MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA BİLİM SANAT MERKEZİNDEN EĞİTİM ROBOTU

 Muğla Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) tarafından çok fonksiyonlu eğitim robotu üretildi.  
MUĞLA BİLİM SANAT MERKEZİNDEN EĞİTİM ROBOTU

Muğla Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM)  danışman öğretmeni Taner Akkoyunlu ve 5 öğrencinin bir yıldır sürdürdükleri proje sonucunda çok fonksiyonlu eğitim robotu üretildi.

"Muğla Bot" adı verilen eğitim robotunun ana kartı ve gövdesi tamamen proje ekibi tarafından çizildi. Emsallerine göre çok fonksiyonlu olan Muğla Bot; yerli kaynaklarla tasarlandığı için piyasadaki eğitim robotlarına göre 1/5 oranında düşük maliyetle üretildi.

Amacımız Daha Ekonomik Robot Üretmekti

Eğitim robotunun tasarlanmasında öğrencilere öncülük yapan öğretmen Taner Akkoyunlu, "Bizim bu robotu yapmaktaki temel amacımız robotik kodlama ile ilgilenen bütün öğrencilerimizin daha ekonomik ve daha zengin içeriğe sahip robotları elde edebilmesini imkân sağlamaktı. Çıkış noktamız buydu. Robotumuzun özelliklerine gelince ana kartı bize ait, gövde tasarımı bize ait ve 3D yazıcı ile gerçekleştirdik. Bunun yanında ultrasonik mesafe sensörü engel algılayabiliyor, çizgi sensörü ile çizgi takip edebiliyor, üzerindeki seküler led ile istediğimiz ışık gösterisini yapabiliyoruz. Buzzer ile istediğimiz melodiyi üretebiliyoruz. Servo motor kontrolü ile birçok mekaniksel fonksiyonu yerine getirebiliyoruz. Motorlarımızın hız ve yön kontrolünü gerçekleştirebiliyoruz. Bluetooth kontrollü uzaktan erişim imkânına sahibiz bu robot ile. Bir öğrencinin  ister blok tabanda kodlama yöntemi ile ister metin tabanda kodlama yöntemi ile tüm bunları gerçekleştirmek istediğinde iyi bir seviyeye gelmiş olacağını düşünüyoruz." dedi.

Eğitim Kurumlarının Yükünü Hafifletecek

Muğla Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) Müdürü Bekir Cevizci, üretilen eğitim robotunun eğitim kurumlarının yükünü hafifleteceğini belirterek "Robotik çalışmalar maliyet anlamında, eğitim kurumlarına büyük bir yük getiriyor. Biz bu yükü hafifletmek adına proje öğrencilerimiz ve öğretmenimiz ile birlikte bir çalışma yaptık. Amacımız eğitim robotlarını daha ekonomik olarak üretmekti. Arkadaşlarımız kendi tasarımlarını ve kendi özgün modellerini yaptılar. Muğla çıkışlı olduğu için Muğla Bot adın verdik. Normalde 750 TL civarında satılan bir ürünü 130 TL'ye mal ettiler. Bu bakımdan eğitim kurumlarının yükünü hafifletecek bir ürün. Biz bunun bütün eğitim kurumlarına yaygınlaştırılmasını da öneriyoruz. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili çalışmalarımız devam edecek." diye konuştu.

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.