacağınıza, ruhlarındaki güzelliği açığa çıkaracağınıza yürekten inanıyorum.

 

Değerli Veliler,
Bizlere emanet ettiğiniz en kıymetli varlıklarınız olan çocuklarımız için elinizden geleni yaptığınıza, bundan sonra da yapacağınıza inanıyoruz. Eğitim öğretim yılı boyunca çocuğumuzla plan yapıp ona destek olmak, başarılı olabileceği konusunda onu cesaretlendirmek asli görevimizdir. Çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmek, onları sanatsal ve kültürel faaliyetlere, kitap okumaya yönlendirmemiz her zaman gereklidir. Çocuklarımızın başarılı bireyler olabilmesi kadar iyi, nitelikli birer insan olarak yetişmesi, milli ve manevi değerlerine bağlı, tarihine, milletine ve devletine sahip çıkan bireyler olması da gerektiğini asla unutmayalım. Evlatlarımızı bu bilinç ile yetiştirirsek geleceğe daha umutlu bakacağız.

 

İlimizde büyük fedakârlıkla, mesleğinin bilincinde bu ulvi görevi ifa eden eğitim çalışanlarımızın,eğitimin her kademesinde evlatlarımızın geleceği adına katkıda bulunan yardımsever velilerimizin,yeniliklere açık, araştırmacı, çalışkan, inançlı, gayretli, geleceğimizi güvenle emanet edeceğimiz sevgili öğrencilerimizin 2017-2018 eğitim-öğretim yılını en kalbi duygularımla kutluyorum.

 

Celalettin EKİNCİ
İl Milli Eğitim Müdürü

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.